Մինչև օգոստոսի 2-ը ժամը 9-ը յուրաքանչյուր վայրկյանն օգտագործելու եմ երկրում առկա խնդիրները վերացնելու համար:
Այդ մասին իրանական «Արիա» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ այսօր Քերման նահանգում ածուխի մշակման գործարանի բացման արարողության ժամանակ հայտարարել է ԻԻՀ գործող նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը:
Նշենք, որ հունիսի 14-ին Իրանում տեղի են ունենալու նախագահական ընտրություններ: Այս տարի լրանում է գործող նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի պաշտոնավարման երկրորդ շրջանը:
ԻԻՀ Սահմանադրության 119-րդ հոդվածի համաձայն՝ նոր նախագահի ընտրություններից հետո ընկած ժամանակահատվածում մինչև նախորդի լիազորությունների ավարտը, նախագահի պարտականությունները կատարում է նախկին նախագահը:
Հավելենք, որ այսօր Սահմանադրության պահապանների խորհուրդը կհայտարարի գրանցված այն թեկնածուների անունները, որոնք իրավունք կունենան մասնակցել ընտրապայքարին:
Ահմադինեժադի առաջին տեղակալն ու խորհրդականը հրաժարվել են նախագահական ընտրապայքարից
Իրանում 460-ից ավել նախագահի թեկնածու է գրանցվել. Ռաֆսանջանին, Ահմադինեժադի եղբայրն ու խնամին ևս այդ ցուցակում են

Президент Ирана Махмуд Ахмадинежад сказал, сколько ему осталось…
«До 2 августа, 09:00, я буду использовать каждую секунду для того, чтобы ликвидировать имеющиеся в стране проблемы», – заявил на церемонии открытия завода по переработке угля в иранской провинции Керман действующий президент ИРИ Махмуд Ахмадинежад. Об этом сообщает иранское информагентство «Ариа»,.
Отметим, 14 июня в Иране состоятся президентские выборы. В этом году истекает второй срок президентства М. Ахмадинежада.
Согласно ст.119 Конституции ИРИ, в период после выборов нового президента и до завершения полномочий предыдущего президента обязанности президента исполняет бывший президент.
Добавим, что сегодня Совет стражи Конституции объявит имена тех зарегистрированных кандидатов, которые будут иметь право участвовать в борьбе за пост президента.
Первый заместитель и советник Ахмадинежада отказались от борьбы за пост президента Ирана
Почти половина депутатов Меджлиса ИРИ намерена отправить президенту Махмуду Ахмадинежаду письмо с жалобой