Что-то тут не то. «էպոսագետի» պաշտպանը դատից առաջ մանրամասներ է ներկայացրել
Պարույր Հայրիկյանի նկատմամբ կատարված մահափորձի գործով մեղադրվող Վարդան Սեդրակյանի պաշտպան Ալեքսանդր Սիրունյանը 6 հատորանոց գործում փնտրել-փնտրել է, Սեդրակյանին չի գտել: «Ես հաստատ համոզված եմ և չեմ կասկածում, որ մեր իրավապահներն էլ են այն կարծիքին, որ օրացույցի վրա 2013 թվականն է, այլ ոչ թե 37-ը: Եվ ընդամենը մեկ ցուցմունքով նախագահի թեկնածու չեն դատել», վաղը Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում Սեդրակյանի դատին ընդառաջ այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց պաշտպան Ալեքսանդր Սիրունյանը:
Նրա խոսքով, ըստ էության որևէ ցուցմունք իր պաշտպանյալի նկատմամբ չի եղել: «Կրակողն (Խաչիկ Պողոսյան) ասում է, որ Սամվել Հարությունյանը կաֆելշիկ է եղել: Կրակողն ասում է, որ կաֆելշիկն իրեն ասել է, որ Վարդան Սեդրակյանն իրեն ասել է, որ պետք է վախեցնել Հայրիկյանին: Ես պատվերը կատարեցի, անզգույշ եղա, կպավ: Հիմա ինձ ասեք, թե էս ցուցմունքով Սեդրակյան Վարդան պետք է դատե՞լ», -լրագրողներին հարցով դիմեց պաշտպանը:
Սիրունյանը նույնիսկ կասկածներ ունի, որ Խաչիկ Պողոսյանը` գլխավոր մեղադրյալը, կատարվածի հետ կապ չունի: «Ոնց նայում եմ, այդքան էլ կապ չունի: Եթե զենքը չի հայտնաբերվում նրա տանը խուզարկությամբ, խուզարկություն անում է այդ կարգի կարևորագույն ու ամենալուրջ նախաքննական մարմինը` ԱԱԾ-ն, առանց չափազանցելու: Մեկ էլ հաջորդ օրը գալիս է Խաչիկի կինը ու ասում` էս զենքը, վերցրեք: Երկու օր հետո գալիս է կինը ու ասում` գիտեք, ես դատարկ զենքն էի բերել, մոռացել էի, էս էլ փամփուշտը», -ներկայացրեց Սիրունյանը:
Նշենք, որ ըստ մեղադրական եզրակացության, Վարդան Սեդրակյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, առաջադրվելով 2013 թվականի փետրվարի 18-ին կայանալիք ընտրություններում ՀՀ Նախագահի թեկնածու, քարոզարշավի րնթացքում, իր մտերիմներ Սամվել Հարությունյանին և Խաչատուր Պողոսյանին 2013 թվականի հունվարի սկզբներին պատվիրել է «Ազգային Ինքնորոշում Միավորում» կուսակցության առաջնորդ, ՀՀ Նախագահի մեկ այլ թեկնածուի, քաղաքական գործիչ Պարույր Արշավիրի Հայրիկյանի սպանությունը, նրա քաղաքական գործունեությունը ղաղարեցնելու նպատակով, որն իրականացնելու նպատակով զենք ձեռք բերելու համար հանցակիցներին է տվել 1000 ԱՄՆ դոլար, ինչը Խաչատուր Պողոսյանը և Սամվել Հարությունյանը հավասարապես կիսել են միմյանց միջև։ Սակայն ծրագրված հանցագործությունն իրականացնելու համար Խաչատուր Պողոսյանն օգտագործել է իր կողմից 1995-1996 թվականներին ապօրինի կերպով ձեռք բերված և պահված 1941թ. գործարանային արտաղրության 7,62մմ տրամաչափի «HG 201» համարի «Նագան» տեսակի թմբուկավոր ատրճանակը։
Սիրունյանը սակայն, պնդեց, որ Վարդան Սեդրակյանը որևէ գումար չի տրամադրել զենք գնելու համար: «Այլ տվել է գումար` և 1000 դոլար, և 2000 դոլար ընթացիկ ծախսերի համար: Չի տվել զենք գնելու համար: Իսկ կարո՞ղ եք բացատրել` 1000 դոլարով զենք ա՞ լինում: Կամ ինձ ասեք` լինում ա՞ նման կիլլեր, որ ասի ես գործը կանեմ, մնացածի մասին հետո կգանք, կխոսանք: Կա էդպիսի ցուցմունք` ասում ա Սամվելն ասեց` Խաչիկ ջան Վարդանը մեզ ասեց, որ դիլխոր չի թողի, գործը կանենք, փողի մասին հետո կխոսանք. Բա սա բրազիլական սերիալ ա՞, ինչա՞», -նկատեց փաստաբանը` ընդգծելով, որ իրենց համար կարևոր է հասկանալ, թե ովքեր են դրդում մյուս Խաչիկին ու Սամվելին նման ցուցմունքներ տալ:
Փաստաբանի խոսքով, «Նագանը», որը սովորաբար 35 մ հեռավորությունից ծակում է 7.5 սմ տախտակ, այս դեպքում, ըստ փորձագետի եզրակացության, կրակոցն արձակվել է 1 մետր հեռավորությունից և փամփուշտը մնացել է ուսի մեջ, իսկ երկրորդ փամփուշտը, որը անցել է Հայրիկյանի վերարկուի միջով, ընկել է նրա կողքին, և սա ըստ Սիրունյանի, անտեսվել է քննիչի կողմից: «Ես ուզում եմ ասել, որ Что-то тут не то: Ես չգիտեմ` ում էր ձեռնտու նրա գլխին սարքել, ես միայն գիտեմ, որ կատարվածից մի քանի ժամ հետո քրեական գործ են հարուցում 305 հոդվածով, այլ ոչ թե 104-ով», -հայտարարեց նա:
Պաշտպանն ասաց, որ վաղվա դատական նիստի ժամանակ ինքը մեղադրող դատախազին «թախանձագին խնդրելու» է բացատրել, թե որն է մեղադրանքի հիմքը:
Նախորդող հրապարակում. Էպոսագետի 1000 դոլարը հանցակիցները տնտեսել են. Սեդրակյանի դատը կմեկնարկի մայիսի 14-ին

«Что-то тут не то». Адвокат обвиняемого в покушении на Айрикяна Вардана Седракяна представил новые подробности по делу
14:27 13/05/2013
Адвокат участника состоявшихся 18 февраля выборов президента Армении, специалиста по эпосу Вардана Седракяна, арестованного по обвинению в организации покушения на соперника в ходе президентской гонки, главу Объединения «Национальное самоопределение» (ОНС) Паруйра Айрикяна, Александр Сирунян не обнаружил в 6-томном деле доказательств виновности своего подзащитного. «Я точно убежден и не сомневаюсь в том, что наши правозащитные органы также придерживаются того мнения, что на календаре 2013 год, а не 37-ой, и нельзя судить кандидата в президенты, лишь руководствуясь показаниями»,– заявил в беседе с журналистами Александр Сирунян.
