Օդում արդարության չափաբաժինը մեծացել է. Հրայր Թովմասյանը` դատարանների նկատմամբ վստահության հարցման մասին
11:45 15/05/2013
Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը գոհ է վերջին հարցումների տվյալներից, որոնց համաձայն դատարանների հետ առնչված քաղաքացիների 50,9 տոկոսը հիմնականում վստահում են Հայաստանի դատարաններին:
«Շատ ուրախալի փաստ է, այսինքն` պրոցեսները որ սկսել են, արդյունավետ են եղել. 22 դատավոր պատասխանատվության է ենթարկվել 2012-ի ընթացքում: Դա աննախադեպ թիվ է և խոսում է այն մասին, որ նախ իրենք (նկատի ունի դատավորները-հեղ.) են սկսել շատ ավելի ուշադիր լինել իրենց նկատմամբ և բացի այդ գործադիր մարմինն է ուշադիր նրանց նկատմամբ, քանի որ նրանցից 8-9-ը պատասխանատվության ենթարկվել են արդարադատության նախարարի միջնորդությամբ», -պատասխանելով Panorama.am-ի` սոցհարցման վերաբերյալ հարցին, այսօր ասաց արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը ներկայացրել էր Դատաիրավական բարեփոխումների 2-րդ ծրագրի շրջանակներում «ԱՄ Փարթնըրզ Քոնսալթինգ Քամփընի»-ի կողմից կատարված ուսումնասիրության արդյունքները, որոնց համաձայն, Հայաստանի դատարանների հետ երբևէ առնչված քաղաքացիների 50.9 տոկոսը հիմնականում վստահում են երկրի դատարաններին, հիմնականում չեն վստահում 20.3 տոկոսը, բոլորովին չեն վստահում 18.0 տոկոսը, իսկ լիովին վստահում են հարցվածների ընդամենը 8.2 տոկոսը:
Թովմասյանի խոսքով, դատավորներն իրենք ևս պետք է վերափոխվեն և ճիշտ է կարող են լավ դատավորներ լինեն, բայց դրան զուգահեռ խնդիրները շարունակում են մնալ:
«Առանց դատական իշխանության էական բարեփոխումների, դուք որևէ այլ ոլորտում դրական փոփոխություններ չակնկալեք: Սա այն հարցն է, որտեղ կոնսենսուս կա հասարակական բոլոր շերտերի, քաղաքական իշխանության և ընդդիմության մոտ: Մեր պատմության մեջ չի եղել, որ բոլորը ինչ-որ բան են ուզում և դա իրականություն է դառնում: Իհարկե դժվար է, իհարկե կա դիմադրություն, իհարկե կան մարդիկ, որոնք դեռևս ցանկանում են արդարության հասնել այլ ճանապարհներով, միշտ է լինելու այդպես, բոլոր երկրներում դա կա: Բայց անթույլատրելի է, երբ մարդն սկսում է մտածել, որ այլ ճանապարհներով իր խնդիրները լուծի և չգնա, չհասնի դատարան: Այսինքն` հասարակական գիտակցության մեջ ևս փոփությունների անհրաժեշտություն կա: Դատական իշխանության վերափոխմանը զուգահեռ հասարակական ընկալման մեջ էլ գերիշխող պետք է լինի մոտեցումը` եթե ես վեճ ունեմ, պետք է գնամ դատարան ու այնտեղ հասնեմ արդարության: Մի առիթով ասել եմ` այն օդը, որը մենք շնչում ենք, պետք է արդարության չափաբաժինը մեծանա, և սա խոսում է այն մասին, որ այդ չափաբաժինը Հայաստանի օդում մեծացել է», -հավելեց նախարար Թովմասյանը:
Այդ ամենով հանդերձ, ըստ նախարարի, արվածը բավարար չէ ու պետք է աշխատել այլ ուղղությամբ` իրականացնել դատաիրավական բարեփոխումների ծրագիրն ամբողջությամբ:
Ի դեպ, այդ ծրագրի իրականացման շրջանակներում այսօր մասնագետների հետ քննարկվեց Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որը սեպտեմբերին կներկայացվի Ազգային ժողովի դատին:
Օրինագծի ընդունմամբ, ինչպես վստահեցրեց նախարարը, քաղաքացիական գործերն արագ կքննվեն: Այդպիսով, ներդրվելու է նախնական դատական նիստերի ինստիտուտ, որի ընթացքում էլ հենց որոշվում է հարցը, թե որոնք են ապացուցման ենթակա փաստերը և կողմերն ինչպես են այն ներկայացնելու: Սա նաև նպաստելու է նրան, որ նիստերն անհարկի չհետաձգվեն: Ըստ նախարարի, փոխվելու է նաև ծանուցումների համակարգը: «2014-ից երբ կներդրվեն նույնականացման քարտերը, բոլորի համար կստեղծենք վիրտուալ հասցեներ և ծանուցումները կստացվեն այդ եղանակով», -ներկայացրեց նախարարը:
