«Հաշվի առնելով հանգամանքը, որ կառավարությունը սուբսիդավորելու է 30 տոկոսով ու այլ հանգամանքներ, այս պահին հիմնավորված կարող եմ ասել, որ գազի գինը կսահմանվի մեկ խորանարդ մետրի դիմաց՝ 156 դրամ»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման հայտարարությամբ հանդես եկավ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի սակագնային քաղաքականության վարչության պետ Գարեգին Բաղրամյանը։
Նշենք, որ այս պահին 1 խմ գազն արժե 132 դրամ:
Հիշեցնենք, որ «Հայռուգազարդ» ընկերությունը դիմել է հանձնաժողովին 10 հազար խմ գազի գինը գործող 132 000 դրամի փոխարեն` 221 000 դրամ սահմանելու հայտով: Կառավարությունը հայտարարեց, որ ներկրվող գազը կսուբսիդավորի 30 տոկոսով:
Գարեգին Բաղրամյանը նշեց նաև, որ էլեկտրաէներգիայի սակագինը կբարձրանա շուրջ 27%-ով, այսինքն` կավելանա 7-8 դրամով:
Նշենք, որ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը, հաշվի առնելով 2013-2014 թվականներին կանխատեսվող էլեկտրաէներգիայի (հզորության) արտադրության հաշվեկշռի փոփոխությունը, ջերմային կայաններին վաճառվող բնական գազի սակագնի հնարավոր փոփոխությունը, ԱՄՆ դոլար/դրամ փոխարժեքի մեծության և մի շարք այլ գործոնների փոփոխությունները, իր նախաձեռնությամբ սկսել է էլեկտրաէներգետիկական համակարգի ընկերությունների կողմից էլեկտրաէներգիայի արտադրության և ծառայությունների մատուցման, ինչպես նաև վերջնական սպառողներին վաճառվող էլեկտրաէներգիայի սակագների վերանայման գործընթացը:

Стоимость 1 куб. м природного газа составит 156 драмов. Заявление представителя КРОУ Армении
«Учитывая то обстоятельство, что правительство Армении будет субсидировать на 30% тариф на природный газ и ряд других обстоятельств, к данному моменту обоснованно могу сказать, что за 1 куб. м газа будет установлена цена в 156 драмов», – заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции начальник тарифного отдела Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Гарегин Баграмян.
Отметим, что сейчас цена за 1 куб. м газа составляет 132 драма.
По словам Гарегина Баграмяна, тарифы на электроэнергию повысятся приблизительно на 27%, то есть на 7-8 драмов.
Как сообщалось ранее, КРОУ Армении, учитывая прогнозируемые изменения в балансе вырабатываемой электроэнергии (мощности), возможное изменение тарифов на природный газ, продаваемый тепловым станциям, изменение курса американской валюты по отношению к драму и изменения ряда других факторов, по собственной инициативе начала процесс пересмотра тарифов на производство электроэнергии и предоставление услуг компаниями энергетической системы, а также тарифов на электроэнергию, продаваемую потребителям.