Վարչապետը բացահայտում է գազի գնի թանկացման և սուբսիդավորման գաղտնիքը
Անդրադառնալով գազի գնի թանկացման վերաբերյալ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի երեկվա հայտարարությանը, որ Ռուսաստանը, ի տարբերություն Բելառուսի, Հայաստան մատակարարվող գազի վրա կիրառում է 30% արտահանման հարկ, «168 ժամ»-ը մեկնաբանել է. «Այսպիսով՝ վարչապետ Սարգսյանն ընդունել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանին վաճառվող գազը թանկացնում է Հայաստանի Մաքսային միություն չմտնելու պատճառով, որովհետև եթե Հայաստանը Բելառուսի նման անդամակցեր Մաքսային միությանը, ապա գտնվելով ընդհանուր մաքսային տարածքում՝ կազատվեր արտահանման 30% հարկից:
Հետաքրքիր է, որ Հայաստանի կառավարությունը հայտարարել է, որ հենց 30% է սուբսիդավորելու գազի գնի թանկացումը: Հնարավոր է, որ այդ գումարը տրվելու է միջազգային դոնոր կազմակերպությունների կողմից, որոնք պատրաստ են վճարել Մաքսային միությանը չանդամակցելու արդյունքում Հայաստանի հնարավոր կորուստների համար»:

Газета «168 жам» обратилась к вчерашнему заявлению премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна о том, что Россия в отличие от Беларуси, применяет к поставляемому в Армению газу 30% налог на экспорт.
«Таким образом, премьер-министр Тигран Саркисян принимает, что Россия повышает для Армении тариф на природный газ из-за отказа вступить в Таможенный союз ЕврАзЭС, поскольку, если бы Армения как Беларусь, была бы членом Таможенного союза, то находясь в общей таможенной территории, была бы освобождена от 30% налога на экспорт», - пишет газета.
Как отмечает издание, примечательно, что правительство Армении объявило о том, что будет субсидировать повышение цены на газ именно на 30%. «Вероятно, эта сумма будет предоставлена международными организациями-донорами, которые готовы заплатить за возможные потери Армении в результате отказа от вступления в Таможенный союз», - пишет газета «168 жам».