Իսրայելի կողմից այդ երկրի տարածքում գտնվող մի քանի ռազմական օբյեկտների ռմբակոծմանը պաշտոնական Դամասկոսը կարող է պատասխանել միայն հայտարարություններով: Այսպիսի կարծիք այսօրվա ասուլիսի ժամանակ հայտնեց արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանը:
Ըստ բանախոսի՝ Սիրիայի պաշտոնական զինված ուժերը չունեն այն տեխնիկական ռեսուրսները, որ ադեկվատ գործողությունների գնան և պատասխանեն Իսրայելին ռմբակոծություններին, և ավելին, քան պաշտոնյաների հայտարարությունները չի լինելու:
Արաբագետը նշեց, որ հակաիսրայելական շարժման փոխարեն ավելի է ուժեղանում հակաասադային շարժումը, մասնավորապես youtube-ում մայիսի 8-ին տեղադրվել է մի տեսանյութ, որում կոչ էր արվում ջիհադ պայքարի դուրս գալ Սիրիայում:
«Տեսանյութը ադրբեջաներենով է: Կոչ է արվում պայքարին միանալ հատկապես ադրբեջանցիներին: Ըստ այս ամենի՝ իսլամիստական պայքարի դուրս գալը շատ ազդեցիկ է Ադրբեջանում, արդյունքը տեսնում ենք այսպիսի հոլովակների պատրաստումով»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով Սիրիայում հայերի վիճակին, Սարգիս Գևորգյանը նշեց, որ հայերը շարունակում են պահպանել չեզոքությունը, չնայած, որ մարտերը մոտենում են հայկական համայնքներին:
«Հայերը ասում են, որ չեն միջամտելու: Շատ ողջունելի է հայկական համայնքի այդ որոշումը»,-նշեց նա և տեղեկացրեց, որ հայկական համայնքում 35-40 հազար հայեր դեռևս շարունակում են մնալ Սիրիայում, ովքեր հիմնականում փորձում են չեզոքություն են պահպանել։ Միաժամանակ նա մտահոգություն հայտնեց, որ հայությանը կարող է մեծ սպառնալիք ներկայացնել ադրբեջանացիների ակտիվ միջամտությունը ռազմական գործողություններին:

Эксперт: Азербайджанские террористы призывают к джихаду в Сирии, армянская община сохраняет нейтралитет
Официальный Дамаск может ответить на авиаудары израильских ВВС по расположенным на сирийской территории военным объектам лишь заявлениями. Такое мнение в ходе сегодняшней пресс-конференции выразил востоковед Саркис Григорян.
По его словам, правительственные войска Сирии не владеют необходимыми техническими ресурсами, которые позволили бы им пойти на адекватные действия и ответить на авиаудары Израиля. Ожидать от Сирии чего-то большего, чем официальные заявления, не приходится.
Эксперт коснулся также видеоролика, размещенного 8 мая на видеохостинге Youtube, где азербайджанский террорист призывает к джихаду в Сирии.
«Обращение в ролике – на азербайджанском языке. Звучащий в нем призыв присоединиться к борьбе относится, прежде всего, к азербайджанцам. Посему можно прийти к выводу, что исламистская борьба в Азербайджане очень популярна, следствием чего и является появление подобных видеороликов»,– сказал Саркис Григорян.
Обратившись к положению армян в Сирии, востоковед отметил, что армяне продолжают сохранять нейтралитет, несмотря на то, что бои приближаются к армянским кварталам.
«Армяне говорят, что не будут вмешиваться в конфликт. Можно только поприветствовать такое решение армянской общины», – сказал эксперт, добавив, что в Сирии продолжают оставаться порядка 35-40 тыс. армян, которые в основном пытаются сохранять нейтралитет.
В то же время Саркис Григорян выразил обеспокоенность в связи с тем, что активное вмешательство азербайджанцев в сирийский конфликт может представлять серьезную угрозу для сирийских армян.