Գազի գնի շուրջ բանակցությունները Ռուսաստանի հետ շարունակվում են. Տիգրան Սարգսյան
«Ո՞վ է բռնել կառավարության ձեռքը, որ իրանական գազը բերենք Հայաստան, աբսուրդ չե՞ք համարում, որ գազային մենաշնորհի պատճառով այս վիճակում ենք հայտնվել», -այսօր Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ ԱԺ անկախ պատգամավոր Խաչատուր Քոքոբելյանը այս հարցով դիմեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին:
Ի պատասխան Տիգրան Սարգսյանը հայտարարեց. «Երբեմն թվում է, թե այնքան հեշտ է գազ մատակարարող երկրների հետ պայմանավորվել ու գազ մատակարարել Հայաստան: Ասեմ, որ աշխարհում որևէ երկրի համար հեշտ չէ, բազմաթիվ լուծումներ է պարունակում: Այսօր Հայաստանը օգտագործում է իր բոլոր լծակները, որ Հայաստան մատակակարվող գազի գինը լինի ցածր` սկսած Իրանի և և մեր ռազմավարական գործընկերոջ` Ռուսաստանի հետ բանակցություններով:
Այսօր քաղաքական ամենաբարձր մակարդակով բանակցություններ են շարունակվում Ռուսաստանում, որի նպատակն է այնպիսի լուծումներ գտնել, որոնք թույլ կտան նվազեցնել կամ սուբսիդավորել գինը: Նվազեցման մեխանիզմները կներկայացնենք Ձեր դատին, երբ պայմանագիրը կստորագրենք Ռուսաստանի հետ»:
Վարչապետը նաև ասաց, որ իրենք «ձեռքները ծալած» չեն նստել և դրա արդյունքում գազի գները մատակարարներին չեն փոխվել:

“Who prevents the government from importing Iranian gas to Armenia? Don’t you think that it is absurd that we found ourselves in such situation due to gas monopoly?” independent MP Khachatur Kokobelyan asked Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan at today’s discussion of the government’s program for 2013-17.
In response, Tigran Sargsyan said, “Sometimes it seems that it is very easy to reach an agreement with supplier countries. I would like to say that no country manages it easily and that there are many solutions. Armenia is using its leverage to get a low price for imported gas and is holding negotiations with Iran and our strategic ally Russia.”
“We are holding high level political talks with Russia to find ways to lower or subsidize the price. We will present to your judgement the mechanisms of lowering the gas price after signing an agreement with Russia,” he said.
The Prime Minister added that they “did not sit idle” and that thanks to their efforts, the gas price for the suppliers has been kept unchanged.