Ռըզա Նուր. Աթաթուրքին մի օր «բռնացրել» են իր քարտուղարի որդու հետ
Ըստ «Ermenihaber.am» (էրմենիհաբեր) լրատվական կայքի` Թունչայ Թոքաթ անունով թուրք բլոգերն իր բլոգում և ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիր Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի ծովափին պառկած նկարը և գրել. «Աթաթուրքն արվամո՞լ է եղել»:
Այս գրառումը մեծ աղմուկ է առաջացրել: Թուրքիայի քաղաքացիներից մեկը դիմել է դատարան` պահանջելով բլոգերի հիշյալ հրապարակումը ճանաչել որպես վիրավորանք Աթաթուրքի հասցեին և համապատասխան քրգործ հարուցել:
Բլոգերն իր ցուցմունքում նշել է, որ Աթաթուրքի համասեռամոլ լինելու վարկածն իրեն չի պատկանում և նա դա վերցրել է թուրք հեղինակ Ռըզա Նուրի գրքից:
Դատախազ Նեվին Օզքանը, հիշեցնելով, որ Նուրի վերոնշյալ գրքի վերաբերյալ հետաքննությունը դադարեցվել է, բլոգերի անմեղ լինելու մասին որոշում է կայացրել: Սակայն մեղադրող կողմի փաստաբանները բողոքարկել են այդ որոշումը: Հայցվորի բողոքը քննել է Անատոլիայի 7-րդ ծանր հանցագործությունների դատարանը և հակաիրավական է ճանաչել վերոնշյալ որոշումը` պահանջելով նոր հետաքնություն:
Նշենք, որ Թունչայ Թոքայն Աթաթուրքին վերավերող իր հրապարակման մեջ գրել է, որ Աթաթուրքին շատ լավ ճանաչողներից մեկը` Ռըզա Նուրը, իր` «Կյանքս և հիշողություններս» գրքի 4րդ հատորում գրել է Աթաթուրքի արվամոլ լինելու մասին: Թոքայը, հղում անելով Ռըզա Նուրի գրքին, գրում է. «Աթաթուրքին մի օր «բռնացրել» են իր քարտուղարի որդու հետ: Միջադեպին ականատես է եղել անձամբ Աթաթուրքի կինը Լաթիֆեն : Նա ասել է «Արածդ ամեն բան կուլ եմ տվել , սակայն այս մեկը չեմ կարող»: Մի քանի օր անց Լաթիֆեն բաժանվել է Աթաթուրքից:»
Բլոգերը գրում է, որ Ռըզա Նուրը Թուրքիայի Հանրապետության կրթության առաջին նախարարն է եղել: Այնուհետև 12 տարի ստիպված է եղել ապրել ատերկրում` աքսորի մեջ: Աթաթուրքի մահվանից անմիջապես հետո հայրենադարձվել է:

«Ататюрк был геем?» Обнародованное блогером фото спровоцировало крупный скандал в Турции
Турецкий блогер по имени Тунчай Токат в своем блоге и на страничке в Facebook опубликовал фотоснимок с изображением основателя Турецкой Республики Мустафы Кемаля Ататюрка на побережье моря и надписью «Ататюрк был геем?». Об этом сообщает информационный сайт Ermenihaber.am.
Эта надпись вызвала шум. Один из граждан Турции обратился в суд, требуя признать вышеуказанную публикацию оскорблением в адрес Ататюрка и возбудить соответствующее уголовное дело.
В своих показаниях блогер отметил, что не он является автором версии о том, что Ататюрк был гомосексуалистом, и об этом он узнал из книги турецкого автора Рыза Нура.
Прокурор Невин Озкан, напомнив, что расследование относительно вышеуказанной книги Нура было прервано. принял решение о невиновности блогера. Однако адвокаты, представляющие сторону обвинения, обжаловали решение суда. Жалобу истца рассматривал 7-й суд по тяжким преступлениям Анатолии. Суд признал решение противоречащим законодательству, требуя нового расследования.
Отметим, что Тунчай Токай в своей публикации написал, что один из лиц, хорошо знакомых с Ататюрком, Рыза Нур, в 4-м томе своей книги «Моя жизнь и воспоминания» написал о том, что Ататюрк был геем. Ссылаясь на книгу Рыза Нура, Токай пишет: «Однажды Ататюрка застукали с сыном его секретаря. Очевидцем этого стала жена Ататюрка Латифе. Она сказала, что старалась не замечать всего того, что тот делал, но этого простить не может. Спустя несколько дней она развелась с ним».
Блогер отмечает, что Рыза Нур был первым министром образования Турции. Затем, на протяжении двенадцати лет он был вынужден жить за границей. После смерти Ататюрка он был репатриирован.