Գրիգոր Չիֆթչյան. Իրանի հայկական եկեղեցիները պատկանում են ոչ միայն հայերին, այլև ողջ աշխարհի մարդկությանը
16:45 20/05/2013
Իրանի հայկական պատմական եկեղեցիները պատկանում են ոչ միայն հայերին, այլև ողջ աշխարհի մարդկությանը:
Այդ մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Ատրպատականի հայոց թեմի առաջնորդ Գրիգոր Չիֆթչյանը:
Համաձայն տեղեկատվության՝ բարձրաստիճան հայ հոգևորականը Արևելյան Ատրպատական (Արևելյան Ազարբայջան) նահանգի զբոսաշրջության և ձեռքի աշխատանքների կազմակերպության ղեկավարի հետ հանդիպման ժամանակ, բարձր գնահատելով Իրանում հայկական եկեղեցիների վերականգնման և պահպանության հարցում նահանգային իշխանությունների կողմից կատարված աշխատանքները, նշել է, որ հայկական եկեղեցիների նկատմամբ Իրանի իշխանությունների նման հոգատարությունը բոլոր կրոնների նկատմամբ դրսևորվող հարգանքի նշան է:
«Իրանում գտնվող հայկական պատմական եկեղեցիները առաջին հայացքից թվում է, թե պատկանում են հայերին, սակայն իրականում դրանք պատկանում են Իրանի բնակչությանը և ողջ աշխարհի մարդկությանը»,-հավելել է Ատրպատականի հայոց թեմի առաջնորդ Գրիգոր Չիֆթչյանը:
Հիշեցնենք, որ վերջերս ԻԻՀ Մշակութային ժառանգության կազմակերպության փոխնախագահ Մասուդ Ալավիան Սադրը իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, խոսելով Իրանում գտնվող հայկական մշակութային կոթողների մասին, մասնավորապես նշել էր. «Իրանի Արևմտյան Ատրպատական (Արևմտյան Ազարբայջան) նահանգում գտնվող հայկական Ղարաքիլսա եկեղեցին Իրանի 9 պատմամշակութային կառույցների թվում արդեն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային ժառանգության ցուցակում: Արևմտյան Ատրպատականում՝ Մակուում, է գտնվում հայկական մյուս եկեղեցին՝ Սուրբ Մարիամը: Իրանում գտնվող մյուս կարևոր վանական համալիրը՝ դա Սուրբ Ստեփանոս (10-12-րդ դ.) հայկական եկեղեցին է, որը գտնվում է Արևելյան Ատրպատականում, Ջուլֆայում՝ Արաքս գետի ափին»:
Ատրպատականի հայոց թեմի առաջնորդ. Իրանահայերն օժտված են բավականաչափ ազատությամբ
Ատրպատականի հայոց թեմի առաջնորդ. Իրանի հոգևոր առաջնորդն աստվածային կրոնների միջև երկխոսության ջատագովն է

Глава Атрпатаканской епархии ААЦ отметил уникальность и ценность армянских церквей в Иране для мировой культуры
17:28 20/05/2013
Армянские исторические церкви Ирана принадлежат не только армянам, но и всему человечеству. Об этом, как передает иранское информагентство «ИСНА», заявил предводитель Атрпатаканской епархии Армянской Апостольской церкви (ААЦ) Григор Чифтчян.
Согласно информации, на встрече с руководителем организации туризма провинции Восточный Атрпатакан (Восточный Азарбайджан), глава Атрпатаканской епархии, высоко оценив работу, проделанную провинциальными властями в вопросе восстановления и сохранения армянских церквей в Иране, в частности, отметил, что подобное заботливое отношение властей Ирана к армянским церквям свидетельствует об уважении ко всем религиям.
«На первый взгляд кажется, что расположенные в Иране армянские исторические церкви принадлежат армянам, однако в действительности они принадлежат населению Ирана и всему человечеству», – заявил Григор Чифтчян.
Напомним, недавно говоря об армянских культурных памятниках, находящихся на территории Ирана, зампредседателя организации культурного наследия ИРИ Масуд Алавиан Садр подчеркнул: «Действующая в иранской провинции Западный Атрпатакан (Западный Азербайджан) армянская церковь Каракилиса наряду с 9 историко-культурными памятниками Ирана уже включена в список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО. В Западном Атрпатакане – городе Маку – находится и другая армянская церковь - Сурб Мариам. Одним из примечательных монастырских комплексов на территории Ирана является и армянская церковь Сурб Степанос (10-12вв.), которая находится на берегу реки Аракс – в Восточном Атрпатакане, городе Джульфа».
Духовный лидер Ирана – апологет диалога между божественными религиями. Заявление предводителя Атрпатаканской епархии ААЦ
Глава Атрпатаканской епархии ААЦ: Иранские армяне наделены достаточной свободой