Շավարշ Քոչարյան. Ադրբեջանը կհամաձայներ ՄԽ առաջարկած սկզբունքներին, եթե ստատուս քվոյի փոփոխություն ցանկանար
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում ստատուս քվոյի անընդունելիության մասին Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանն «Արմենպրես»-ի խնդրանքով անդրադարձել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
Հարց. Օրերս Ադրբեջանի նախագահը, Ավստրիայում խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին, հայտարարել է ստատուս քվոյի պահպանման անընդունելիության մասին, և որ ստատուս քվոյի փոփոխությունը նշանակում է այսպես կոչված «ադրբեջանական օկուպացված տարածքներից» հայկական զինված ուժերի դուրսբերում: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս հայտարարությունը:
Պատասխան. Արդեն վաղուց ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ նման հայտարարությունների անընդհատ հնչեցումը Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից ուղղված է հենց ստատուս քվոյի փոփոխությունները կանխելուն: Եթե Ադրբեջանում իրոք ցանկանային ստատուս քվոյի փոփոխություն, ապա համաձայնության կգային Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջարկված հակամարտության կարգավորման սկզբունքների շուրջ և կնպաստեին բանակցային գործընթացի առաջընթացին, այլ ոչ թե կտապալեին այն, ինչպես դա արվեց Կազանում:
Ադրբեջանն ունի միայն մեկ հնարավորություն բավարարելու իր անհագուրդ ձգտումը հասնելու ստատուս քվոյի փոփոխությանը եռանախագահների բանակցային ձևաչափը շրջանցելու միջոցով: Դրա համար Ադրբեջանը պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը և բանակցություններ սկսի ԼՂՀ հետ իր կողմից սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքների վերացման շուրջ` ներառյալ առկա ստատուս քվոն:
Ապարդյուն են Ադրբեջանի փորձերը նենգափոխելու ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության և բանակցային գործընթացի էությունը: Նմանատիպ նենգափոխումները, ինչպես և հայության դեմ թշնամանք սերմանող ռասիստական հայտարարություններն ու գործողությունները միայն մեծացնում են Ադրբեջանի ղեկավարության պատասխանատվությունը հայերի դեմ ջարդերի և էթնիկ զտումների, ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ռազմական ագրեսիայի, և դրա հետևանքների` ներառյալ Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ տարածքների օկուպացման համար:

Замглвавы МИД Армении: Азербайджан принял бы принципы сопредседателей МГ ОБСЕ, если бы Баку хотел изменения статус-кво
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян по просьбе информационного агентства «Арменпресс» прокомментировал заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о неприемлемости статус-кво в вопросе нагорно-карабахского конфликта.
Вопрос: На днях в Австрии президент Азербайджана, говоря о нагорно-карабахском урегулировании, заявил о неприемлемости статус-кво и что изменение статус-кво означает вывод армянских вооруженных сил с так называемых «азербайджанских оккупированных территорий». Как Вы прокомментируете это заявление?
Ответ: Уже давно ни для кого не секрет, что непрерывное озвучивание со стороны руководства Азербайджана подобных заявлений направлено именно на предотвращение изменения статус-кво.
Если в Азербайджане действительно хотели бы изменения статус-кво, то пришли бы к согласию вокруг принципов урегулирования конфликта, предложенных сопредседателями Минской группы ОБСЕ, и содействовали бы прогрессу переговорного процесса, а не торпедировали бы его, как это было сделано в Казани.
Азербайджан имеет единственную возможность удовлетворить свое безудержное стремление достичь изменения статус-кво в обход переговорного формата сопредседателей. Для этого Азербайджан должен признать Нагорно-Карабахскую Республику и начать с НКР переговоры вокруг устранения последствий им же развязанной агрессии, в том числе существующего статус-кво.
Тщетны попытки Азербайджана по извращению как сути карабахско-азербайджанского конфликта, так и переговорного процесса. Подобные извращения, как и расистские высказывания и действия, сеющие ненависть против армян, лишь увеличивают ответственность руководства Азербайджана за погромы и этнические чистки армянского населения, военную агрессию против самоопределившейся Нагорно-Карабахской Республики и ее последствия, включая оккупацию Азербайджаном территорий НКР.