Հայոց Ցեղասպանության բանաձևը պաշտոնապես ներկայացվել է Ներկայացուցիչների Պալատում
Կոնգրեսական Դեյվիդ Վալադաոն, կոնգրեսական Ադամ Շիֆը և Կոնգրեսում հայկական խնդիրներով զբաղվող խմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնե Կրտսերը, ինչպես նաև Մայքլ Գրիմը պաշտոնապես ներկայացրել են Հայոց Ցեղասպանությանը վերաբերող բանաձևը. հաղորդում է Ամերիկայի Հայկական Համագումարը:
Նոր 227-րդ բանաձևը կոչ է անում Նախագահին աշխատել անաչառ, կառուցողական, կայուն և ամուր հայ-թուրքական հարաբերությունների ստեղծման ուղղությամբ` հիմնվելով Թուրքիայի Հանրապետության կողմից Հայոց Ցեղասպանության ընթացիկ հետևանքների և փաստերի ամբողջական ճանաչման և մարդկության հանդեպ այս հանցանքի արդար, ազնիվ և համապարփակ միջազգային լուծման վրա:
Աղբյուրի հաղորդմամբ, ներկայացուցիչների Պալատում ներկայացված 227-րդ բանաձևը հանձնված է արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովին, որտեղ Միացյալ Նահանգների կողմից Հայոց Ցեղասպանության վերահաստատման վաղեմի աջակիցները` կոնգրեսական Էդ Ռոյսը և Էլիոտ Էնջելը, համապատասխանաբար, հանդիսանում են հանձնաժողովի նախագահ և մեծամասնության անդամ:
Կոնգրեսի նորանշանակ անդամ, ներկայացուցիչ Վալադաոն ներկայացնում է Կալիֆորնիայի (Սենթրալ Վելի) 21-րդ շրջանը և մտնում է Ներկայացուցիչների Պալատի Հատկացումների Հանձնաժողովի կազմի մեջ: Վալադաոն վերջերս խոսել է Հայոց Ցեղասպանության վերահաստատման կարևորության մասին Կապիտոլիումում անցկացված ապրիլի 24-ի` կոնգրեսի կողմից հիշատակման արարողության ժամանակ:
«Հաշվի առնելով Թուրքիայի կողմից Հայոց Ցեղասպանության շարունակական ժխտողական քաղաքականությունը` բոլորիս համար կարևոր է ապահովել, որ պատմության ճշմարտացիությունը և Ամերիկայի պատմության`փրկվածներին օգնելու պարծենալի այդ գլուխը կհիշվեն, որպեսզի մարդկանց միմյանց հանդեպ դաժան վերաբերմունքի դասերը երբեք չմոռացվեն»,- նշել է Համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին:

Резолюция по Геноциду армян официально представлена в Палате представителей США
Конгрессмены Дейвид Валадао, Адам Шифф, сопредседатель комиссии по армянским вопросам Конгресса США Фрэнк Палоне, а также Майкл Гримм официально представили резолюцию относительно Геноцида армян, сообщает Армянская Ассамблея Америки.
В новой 227-й резолюции содержится призыв к президенту объективно работать в направлении установления конструктивных, стабильных и крепких армяно-турецких отношений, на основе полноценного признания со стороны Турецкой Республики фактов и последствий Геноцида армян, а также справедливого, честного и всеобъемлющего решения этого преступления против человечества на международном уровне.
По информации источника, представленная в Палате представителей 227-я резолюция была передана комиссии по внешним сношениям, где конгрессмены Эд Ройс и Элиот Энджел являются председателем комиссии и членом большинства соответственно.
Новый член Конгресса Валадао представляет 21-й округ в Калифорнии и входит в состав Комиссии Сената США по предоставлению иностранной помощи. Недавно он коснулся важности подтверждения факта Геноцида армян на прошедшей в Капитолии церемонии, посвященной памяти жертв Геноцида армян.
«Учитывая политику отрицания, осуществляемую Турцией в вопросе Геноцида армян, для всех нас важно обеспечить правдивость истории, чтобы всегда помнить славную главу американской истории о помощи спасшимся, не забывать уроки жестокого обращения людей друг с другом»,– резюмировал он.