Նախորդող հրապարակումներ. Մարդիկ շարունակում են չվստահել Հայաստանի դատարաններին. Նոր հարցում
Դատարաններում գործերն սկսել են արագ քննել. Նոր հարցում

«Содержание справедливости в воздухе увеличилось». Г.Товмасян об уровне доверия граждан Армении к судам
Министр юстиции Армении Грайр Товмасян доволен результатами нового соцопроса, согласно которым, судам в основном доверяют 50.9% респондентов, когда-либо сталкивавшихся с судебной системой Армении.
«Это очень радует, то есть начатые процессы были эффективными. В течение 2012 года к ответственности были привлечены 22 судьи. Это беспрецедентная цифра, говорящая о том, что, во-первых, сами судьи начали действовать внимательнее, а во-вторых – их деятельность находится в центре пристального внимания исполнительного органа. Так, 8-9 судей были привлечены к ответственности по ходатайству министра», – заявил в интервью Panorama.am Грайр Товмасян.
По словам министра, и сами судьи должны измениться, хотя в Армении есть и очень хорошие судьи, но определенные проблемы по-прежнему имеются.
«Без существенных реформ судебной власти нельзя ожидать положительных сдвигов в других сферах. Это вопрос, по которому достигнут консенсус между всеми слоями общества, политической властью и оппозицией. Конечно, это сложно и наблюдается сопротивление, есть люди, которые все еще желают достичь справедливости другими путями. Но так будет всегда, и такое явление наблюдается во всех странах. Однако недопустимо, когда человек начинает думать о решении своих проблем другими путями и избегает обращения в суд. То есть нужно изменить и общественное сознание. Параллельно преобразованию судебной власти, в общественном сознании доминирующим должен стать следующий подход: для разрешения споров нужно обращаться в суд и таким путем достичь справедливости. Я уже имел случай говорить о том, что в воздухе, которым мы дышим, должно увеличится содержание справедливости. Это говорит о том, что это содержание увеличилось», – добавил Г.Товмасян.
Вместе с тем, по мнению министра, проделанной работы недостаточно, нужно реализовать программу судебно-правовых реформ полностью. Так, сегодня в рамках реализации данной программы с участием специалистов состоялось обсуждение законопроекта о внесении изменений в Гражданский процессуальный кодекс Армении, который будет представлен в Национальное Собрание РА в сентябре.
Как заверил Грайр Товмасян, принятием данного законопроекта гражданские дела будут рассматриваться быстрее. По его словам, будет внедрен институт предварительных судебных заседаний. Кроме того, будет изменена и система уведомлений.
Напомним, как свидетельствуют результаты исследования, проведенного консультативной компанией «AM Partners Consulting Company» в рамках второй программы судебно-правовых реформ в Армении и при финансировании Всемирного банка, судам в основном доверяют 50.9% респондентов, в основном не доверяют – 20.3%, полностью не доверяют – 18%, а полностью доверяют лишь 8.2% опрошенных.