Հունիսը արտաքին աղաքական առումով ակտիվ է լինելու` չի բացառվում, որ 12-ին տեղի ունենա «այդքան սպասված» Սերժ Սարգսյան-Իլհամ Ալիև հանդիպումը, ըստ ամենայնի` Զալցբուրգում, չնայած Ուկրաինան, որը նախագահում է ԵԱՀԿ-ում, ցանկանում էր, որ հանդիպումը տեղի ունենար իր մոտ: Թե ներսի, թե դրսի փորձագետներն առանձնապես սպասելիքներ չունեն այդ հանդիպումից, չնայած վերջերս կողմերի վրա ուժեղացած թե ռուսական, թե արևմտյան ճնշումներին: Ըստ փորձագետների` ընդամենը փորձում են բանակցային գործընթացը կենդանի պահել, թույլ չտալ, որ այն վերահսկողությունից դուրս գա` նկատի ունենալով Սիրիայում տեղի ունեցող զարգացումները և Իրանում հունիսի 14-ին սպասվող նախագահական ընտրությունները:
«Հրապարակ»-ը հիշեցնում է, որ նախօրեին ավարտվել է Մամեդյարով-Լավրով հանդիպումը, դրանից առաջ Նալբանդյանն էր Լավրովի «հյուրը», երեկ էլ Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարար-Նալբանդյան հանդիպումն էր: Հունիսի 23-ին էլ տարածաշրջանում կլինեն ԵԱՀԿ համանախագահները և Կասպրչիկը: Բոլոր այդ հանդիպում-այցերը մեկ նպատակ ունեն` պատրաստել համակարգող երկրների ղեկավարների հունիսին սպասվելիք հանդիպումը:

June will be an active month with respect to political meetings and visits. The “long-awaited” meeting between Armenian President Serzh Sargsyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev may take place on June 12 in Salzburg, Hraparak daily says. Despite the increased pressures on the conflict sides from both Russia and the West, experts do not have great expectations from the meeting and view it as an attempt to maintain the negotiation process and not to lose control of it in view of the Syria events and the upcoming presidential elections in Iran.
The paper adds that the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group and Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk will visit the region on June 23.