Մարդիկ շարունակում են չվստահել Հայաստանի դատարաններին. Նոր հարցում
Հայաստանի դատարանների հետ երբևէ առնչված քաղաքացիների շրջանում կատարված հարցման արդյունքներով, նրանց 50.9 տոկոսը հիմնականում վստահում են երկրի դատարաններին, հիմնականում չեն վստահում 20.3 տոկոսը, բոլորովին չեն վստահում 18.0 տոկոսը, իսկ լիովին վստահում են հարցվածների ընդամենը 8.2 տոկոսը: Այս տվյալների մասին Panorama.am-ը տեղեկանում է Դատաիրավական բարեփոխումների 2-րդ ծրագրի շրջանակներում կատարված «ԱՄ Փարթնըրզ Քոնսալթինգ Քամփընի»-ի կողմից կատարված ուսումնասիրությունից:
«Հարկավոր է նշել, որ ռեսպոնդենտների մի մեծ մասնաբաժինը նդհանուր առմամբ չի վստահում դատարաններին: Այս վերաբերմունքը բացատրող շատ պատճառներ և բացատրություններ կ ան: Անցյալում ունեցած վ ատ փորձը (և բնավ պարտադիր չէ իրենց փորձը լինի ) պատմականորեն ձևավորված վ ախը դեպի դատարանները, համակարգում հանդիպող անարդարության և կաշառակերության օրինակները և այլն, դատական համակարգի նկատմամբ սխալ պատկերացումների տեղիք են տվել»,- նշված է «Համաշխարհային բանկի» ֆինանսավորմամբ կատարված ուսումնասիրության մեջ:
Ըստ ուսումնասիրության, այս փուլում (2010-2012թթ.) կատարված հարցման արդյունքները էականորեն չեն փոփոխվել 1-ին փուլի ընթացքում կատարված ուսումնասիրության արդյունքներից, և մարդիկ շարունակում են չվստահել դատարաններին:
«Դատարաններին վստահող և չվստահող ռեսպոնդենտների մասնաբաժինները գրեթե նույնն են մնացել, բայց բևեռացումը նվազել է: Այլ կերպ ասած, լիովին վստահող և չվստահող ռեսպոնդենտների մասնաբաժինները նվազել են` համապատասխանորեն բարձրացնելով հիմնականում վստահող և չվստահող ռեսպոնդենտների մասնաբաժինները: Դժբախտաբար, սա հատկապես նկատվում է լիովին վստահող ռեսպոնդենտների դեպքում, որոնց մասնաբաժինը նվազել է 10-ից ավելի տոկոսային կետով: Եվ վերջապես, պետք է նշել, որ դատարանների հետ առնչություն ունեցած ռեսպոնդենտներն ավեի քիչ (11 տոկոսային կետով) են վստահում դատարաններին, քան մյուսները», -նշված է ուսումնասիրության մեջ:

Граждане Армении продолжают не доверять судам. Соцопрос
Как выяснилось в ходе соцопроса, в котором приняли участие когда-либо сталкивавшиеся с судебной системой Армении граждане, судам в основном доверяют 50.9% респондентов, в основном не доверяют – 20.3%, полностью не доверяют – 18%, а полностью доверяют лишь 8.2% опрошенных. Об этом свидетельствуют результаты исследования проведенного консультативной компанией «AM Partners Consulting Company» в рамках второй программы судебно-правовых реформ в Армении и при финансировании Всемирного банка.
«Стоит отметить, что полностью не доверяет судам достаточно большая часть респондентов. Существует много причин, объясняющих такое отношение. Имеющийся в прошлом негативный опыт (при этом необязательно собственный опыт) исторически формирует страх перед судами, а встречающиеся в системе несправедливость и примеры взяточничества привели к формированию неверного представления о судебной системе», – говорится в исследовании.
Как отмечают авторы исследования, результаты данного этапа исследования (2010-2012) не претерпели существенных изменений по сравнению с результатами прошлого исследования, люди продолжают не доверять судам.
«Почти неизменной остались и доли доверяющих и не доверяющих судам респондентов, но поляризация уменьшилась. Иначе говоря, сократились доли полностью доверяющих и полностью не доверяющих респондентов, соответственно увеличив доли доверяющих и полностью доверяющих респондентов. Следует сказать также, что сталкивавшиеся с судебной системой респонденты на 11% меньше доверяют судам, чем остальные», – указывают авторы исследования.