Ջոն Հեֆֆերն. «Հորդորում ենք, որ գազի գնի վերաբերյալ աշխատանքները կատարվեն առավելագույն թափանցիկությամբ»
11:32 22/05/2013
«Գազի գնի հետ կապված բանակցությունները Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև են, Միացյալ նահանգներն այս հարցում ներգրավված չեն, սակայն այն հասարակական հնչեղություն ունեցող հարց է, և մենք հորդորում ենք, որ այդ աշխատանքները կատարվեն առավելագույն թափանցիկության ապահովմամբ»:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը:
Հարցին, թե չի կարծո՞ւմ, որ Ռուսաստանը գազի գնի բարձրացման առումով ճնշում է գործադրում Հայաստանի նկատմամբ, Ջոն Հեֆֆերնը նշեց, որ որևէ մեկնաբանություն չունի Ռուսաստանի շարժառիթների հետ կապված, քանի որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը սերտ գործընկերներ են:
Ինչ վերաբերում է գազի սուբսիդավորմանը, դեսպանն ասաց, որ այդ որոշումը պետք է կայացնի ՀՀ կառավարությունը` Աժ-ի և Հայաստանի ժողովրդի հետ միասին:
Պատասխանելով հարցին, թե կարծիքներ կան, որ իրանական գազը Հայաստանի վրա ավելի թանկ է արժենում, ինչը պայմանավորված է ԱՄՆ-ի կողմից կիրառվող ճնշումներով, Ջ.Հեֆֆերնը նշեց. «Այն, որ Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կան, դա ճիշտ է: Քանի դեռ Իրանը ցույց չի տվել, որ միջուկային ծրագրերի առումով իր պարտավորությունները հարգում է, չի աշխատում միջուկային զենքի մշակման ուղղությամբ, ապա միջազգային հանրության կողմից Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառումն էական է: Եւ Հայաստանը որպես ՄԱԿ-ի անդամ պետություն հարգում է այդ պատժամիջոցները, և մենք ողջունում ենք Հայաստանի այդ քայլը»:

Посол США Джон Хефферн призвал обеспечить прозрачность армяно-российских переговоров вокруг тарифа на газ
12:29 22/05/2013
«Переговоры вокруг тарифа на газ проходят между Арменией и Россией, США не вовлечены в это, однако этот вопрос приобрел общественное звучание, и мы призываем, чтобы эти работы велись с обеспечением максимальной прозрачности», – заявил в ходе беседы с журналистами посол США в Армении Джон Хефферн.
В ответ на вопрос, не оказывает ли Россия повышением тарифа на газ давление на Армению, Джон Хефферн отметил, что у него нет комментариев относительно мотивов России, так как Армения и РФ являются близкими партнерами.
Что же касается субсидирования тарифа на газ, посол отметил, что данное решение должно принять правительство Армении совместно с Национальным Собранием и народом республики.
Отвечая на вопрос о том, что существуют мнения по поводу того, что иранский газ обходится Армении гораздо дороже, и последнее обусловлено применяемыми США в отношении Ирана санкциями, Джон Хефферн сказал: «То, что в отношении Ирана применяются санкции, это правда. Пока Иран не продемонстрировал, что он уважает свои международные обязательства, не проводит работ в направлении разработки ядерного оружия, применение международным сообществом санкций в отношении ИРИ продолжит оставаться существенным. И Армения, как страна-член ООН, уважает эти санкции, и мы приветствуем этот шаг РА», – резюмировал он.