Վարչապետը բացահայտում է գազի գնի թանկացման և սուբսիդավորման գաղտնիքը
Անդրադառնալով գազի գնի թանկացման վերաբերյալ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի երեկվա հայտարարությանը, որ Ռուսաստանը, ի տարբերություն Բելառուսի, Հայաստան մատակարարվող գազի վրա կիրառում է 30% արտահանման հարկ, «168 ժամ»-ը մեկնաբանել է. «Այսպիսով՝ վարչապետ Սարգսյանն ընդունել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանին վաճառվող գազը թանկացնում է Հայաստանի Մաքսային միություն չմտնելու պատճառով, որովհետև եթե Հայաստանը Բելառուսի նման անդամակցեր Մաքսային միությանը, ապա գտնվելով ընդհանուր մաքսային տարածքում՝ կազատվեր արտահանման 30% հարկից:
Հետաքրքիր է, որ Հայաստանի կառավարությունը հայտարարել է, որ հենց 30% է սուբսիդավորելու գազի գնի թանկացումը: Հնարավոր է, որ այդ գումարը տրվելու է միջազգային դոնոր կազմակերպությունների կողմից, որոնք պատրաստ են վճարել Մաքսային միությանը չանդամակցելու արդյունքում Հայաստանի հնարավոր կորուստների համար»:

168 Hours touched upon yesterday’s statement of Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan that Russia imposes 30 percent export tax on natural gas supplied to Armenia, unlike Belarus.
“So, Prime Minister Tigran Sargsyan admits that Russia increases the price for natural gas supplied to Armenia due to the fact that Armenia refused to join the EurAsEC customs union. If Armenia, like Belarus, were a member of the customs union, then it would be exempt from a 30 percent export tax,” the paper says.
The paper adds that it is noteworthy that the Armenian government announced plans to subsidize 30 percent of the gas price. “International donor organizations will probably provide this sum, ready to pay for possible losses resulting from Armenia’s refusal to join the customs union.”