Գրիգոր Չիֆթչյան. Իրանի հայկական եկեղեցիները պատկանում են ոչ միայն հայերին, այլև ողջ աշխարհի մարդկությանը
16:45 20/05/2013
Իրանի հայկական պատմական եկեղեցիները պատկանում են ոչ միայն հայերին, այլև ողջ աշխարհի մարդկությանը:
Այդ մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Ատրպատականի հայոց թեմի առաջնորդ Գրիգոր Չիֆթչյանը:
Համաձայն տեղեկատվության՝ բարձրաստիճան հայ հոգևորականը Արևելյան Ատրպատական (Արևելյան Ազարբայջան) նահանգի զբոսաշրջության և ձեռքի աշխատանքների կազմակերպության ղեկավարի հետ հանդիպման ժամանակ, բարձր գնահատելով Իրանում հայկական եկեղեցիների վերականգնման և պահպանության հարցում նահանգային իշխանությունների կողմից կատարված աշխատանքները, նշել է, որ հայկական եկեղեցիների նկատմամբ Իրանի իշխանությունների նման հոգատարությունը բոլոր կրոնների նկատմամբ դրսևորվող հարգանքի նշան է:
«Իրանում գտնվող հայկական պատմական եկեղեցիները առաջին հայացքից թվում է, թե պատկանում են հայերին, սակայն իրականում դրանք պատկանում են Իրանի բնակչությանը և ողջ աշխարհի մարդկությանը»,-հավելել է Ատրպատականի հայոց թեմի առաջնորդ Գրիգոր Չիֆթչյանը:
Հիշեցնենք, որ վերջերս ԻԻՀ Մշակութային ժառանգության կազմակերպության փոխնախագահ Մասուդ Ալավիան Սադրը իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, խոսելով Իրանում գտնվող հայկական մշակութային կոթողների մասին, մասնավորապես նշել էր. «Իրանի Արևմտյան Ատրպատական (Արևմտյան Ազարբայջան) նահանգում գտնվող հայկական Ղարաքիլսա եկեղեցին Իրանի 9 պատմամշակութային կառույցների թվում արդեն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային ժառանգության ցուցակում: Արևմտյան Ատրպատականում՝ Մակուում, է գտնվում հայկական մյուս եկեղեցին՝ Սուրբ Մարիամը: Իրանում գտնվող մյուս կարևոր վանական համալիրը՝ դա Սուրբ Ստեփանոս (10-12-րդ դ.) հայկական եկեղեցին է, որը գտնվում է Արևելյան Ատրպատականում, Ջուլֆայում՝ Արաքս գետի ափին»:
Ատրպատականի հայոց թեմի առաջնորդ. Իրանահայերն օժտված են բավականաչափ ազատությամբ
Ատրպատականի հայոց թեմի առաջնորդ. Իրանի հոգևոր առաջնորդն աստվածային կրոնների միջև երկխոսության ջատագովն է

Grigor Chiftchyan: Armenian churches of Iran belong not only to Armenians but also to entire humanity
The historical Armenian churches of Iran belong not only to Armenians but also to the entire humanity, Primate of the Armenian Diocese of Atrpatakan, Supreme Archimandrite Grigor Chiftchyan is quoted as saying by ISNA.
In a meeting with the head of Organization of Tourism and Handicraft of East Azerbaijan province, the senior Armenian cleric hailed the activities of the provincial authorities in restoration and preservation of the Armenian churches of Iran and added that such careful attitude of the Iranian authorities testifies to their respect for all religions.
“At first glance, it seems that the historical Armenian churches of Iran belong to Armenians but indeed they belong to the Iranian people and to the entire humanity,” Grigor Chiftchyan added.
Speaking of Armenian cultural monuments located in the territory of Iran, deputy head of Iranian Cultural Heritage Organization Masoud Alavian Sadr said to Iran’s news agency Fars recently in an interview, “Karakilisa Church located in Iran’s West Azarbaijan Province has already been entered on the UNESCO's World Heritage List along with 9 Iranian cultural and historical monuments. Another Armenian church, St. Mary, is located in Maku, West Azarbaijan. St. Stephanos (10-12 centuries) is another significant Armenian church, which is located in Julfa, East Azarbaijan Province, on the bank of Arax River.”