«Հազարան բլբուլ» մրցույթ-փառատոնի երկրորդ փուլում ցուցադրվելու է 10 ներկայացում
Մայիսի 12-ին մեկնարկելու է «Հազարան բլբուլ» մանկապատանեկան երաժշտական բեմադրությունների հանրապետական 2-րդ մրցույթ-փառատոնը: Բացման միջոցառմանը հաջորդելու է մրցույթ-փառատոնի 2-րդ փուլը, որը կընթանա 3 օրով` մայիսի 12,15,16-ին: Արդյունքում մրցույթ-փառատոնի հանձնաժողովը կընտրի 6 լավագույն ներկայացումները: Մրցույթ-փառատոնի հաղթող խմբերը հունիսի 1-ին և 5-ին հանդես կգան եզրափակիչ գալա համերգներով: Այս մասին տեղեկացնում են փառատոնի կազմակերպիչները:
Մրցույթ-փառատոնը բաղակցած է երկու փուլից և գալա համերգից: 2013 թվականին մրցույթ-փառատոնին հայտագրվել են թվով 24 երաժշտական ներկայացումներ քաղաք Երևանից և ՀՀ 9 մարզերից: 1-ին փուլի դիտումների արդյունքում մրցույթ-փառատոնի 2-րդ փուլում մասնակցելու համար հանձաժողովը 24 ներկայացումներից ընտրել է 10 լավագույն ներկայացումները:
2013թ. Գյումրի քաղաքը հայտարարված է ԱՊՀ երկրների մշակութային մայրաքաղաք, ուստի առաջին գալա համերգը կկայանա հունիսի 1-ին, երկրորդը՝ Երևանում հունիսի 5-ին:
Արդեն երկու տարի է Հայաստանում անցկացվում է «Հազարան բլբուլ» մանկապատանեկան երաժշտական բեմադրությունների հանրապետական ամենամյա մրցույթ-փառատոնը: Այս տարի մրցույթ-փառատոնը անցկացվում է ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Առաջ, երեխաներ» կրթամշակութային հասարակական կազմակերպության և «Մշակութային կրթության աջակցության» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ: «Հազարան բլբուլ» մանկապատանեկան երաժշտական բեմադրությունների հանրապետական 2-րդ մրցույթ-փառատոնի գլխավոր հովանավորն է «Վիվա Սել-ՄՏՍ» ընկերությունը:

Второй фестиваль-конкурс музыкальных постановок «Азаран блбул» открывается в Армении в воскресенье
12 мая в Армении открывается 2-ой детско-юношеский фестиваль-конкурс музыкальных постановок «Азаран блбул» (Жар-птица). После церемонии открытия состоится второй тур фестиваля-конкурса, который продлится три дня – 12, 15 и 16 мая. По итогам конкурса комиссия выберет 6 лучших постановок, а 1 и 5 июня победители выступят с заключительными гала-концертами.
Всего в конкурсе будет представлено 24 музыкальных постановок, из которых для участия во втором туре жюри отобрало 10 лучших.
Поскольку в 2013 году Гюмри объявлен культурной столицей стран-членов СНГ, первый гала-концерт состоится там 1 июня, а второй – в Ереване 5 июня.
Конкурс-фестиваль детских музыкальных постановок «Азаран Блбул» проводится в Армении уже на протяжении двух лет. В этом году фестиваль проводится по инициативе Министерства культуры Армении, научно-культурной общественной организации «Вперед, дети» и фонда «Содействие музыкальному образованию». Генеральный спонсор фестиваля –компания «Виваселл МТС Армения».