Անդրեաս Ղուկասյան. Մինչև այս տարվա վերջ մտադիր ենք ստեղծել նոր քաղաքական կուսակցություն (Տեսանյութ)
Երկրում քաղաքական և տնտեսական ճգնաժամ է, և այսօր հասարակության մեջ առկա է կրիտիկական մթնոլորտ, որը կարող է բերել լուրջ բախումների: Այսպիսի կարծիք այսօրվա ասուլիսի ժամանակ հայտնեց ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Անդրեաս Ղուկասյանը:
Ըստ բանախոսի՝ ներկայումս խիստ անհրաժեշտ է վերադասավորել ընդդիմության դաշտը, վերակառուցել գոյություն ունեցող կուսակցություները:
«Ընդդիմությունը պետք է համալրվի նոր կուսակցություններով: Ներկայիս քաղաքական համակարգն իր դարն ապրել է: Հենց կուսակցություններն են ցույց տալիս իրենց անկարողությունը լինել թափանցիկ և ժողովրդավարական: Մենք այսօր միտում ենք տեսնում, որ նույնիսկ օրենսդրական փոփոխություններն են փորձում անել այնպիսին, որ բոլոր թեկնածուներն ու ընտրողները լիովին լինեն իրենց վերահսկողության տակ: Կուսակցաշինական ոլորտում անհրաժեշտ են նոր մոտեցումներ, պետք է ստեղծել նոր և մրցունակ ուժեր, բայց առանց ժողովրդական ուժերի ոչ մի ապագա չկա», - ասաց բանախոսը:
Անդրեաս Ղուկասյանը նաև հայտնեց, որ անձամբ կիսում է սոցիալ – դեմոկրատական գաղափարախոսությունը, բայց անձամբ գործող որևէ կուսակցությանը չի անդամակցի, ավելին: «Մինչև այս տարվա վերջ մտադիր ենք ստեղծել նոր քաղաքական կուսակցություն», ասաց նա, շեշտելով, որ անձամբ մտադիր չէ գլխավորել այն:
Ըստ ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածուի՝ բոլոր այն քաղաքական ուժերը, որոնք մասնակցել են այս երկու տարվա ընթացքում տեղի ունեցած ընտրական գործընթացին, կեղծ ընդդիմությունն են: «Այսօր ժողովուրդն այլևս չի հավատում կուսակցություններին, դրա համար արդեն փակում են ճանապարհները: Եթե զոհված զինվորի դին հասներ Երևան, «արաբական գարնան» նման ապստամբություն կլիներ Հայաստանում», - ասաց նա:
Իր մասնակցությունը նախագահական ընտրություններին «հասկանալի մեսիջ էր» հասարակությանը և միջազգային կառույցների: «Մեզ մոտ կան կուսակցություններ, որոնք ընտրակաշառք են բաժանում, որևէ արդար ընտրություն Հայաստանում չի լինելու»:
Իսկ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կողքին կանգնելը նա բացատրեց «ժողովրդի ձայնի պահպանման անհրաժեշտությամբ: «Ես չեմ ափսոսում, որ սատարել եմ Հովհաննիսյանին, քանի որ դա ուղղված էր ժողովրդի ձայների պահպանմանը», - հավելեց Ա.Ղուկասյանը:

«В стране – политический и экономический кризис, в обществе напряженность достигла критического уровня, что может привести к столкновениям», – заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции участник состоявшихся 18 февраля президентских выборов в Армении Андреас Гукасян.
По его словам, в настоящее время оппозиционный лагерь нуждается в перестановках, нужно перестроить существующие партии.
«Оппозиция должна пополниться новыми партиями. Существующая политическая система уже изжила свой век. Именно партии демонстрируют свою неспособность быть прозрачными и демократическими», – сказал он, добавив, что «в сфере партийного строительства необходимы новые подходы, нужно создать новые и конкурентоспособные партии, но без демократических сил нет и будущего».
А.Гукасян отметил также, что сам придерживается социал-демократических взглядов, однако он не намерен присоединяться к какой-либо партии. «До конца текущего года мы намерены создать новую политическую силу», – заявил он, подчеркнув, что сам он не намерен возглавлять ее.
При этом экс-кандидат в президенты назвал политические силы, которые приняли участие в состоявшихся в течение последних двух лет выборных процессах, «лжеоппозицией». «Сегодня народ больше не верит партиям, об этом свидетельствует тот факт, что граждане в знак протеста по собственной инициативе перекрывают дороги», – сказал он.
По словам А.Гукасяна, его участие в президентских выборах было «понятным месседжем» обществу и международным структурам.
А свою поддержку инициированному участником состоявшихся 18 февраля президентских выборов в Армении, лидером партии «Наследие» Раффи Ованнисяном движению он объяснил «необходимостью защитить голос народа». «Я не жалею, что поддержал Раффи Ованнисяна, так как это было направлено на сохранение голоса народа», – резюмировал А.Гукасян.