Խորհրդարանում մայիսի 23-ի երեկոյան կքննարկեն գազի սակագնի բարձրացման հարցը
Մայիսի 23-ին 18:00-ին ԱԺ քառօրյա նիստերի ավարտից հետո նիստերի դահլիճում տեղի կունենա գազի սակագնի բարձրացման մասին հարցը: Այդ մասին ԱԺ քառօրյա նիստերի մեկնարկին հայտարարեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով, գազի սակագնի բարձրացման հարցի քննարկման ժամանակ ներկա կլինի Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Հանրային ծառայությունները կարգավորղ հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը: Խնդրի վերաբերյալ քննարկումը, ինչպես ԱԺ խոսնակն ասաց, իր նախաձեռնությունն է:
ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը խորհրդարանի նախագահից հետաքրքրվեց, թե ինչ կարող է անել, որ գինը չբարձրանա, ինչին ի պատասխան, Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարեց. «Գազը ապրանք է ներմուծվում է արտերկրից և յուրաքանչյուր ապարնք ունի իր գինը և այնպես չի, որ իշխանություններն են դա որոշում: Նրանք քննարկումներ են անցկացնում Ռուսաստանի պատկան մարմինների հետ և ամեն ինչ անում են, որ գինը բարձր չլինի»:
Նշենք, որ այսօր քառօրյայի մեկնարկին ԱԺ նիստերի դահլիճում է նաև ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը:

23 мая, в 18:00, после завершения сессии четырехдневных заседаний Национального Собрания Армении в зале заседаний состоится обсуждение относительно вопроса о повышении тарифов на газ. Об этом в начале сессии заседаний заявил председатель парламента Овик Абраамян.
По его словам, на обсуждении будут присутствовать премьер-министр Армении Тигран Саркисян, глава Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) РА Роберт Назарян. Овик Абраамян добавил, что обсуждение состоится по его инициативе.
Депутат фракции «Наслдеие» Заруи Постанджян поинтересовалась у спикера НС, что можно сделать, чтобы избежать повышения тарифов на газ. В ответ на это Овик Абраамян заявил: «Газ – это товар, который импортируется из-за рубежа, а любой товар имеет свою цену, которую устанавливают не власти. Они проводят обсуждения с надлежащими органами России и делают все, чтобы не допустить высокой цены».
Добавим, что сегодня в зале заседаний парламента присутствует и глава фракции «Процветающая Армения» Гагик Царукян.