Ազգագրագետ. Պետք է հետամուտ լինել պահպանելու հայկական ավանդական ընտանիքների փորձը
Այսօր բավականին խզված է միջսերնդային կապը, ծնող-երեխա հարաբերությունները: Պատճառներից մեկը սոցիալական ցանցերն են. «Նվազել են ռեալ, իրական շփումները»: Ասուլիսում նման դիտարկումներ արեց հոգեբան, պրոֆեսոր Սեդրակ Սեդրակյանը:
Նա նշեց, որ այդ կապի, հարաբերությունների թուլացման պատճառով ծնողները չեն կարողանում փոխանցել իրենց երեխաներին այն արժեքները, որ իրենք են ստացել իրենց ծնողներից, վերջիններս էլ իրեն ծնողներից, այսինքն` սերնդեսերոնդ փոխանցված արժեքները:
«Մեր խնդիրրն է հոգեշփման աշխատանքներ կատարել»,- ընդգծեց հոգեբանը: Ս. Սեդրակյանն ասաց, որ փողոցում ագրեսիան մեծացել է, ինչը ոչ ճիշտ դաստիարակության արդյունք է: Նրա կարծիքով, երիտասարդ սերունդը հոգեշփման կարիք ունի:
Ասուլիսին ներկա ազգագրագետ Սվետլանա Պողոսյանն էլ նշեց, որ հայ ընտանիքում նկատելի են հիմնախնդիրներ, որոնք առնչվում են գլոբալիզացիայի դառը պտուղներին: Ըստ նրա, պետք է հետամուտ լինել պահպանելու ավանդական փորձը. «Հիմա էլ հիմնականում հայ ընտանիքում իդելական մոդելին փորձում ենք հավատարիմ մնալ»:
Ազգագրագետի դիտարկումներով, միջանձնային հարաբերությունները հայ հասարակության մեջ ավելի ջերմ են, քան ամերիկյան, եվրոպական հասարակությունների հետ: Ս. Պողոսյանի համոզմամբ, հայ երեխաներին պետք է մեծացնել հայ հերոսների շրջապատում, ժողովրդավարական բանահյուսությանը հաղորդակից դարձնելով: «Ընդունելով նորը` հնարավորինս պետք է կարողանանք պահպանել այն արժեքները, որոնք ժառանգել ենք մեր նախնիներից»,- ասաց ազգագրագետը:

Этнограф: «Принимая новое, мы должны сохранять те ценности, которые мы унаследовали от наших предков»
Сегодня связь между поколениями, отношения между родителями и детьми довольно искажены, а одной из причин этого являются соцсети. Такое мнение на сегодняшней пресс-конференции выразил психолог, профессор Седрак Седракян.
По его словам, ввиду ослабления этой связи родители не могут передавать своим детям ту систему ценностей, которую они получили от своих родителей, а именно ценности, передающиеся из поколения в поколение.
По мнению психолога, агрессия среди граждан является результатом неправильного воспитания.
Присутствующая на пресс-конференции этнограф Светлана Погосян считает, что в армянских семьях заметны проблемы, связанные с негативными сторонами глобализации. По ее словам, нужно прилагать усилия в направлении сохранения опыта традиционной культуры.
Этнограф добавила, что межличностные отношения в армянском обществе более теплые, нежели в европейском или американском. По ее мнению, дети в армянских семьях должны расти в окружении героев, и их необходимо приобщать к народному фольклору. «Принимая новое, мы должны как можно больше сохранять те ценности, которые мы унаследовали от наших предков»,– заявила Светлана Погосян.