Արծվիկ Մինասյան. «Եթե իշխանությունը ականջալուր չլինի, ապա թանկացումները կբերեն զանգվածային բողոքի»
«Սա հասարակության ընդվզումն է այն քաղաքականության դեմ, որ իրականացվում է Հայաստանում», - այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը` կառավարության շենքի առջև տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի ժամանակ:
Հիշեցնենք, որ մի շարք քաղաքացիների նախաձեռնությամբ այսօր ՀՀ կառավարության շենքի առջև տեղի ունեցավ բողոքի ակցիա` գազի սակագնի թանկացման դեմ:
Ակցիային մասնակցում էին նաև ԱԺ պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը, «Բարև Երևան» դաշինքից՝ Արմեն Պողոսյանն ու Արթուր Իսպիրյանը:
Ա.Մինասյանը նշեց, որ այն ընկճվածությունը, որ ՀՀ իշխանությունները ցուցաբերում են անգամ գազի գնի հարցում, ցույց է տալիս, որ իշխանությունները ոչ միայն համարժեք քաղաքանություն չեն վարում երկրում ստեղծած իրավիճակի շուրջ, այլ նաև ունակ չեն գիտակցելու, հասկանալու, որ այս քաղաքականությամբ, այս մոտեցումներով պետությունը չի կարող զարգանալ:
«Ակցիայի նպատակն է իշխանություններին ստիպել, որպեսզի գիտակցեն իրենց պատասխանատվությունը, այլ ոչ թե նստեն աթոռներին և վայելեն իրենց ստացված ձայները»,- ասաց Ա.Մինասյանը:
Պատգամավորի խոսքերով` Հայաստանի տնտեսության բոլոր ոլոտներում այսօր ունենք լրջագույն խնդիրներ և պետք է դրանց լուծումները գտնել:
Պատասխանելով հարցին, թե շրջանառվող լուրերի համաձայն` գազի գինը բարձրանալու է ոչ թե 60, այլ 30 տոկոսով, Ա.Մինասյանը նշեց, որ դա հերթական մանիպուլյացիան է: «Նախ պետք է հարցադրում արվի` ինչո՞ւ է բարձրանում: Եթե Հայաստանի իշխանությունը այդքան կամք չունի դիմագրավելու Ռուսաստանի` մեր ռազմավարական գործընկերոջ կեցվածքին, ապա նշանակում է, որ այստեղ որևէ ռազմավարական գործընկերություն չկա, այլ կա ստրուկի և ստրկատիրոջ հարաբերություն»,- նշեց Ա.Մինասյանը:
Ըստ նրա` եթե իշխանությունը ականջալուր չլինի, ապա թանկացումները կբերեն զանգվածային բողոքի:
«Գազի բարձրացումը բերելու է հսկայածավալ գնաճի ձևավորման: Դրա համար նախ պետք է կասեցնել և չթողնել, որ գները բարձրանան: Նախ պետք է իրականացնել աշխատավարձերի և նպաստների բարձրացում, նոր անցում կատարել պլանավորված բարձրացման»,- ասաց Ա.Մինասյանը:
Նշենք, որ Կառավարության շենքի առջև տեղի է ունեցավ ստորագրահավաք՝ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին հանձնելու համար, իսկ պատճենն ուղարկվելու է ՀՀ կառավարություն և Նախագահի աշխատակազմ:
ՀՀ կառավարության աշխատակազմի քաղաքացիների ընդունելության և դիմումների քննարկման վարչության պետ Ալեքսանդր Ղազարյանը ակցիայի մասնակիցներին ասաց, որ նրանց և կառավարության դիրքորոշումը համընկնում են. կառավարությունը ևս դեմ է գազի գնի բարձրացմանը:
Նշենք, որ կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարեց, որ Կառավարությունը 30%-ով սուբսիդավորելու է գազի գինը:

Арцвик Минасян: «Подорожание тарифов на газ приведет к широкомасштабной инфляции»
«Это общественный бунт против той политики, которая осуществляется в Армении»,– об этом в ходе беседы с журналистами на акции протеста у здания правительства Армении заявил депутат фракции АРФД Арцвик Минасян.
Напомним, сегодня по инициативе ряда граждан, у здания правительства Армении прошла акция протеста против повышения тарифов на газ.
В акции принимали участие также депутат фракции АРФД Армен Рустамян, члены блока «Здравствуй, Ереван» Армен Погосян и Артур Испирян.
Арцвик Минасян подчеркнул, что поведение властей в этом вопросе показывает, что власти не только не ведут адекватную политику вокруг ситуации, сложившейся в стране, но и не осознают, что в результате этой политики и применения таких подходов страна не может развиваться.
«Цель акции – заставить власти осознать ответственность, возложенную на них»,– отметил он.
Комментируя муссируемые сведения о том, что тарифы на газ повысятся не на 60, а на 30%, Арцвик Минасян заявил, что это очередная манипуляция. «Сначала нужно понять, почему эти цены повышают. Если у властей Армении нет воли для того, чтобы противостоять поведению нашего стратегического партнера – России, то это означает, что никакого стратегического партнерства нет», – отметил депутат.
«Повышение тарифов на газ приведет к широкомасштабной инфляции. Для этого нужно приостановить этот процесс. Нужно увеличивать размеры пенсий и пособий и потом переходить к запланированному повышению тарифов»,– продолжил он.
Отметим, что у здания правительства был организован сбор подписей с целью передать их Комиссии по регулированию общественных услуг, а копия – правительству и аппарату президента.
Начальник Управления по приему граждан и рассмотрению заявлений правительства Армении Александр Казарян сообщил участникам акции, что позиция правительства созвучна с их позицией и Кабмин также выступает против повышения тарифов на газ.
Добавим, на сегодняшнем заседании правительства Армении премьер-министр Тигран Саркисян отметил, что правительство на 30% субсидирует тариф на природный газ.