Ն.Զոհրաբյան. Ես կարծում եմ, որ կուսակցությունը, այո, կաշխատի Երևանի ավագանիում
Երևանի ավագանու ընտրությունների արդյունքում ԲՀԿ-ն ավագանիում կունենա 17 մանդատ՝ այնքան, որքան ունեցել է նախորդ չորս տարիներին: Սակայն կուսակցությունում մանդատները վերցնել-չվերցնելու առումով դեռևս տեսակետերը տարբեր են: Panorama.am-ի հետ զրույցում այդ մասին շրջանառվող լուրերը հաստատեց նաև ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը.
«Այո, կուսակցությունում տարբեր տեսակետեր կան. տեսակետ կա, թե եթե ձայները ավագանիում որոշիչ չեն, այսինքն ԲՀԿ-ն որոշումների կայացման վրա միևնույն է ազդեցություն չի ունենալու, ապա ճիշտ է մանդատները չվերցնել: Բայց դոմինանտ է այն տեսակետը, որ ԲՀԿ-ն բարոյական պատասխանատվություն ունի այն ընտրողների առջև, որոնք իրենց վստահության քվեն տվել են մեր կուսակցությանը՝ 100 հազար ընտրողի առջև և ես կարծում եմ, որ կուսակցությունը, այո, կաշխատի Երևանի ավագանիում և կփորձի իր 17 ձայնով բարձրացնել այն խնդիրներն ու հիմնահարցերը, որոնք բազում են մայրաքաղաքում ու հրատապ լուծման կարիք ունեն»,- ասաց Ն.Զոհրաբյանը:
Պատգամավորից հետաքրքրվեցինք՝ արդյո՞ք այդ տեսակետների տարբերությունը ապացուցում է շրջանառվող այն լուրերը, թե ԲՀԿ-ում խմորումներ են, կուսակցականները տարբեր թևերի  են բաժանվել և այլն: Ն.Զոհրաբյանը նշեց, որ դա որևէ բան էլ չի ապացուցում, քանի որ խոսքը բնականոն կուսակցական գործընթացների մասին է.
«Հակառակը կլիներ անտրամաբանական, եթե կուսակցությունում չլիներ տեսակետերի բախում և եթե կուսակցությունում բոլորը նույն կերպ մտածեին»,-նշեց նա ու հավելեց, որ դա շատ առողջ քննարկում է և հենց դա էլ խոսում է ԲՀԿ-ում ներքին ժողովրդավարության մասին.
«Այն, ինչ գրում է մամուլը՝ պառակտում, թևեր և այլն.... կրկին  խորհուրդ եմ տալիս մեզ չշփոթել այլ կուսակցությունների հետ, որտեղ տարբեր հոսանքներ կան և չես էլ իմանում, թե այդ հոսանքները երբևէ ընդհանուր շահ կամ տեսակետ ունենում են թե ոչ: Մենք բաց կուսակցություն ենք և որոշումները կայացվում են հրապարակային քննարկումներից հետո, բայց կայացված որոշումը պարտադիր է բոլորի համար»,- շեշտեց նա:
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե երբ է կուսակցությունը քննարկելու մանդատների հետ կապված խնդիրը, ԲՀԿ-ական գործիչն ասաց, թե չի կարծում, որ դա ինչ-որ հատուկ քննարկման է դրվելու: Առավել ևս, որ մեծամասնության կարծիքն էլ այն է, որ մանդատները պետք է վերցնեն:
Նշենք, որ ըստ օրենքի՝ որպես այդպիսին վերջնաժամկետ, թե երբ պետք է ընտրություններում անցողիկ ձայներ հավաքած կուսակցությունները հայտնեն իրենց ինքնաբացարկի մասին, եթե իհարկե չեն ցանկանում վերցնել մանդատները, չկա: Սակայն, հիշեցնենք, նախօրեին ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը կուսակցություններին հորդորեց ինքնաբացարկի մասին դիմումները ներկայացնել մինչ վաղը:

Наира Зограбян: Большинство членов ППА считают, что не следует отказываться от мандатов в Совете старейшин Еревана
В результате выборов в Совет старейшин Еревана партия «Процветающая Армения» получит 17 мандатов – столько, сколько она имела в течение минувших четырех лет. Однако внутри партии разнятся мнения относительно согласия брать мандаты. Комментируя в беседе с корреспондентом Panorama.am муссируемые сведения об этом, секретарь фракции «Процветающая Армения» (ППА) Наира Зограбян отметила:
«Да, внутри партии бытуют различные мнения: существует мнение о том, что если голоса в Совете старейшин не являются решающими, то есть партия все равно не повлияет на процесс принятия решений, то правильнее будет отказаться от мандатов. Но доминирующим является мнение о том, что на ППА возложена моральная ответственность перед теми 100 000 избирателями, которые проголосовали в пользу нашей партии, и, думаю, партия будет работать в Совете старейшин и попытается поднимать те многочисленные проблемы в столице, которые требуют срочного решения».
Отвечая на вопрос о том, доказывает ли это различие во мнениях муссируемые сведения о том, что внутри ППА есть брожения, члены партии разделились на несколько лагерей и т.д., парламентарий подчеркнула, что это ничего не доказывает, поскольку речь идет о естественных процессах внутри партии.
«Напротив, было бы нелогичным, если бы внутри партии ощущалось распределение мнений и все рассуждали одинаково», – заявила Наира Зограбян, добавив, что внутри партии в здоровой атмосфере ведется обсуждение и именно это говорит о внутренней демократии.
«Что касается публикаций в прессе, а именно расколе и т.д., то хотелось бы посоветовать не путать нас с другими партиями, внутри которых заметны различные направления, и непонятно, имеют ли они общие интересы или мнение, или нет. Мы являемся открытой партией, и решения принимаются после публичных обсуждений, но принятое решение является обязательным для всех», – отметила депутат.
Что касается вопроса о том, когда партия намерена обсудить вопрос, связанный с мандатами, то Наира Зограбян не считает, что этот вопрос станет предметом специального обсуждения, тем более, что большинство членов партии придерживаются того мнения, что не следует отказываться от мандатов.
Отметим, по закону, окончательного срока объявления партиями, преодолевшими проходной барьер, самоотвода, в случае отказа принимать мандаты, нет. Однако накануне председатель ЦИК Тигран Мукучян призвал партии подать заявления о самоотводе до завтрашнего дня.