По его словам, по сути никаких показаний в отношении его подзащитного не было. «Стрелявший (Хачатур Погосян) утверждает, что Самвел Арутюнян был кафельщиком. Стрелявший отмечает, что по словам Самвела Арутюняна, Вардан Седракян сказал ему, что нужно запугать Айрикяна. И я выполнил заказ, был неосторожен, и пуля попала в него. Теперь скажите, можно ли учитывая эти показания, судить Вардана Седракяна?»– задается вопросом адвокат.
Александр Седракян даже сомневается в том, что Х. Погосян, главный виновный, причастен к произошедшему. «Судя по всему, он не так уж и причастен. Не стоит забывать, что в результате обыска в его доме оружие не было обнаружено, тем более, что обыск осуществлял такой важный и серьезный предварительный орган, как СНБ. На следующий день приходит супруга Х. Погосяна и предъявляет оружие, а спустя два дня она вновь приходит и говорит, что оружие принесла незаряженным, и показывает патроны, которые она забыла»,– заявил Сирунян.
Напомним, покушение на главу Объединения «Национальное самоопределение» (ОНС) Паруйра Айрикяна, выступавшего на тот момент кандидатом в президенты Армении, было совершено 31 января с.г., в 23:30 по местному времени, на улице Тпагричнери 9 в Ереване. Получивший огнестрельное ранение политический деятель был доставлен в ереванский медицинский центр «Св. Григория Просветителя». 1 февраля Паруйр Айрикян был успешно прооперирован. По данному факту ранее было возбуждено уголовное дело по признакам ст. 34-305 Уголовного кодекса РА («Покушение на убийство государственного, политического или общественного деятеля, совершенное в целях прекращения его деятельности»). Была сформирована совместная оперативно-следственная группа, в которую вошли сотрудники Полиции и Службы национальной безопасности. Дело поступило во ведение Следственного управления Службы национальной безопасности (СНБ).
Вскоре после этого Следственная служба СНБ Армении предъявила В. Седракяну обвинение по признакам ст. 34-305 УК Армении – за попытку организации незаконного лишения жизни кандидата в президенты Паруйра Айрикяна с целью приостановления его политической деятельности. Кроме того, решением суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк Мараш Вардан Седракян был арестован сроком на 2 месяца. Он не признает выдвинутого против него обвинения и отказывается давать показания. А 18 марта Апелляционный уголовный суд РА отклонил жалобу адвоката Вардана Седракяна, направленную против решения суда первой инстанции о применении в отношении бывшего кандидата меры пресечения в виде заключения под стражу. Орган, осуществляющий уголовное производство, получил заключение эксперта, согласно которому выяснилось, что две пули (одна изъята из тела кандидата, а другая найдена при осмотре места происшествия) калибра 7,62 мм, были выпущены из барабанного оружия револьверного типа марки «Наган», направленного на баллистическую экспертизу.
Александр Сирунян, однако, утверждает, что Вардан Седракян не давал денег на приобретение оружия. «Он дал сумму – и 1000 долларов, и 2000 долларов на текущие расходы. Можете сказать, за 1000 долларов можно купить оружие? Или бывает ли киллер, который обещает выполнить заказ, а обо всем остальном договориться потом?»- заметил адвокат.
По словам адвоката, оружие револьверного типа марки «Наган» обычно пробивает доску 7.5 см на расстоянии 35 метров. Согласно заключению эксперта, выстрел был произведен на расстоянии 1 метра, пуля осталась в плече, а вторая пуля задела пальто Айрикяна и упала рядом с ним, однако следователь, по словам адвоката, проигнорировал это обстоятельство. «Хотелось бы сказать, что что-то тут не то. Не знаю, кому было выгодно сфабриковать дело против него, лишь знаю, что спустя несколько часов после инцидента было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ст.305, а не 104», – заявил Александр Сирунян.
На завтрашнем судебном заседании, как подчеркнул адвокат, он обратится к прокурору с просьбой объяснить, каковы основания для обвинения.
Суд по делу участника выборов президента Армении Вардана Седракяна начнется 14 мая