«Սպառողների միության» նախագահ Արմեն Պողոսյանը համոզված է, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը կբավարարի «Հայռուսգազարդ» ընկերության` գազի սակագինը բարձրացնելու վերաբերյալ հայտը:
«Մի փոքր ցածրացումով հայտը կբավարարվի: Միգուցե ներկայացրածի համեմատ 12-15 դրամ պակասի, բայց դա լուծում չի»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Արմեն Պողոսյանը:
Միության նախագահի խոսքով, հանձնաժողովը պետք է լինի ոչ թե որոշում կայացնողի, այլ դատավորի դերում, այսինքն լսելով ընկերության ու սպառողների ուսումնասիրությունները, հիմնավորումներն ու արգումենտները, որոշում կայացնի, ոչ թե հանդես գա սեփական ուսումնասիրություններով:
ՀԿ նախագահը գիտի, որ գազի գինը որոշվում է Կրեմլում, սակայն, նրա դիտարկմամբ, մեր երկիրը պետք է ուղիներ փնտրի ու գտնի տնտեսության կարևորագույն` էներգետիկայի ոլորտում կոմպեսացնելու և սեփական քաղաքակությունը վարելու համար:
«Ես կարծում եմ թռիչքը մեծ է, շատ չարդարացված, մենք պետք է գտնենք շռայլությունները, որոնց հետևանքով գազն այդչափ թանկանում է: Մոսկվայում մի գին է սահմանվում, իսկ մեր երկրի սահմանից մինչև մեր տուն հասնելը բավականին մեծ ծախսեր կան և այդտեղ կա շռայլություն»,-բացատրեց Պողոսյանը:
Խոսելով գազի որակի և գազի սակագնի միջև համապատասխանելիության մասին, միության նախագահն ասաց, որ քաղաքացիներից տրտունջներ շատ է ստանում խնդրի վերաբերյալ` «չհիմնավորված, ասում են, իմ ճաշը դանդաղ է եփվում»: Պողոսյանն ասաց, որ «Հայռուսգազարդ» ընկերության համաձայնությամբ կարող է ցանկացած տեղում չափել գազի կալորիականությունը, մի անգամ փորձել է, եղել է նորմայի սահմաններում:
«Այստեղ առեղծվածային բաներ չկան, կարող ենք մի անգամ էլ փորձել: Պետք է նախաձեռնող լինի, ես ձանձրացել եմ արդեն»,-խոստովանում է միության նախագահը:
Ինչ վերաբերում է գազի գնի բարձրացման հետևանքով հնարավոր թանկացումներին, ապա Պողոսյանը դա անխուսափելի է համարում ու թվարկում. «Գազից հետո առաջինը կթանկանա էլեկտրաէներգիան, այնուհետև կսկսվի թանկացումների շղթան, հացը, պանիրը, մի խոսքով, առաջնային սպառման ապրանքները: Նախ կփակվի ցեմենտի արտադրությունը, քանի որ այստեղ շատ մեծ է գազի օգտագործման տոկոսը, շինարարությունը կտուժի, հետո տրանսպորտը, տրանսպորտի մեծ մասն աշխատում է գազով: Այս շղթան շարունակվելու է»:

Глава Ассоциации потребителей Армении считает, что после повышения цены на газ вырастут цен на товары первой необходимости
11:44 15/05/2013
Председатель Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян убежден в том, что Комиссия по регулированию общественных услуг Армении удовлетворит иск компании «АрмРосгазпром» относительно повышения тарифов на газ.
«Иск будет удовлетворен, но при этом тарифы будут несколько понижены, возможно, на 12-15%. Но это не решение проблемы»,– заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am Армен Погосян.
Напомним, ЗАО «АрмРосгазпром» и ООО «Трансгаз» ЗАО «АрмРосгазпром» обратились в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) РА с предложением пересмотреть действующий тариф на природный газ, продаваемый ЗАО «АрмРосгазпром» потребителям (абонентам), использующим до 10 тыс. нормальных куб.м в месяц и формулу расчета месячного тарифа для потребителей, использующих газ свыше 10 тыс.нормальных куб.м, а также пересмотреть тарифы услуг оператора системы газоснабжения (ЗАО «АрмРосгазпром»), газораспределения (ЗАО «АрмРосгазпром») и транспортировки природного газа (ООО «Трансгаз» ЗАО «АрмРосгазпром»).
По словам главы Ассоциации потребителей Армении, комиссия должна выступать не в роли органа, принимающего решение, а в роли судьи, то есть, ознакомившись с исследованиями компании и потребителей, обоснованиями и аргументами, принимать решение, а не выступать с собственными исследованиями.
Армен Погосян считает, что Армения должна искать и найти путь, предусматривающий компенсацию и возможность вести собственную политику в такой важнейшей для экономики отрасли, как энергетика.
Что касается соответствия между качеством природного газа и тарифом на газ, то председатель Ассоциации отметил, что к ним часто поступают недовольства, связанные с этой проблемой. По его словам, с согласия компании «АрмРосгазпром» он может провести анализ состава природного газа, определить его калорийность.
«Однажды я провел такое исследование, данные соответствовали норме. Мы можем провести исследование и во второй раз»,– подчеркнул он.
Комментируя возможно подорожание цен, связанное с ростом цен на природный газ, Армен Погосян  заявил, что это неизбежно. «Сразу после повышение цен на газ подорожают цены на электроэнергию, затем на хлеб, сыр – словом, на товары первой необходимости. Будет приостановлено производство цемента, поскольку процент использования газа здесь довольно велик, будет нанесен ущерб строительству, транспорту. И эта череда продолжится»,– добавил он.
По прогнозам главы Ассоциации потребителей Армении, цены вырастут на 20-30 процентов.