Շատ մեծ աջակցություն է լինելու. Կառավարության պատասխանը արմավիրցիներին կլինի մայիսի 23-ին
Հայաստանի կառավարությունը մինչև հինգշաբթի ժամանակ է խնդրել գյուղացիներից: Այդ մասին այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը:
«Մենք մեր խոսքի տերն ենք, հինգշաբթի օրը մենք կասենք, թե ինչ միջոցներ ենք ձեռնարկում ժողովրդին օգնելու համար: Մեզ ժամանակ էր պետք՝ այս մի շաբաթը, որպեսզի մենք ամփոփենք տվյալները: Ստեղծել էինք 46 համայնքային հանձնաժողովները, և քանի որ տարածքն ընդգրկուն է, հարկարվոր էր ժամանակ: Գիշեր-ցերեկ աշխատել են էդ հանձնաժողովները: Կիրակի ամբողջ օրը մարզպետարանում ես էլ իրենց հետ, ամփոփել ենք տվյալները, երկուշաբթի օրը նոր պատարստ էին էդ տվյալները: Հիմա մենք կառավարությունում քննարկում ենք, երկու օր հետ կասենք, թե ինչ օժանդակություն ենք ցույց տալու գյուղացիական տնտեսություններին»,- ներկայացրեց նախարարը:
Գյուղնախարարը մանրամասն չասաց, թե հատկապես ինչպես է լինելու փոխհատուցումը: «Շատ մեծ աջակցություն է լինելու», -բավարարվեց նախարարը` նկատելով, որ միաժամանակ քննարկվում է նաև գյուղատնտեսական վարկերի սառեցման տարբերակը: «Ինձ թվում է՝ դրական լուծում կստանա անպայման: Էնպես որ գյուղացիների պահանջներն ամբողջությամբ բավարավելու են»,- ասաց նա:

Правительство Армении обещает ответить жителям пострадавших от града сел в Армавире через 2 дня
Правительство Армении попросило у жителей пострадавших от сильного града 12 мая общин Армавирской области времени до четверга, 24 мая текущего года. Об этом на брифинге в Национальном Собрании Армении заявил министр сельского хозяйства РА Серго Карапетян.
«Мы сдерживаем свое слово, в четверг мы сообщим, какие меры будут предприняты для оказания помощи населению. Нам было необходимо время, эта неделя, чтобы подытожить полученные данные. Было сформировано 46 комиссий, и поскольку территория обширна, нам нужно было время. Эти комиссии работали день и ночь. В воскресенье, 19 мая, мы в областной администрации подытоживали собранные данные, подготовив их к понедельнику, 20 мая. В настоящее время эти данные обсуждаются в правительстве, через 2 дня мы сообщим, какую поддержку мы окажем пострадавшим хозяйствам», – сообщил министр.
При этом Серго Карапетян не привел никаких подробностей, в каком виде будет компенсация. «Будет оказано большое содействие», – сказал министр, добавив, что обсуждается также вариант замораживания сельскохозяйственных кредитов. «Так что требования фермеров полностью будут удовлетворены».
Пока в Армавирской области Армении уточняли причиненный градом ущерб, стихия вновь обрушилась на Арагацотнскую область