Սերգեյ Դանիելյան. Նախագահին նամակ գրելու ժամանակներն անցել են
Դերասան Սերգեյ Դանիելյանը չի դիտել ֆրանսահայ ռեժիսոր Սերժ Ավետիքյանի բեմադրած «Անուշ» օպերան, բայց չի ընդունում Հայաստանի մի շարք մտավորականների քայլը, ովքեր նամակով դիմել են Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին` խնդրանքով, որպեսզի արգելվի օպերայի ցուցադրությունը Ֆրանսիայում:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 26-ին Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում հայ հանդիսատեսի դատին է հանձնվելու «Անուշ» օպերայի նոր բեմադրությունը` գրված Արմեն Տիգրանյանի օպերայի հիմնան վրա` ըստ Հովհաննես Թումանյանի պոեմի: Բեմադրության և լիբրետոյի հեղինակը ֆրանսահայ ռեժիսոր Սերժ Ավետիքյանն է: Փարիզում «Անուշը» հանդիսատեսի դատին կհանձնվի մայիսի 22-26-ը:
«…Դիտելով 1 ժամ 40 րոպե տևող ներկայացումը` այն տպավորությունն ես ստանում, որ բեմադրիչի համար Հովհաննես Թումանյանը լոկ սովորական մի լիբրետոյի հեղինակ է, իսկ Արմեն Տիգրանյանը գրել է մի պարզունակ ու անհաջող մյուզիքլ, որը ոմն Ա.Սիմոնյան գործիքավորել է և վերամշակել` խախտելով հարմոնիայի և գործիքավորման անգամ տարրական կանոները: Իսկ ինչ-որ մեկն էլ Թումանյանի գրածը փոխել ու ինքն է գրել… Օպերային արվեստում կարևոր տեղ է գրավում կերպարը: Մինչդեռ ավետիքյանական բեմադրությունը զուրկ էր կերպարներից: Բացակայում է սյուժետային հենքը: Ներկայացումը զուրկ է դրամատիկ զարգացումից, իսկ նվագախումբն իր խղճուկ, հազիվ լսելի ձայներով ոչ միայն չի աջակցում դրամատուրգիայի զարգացմանը, այլև հակառակը` այն վերածում է մոնոտոն հնչյուններ արտաբերող կույտի: «Նորամուծություններից» է շվիի, դուդուկի և դհոլի օգտագործումը, մինչդեռ ոչ ոք իրավունք չունի նման միջամտության: Ժամանակակից բեմադրությունն ակնկալում է ձևավորման, հագուստների, բայց ոչ հեղինակային տեքստի, երաժշտության կտրտելն ու աղավաղելը»,- նշված է նամակում:
«Նամակ գրելու ժամանակներն անցել է: Չեմ կարծում, որ բոլոր հարցերին պետք է նախագահը խառնվի: Զարմանալի է, որ տեղն եկած ժամանակ արվեստագետները սկսում են, թե նախագահը լեգիտիմ չէ, տեղն եկած պահը եկեք նամակ գրենք»,- ասաց դերասանը` հավելելով, -«Ասում են` արգելեք, որ դուրս գա, որ մեր մշակույթն այդ բեմադրությամբ ներկայանա: Լավ, արեք դրանից լավ»: Նրա դիտարկմամբ, ընդհանրապես չպետք է արվեստը տեսնել քառակուսի, իսկ նրանք, ովքեր այդպես են տեսնում` «մառազմը խփել է»:
Ի՞նչն է նամակը ստորագրողներին հունից հանել: «Մարդիկ միշտ ապրել են որևէ տարածքում, այդ տարածքը քանդվում է: Ցավալի է, որ տեսնում ես քո ստեղծածը քանդվում է: Դու սկսում ես մի ձև պահել: Ես իրանց հասկանում եմ մարդկայնորեն, բայց դրա դեմ պետք է պայքարել ոչ թե գրելով, այլ ստեղծել նորը»,- ասաց Սերգեյ Դանիելյանը:

Время писем президенту прошло. Сергей Даниелян о шуме вокруг новой постановки оперы «Ануш»
Актер Сергей Даниелян лично не смотрел новую оперу «Ануш» в постановке французского режиссера армянского происхождения Сержа Аветикяна, но считает неприемлемым шаг ряда представителей интеллигенции, которые направили президенту Армении Сержу Саргсяну письмо с просьбой запретить показ оперы во Франции.
«После 1 часа 40 минут просмотра создается впечатление, что для режиссера Ованес Туманян – всего лишь рядовой либреттист, а Армен Тигранян – автор примитивного и не слишком удачного мюзикла, который, нарушая элементарные каноны оркестровки, переработал и аранжировал некто А. Симонян. А кто-то переиначил Туманяна, вольно распорядившись его текстом…», – говорится в открытом письме президенту РА Сержу Саргсяну.
«Времена писем прошли. Не думаю, что во все вопросы должен вмешиваться президент», – сказал он, добавив: «Говорят, запретите показ за рубежом, не разрешайте представление нашей культуры этой постановкой. Хорошо, тогда сделайте лучше».
По его словам, не нужно иметь квадратное представление об искусстве, а те, кто имеют именно такое представление, «маразматики».
В ответ на вопрос, что именно выело авторов письма из себя, актер отметил: «Люди постоянно жили на конкретном пространстве, и сейчас это пространство рушится. Болезненно, когда созданное тобой рушится. Ты пытаешься как-то сохранить это. Я их понимаю, но бороться с этим нужно не письмами, а создавая новое».
Отметим, 26 апреля в Государственном национальном академическом театре имени Габриэла Сундукяна состоялась премьера оперного спектакля «Ануш». Автором постановки и либретто оперы является французский режиссер армянского происхождения Серж Аветикян. Премьера оперы в Париже намечена на 22 мая.