Մակարյան. Գազի թանկացումից տուժելու են փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչները
«Գործատուների հանրապետական միության» նախագահ Գագիկ Մակարյանի կարծիքով, փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչները ինչպես և սովորական բնակիչները գազի թանկացման դեպքում տուժելու են, քանի որ գազի գնի անգամ ամենաչնչին տարբերությունը կկրճատի գործատուների շահույթը և կբարձրացնի բնակիչների ծախսերի թիվը:
«Երբ կառավարությունը հայտարարում է 8-10%-ով աղքատության նվազեցման մասին, ինձ մոտ հարց է առաջանում՝ արդյոք էդ տոկոսում հաշվի է առնված գազի սակագնի աճը: Գազի սակագնի թանկանալու դեպքում անգամ նորմալ ընտանիքը ձմեռային սեզոնում կվճարի 90,000 դրամ գազի համար, այսինքն` ընտանիքի մեկ անդամի մեկ ամսվա աշխատավարձը կուղղի գազի, և հաշվի առնելով, որ համատարած թանկացումներ կլինեն նաև այլ ոլորտներում, պարզ է, որ բացասական իրավիճակ է ստեղծվելու բոլորի համար»,-լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Մակարյանը:
Նրա խոսքը հաստատեց գործարար Իսահակ Աբրահամյանը, ով նշեց, որ գազի թանկացման դեպքում ստիպված կլինի դադարեցնել իր գործունեությունը և հեռանալ երկրից:

Гагик Макарян: Повышение тарифа на природный газ ударит по малому и среднему бизнесу
В результате повышения тарифа на природный газ пострадают как представители малого и среднего бизнеса, так и рядовые граждане, так как даже самое незначительное изменение цены на голубое топливо сократит прибыль работодателей и увеличит расходы населения. Такое мнение в ходе сегодняшней пресс-конференции выразил председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян.
«Если правительство заявляет о снижении уровня бедности на 8-10%, у меня возникает вопрос, учтен ли при подсчете данного процента повышение тарифа на природный газ. В случае повышения тарифа на газ среднестатистическая армянская семья в зимний период будет платить за газ 90 тыс. драмов, то есть на оплату будет направлена зарплата одного члена семьи. А если еще и учесть, что ожидаются подорожания и в других сферах, ясно, что это негативно отразится на всех», – сказал Макарян.