Հեծանի՞վ, ուղղաթի՞ռ, թե՞… Վարչապետը` իր փոխադրամիջոցն ընտրելու, գազի գնի և բռնված ձկների մասին
Այսօր Ազգային ժողովում կառավարության 2013-2017 թվականների գործունեության ծրագրի հաստատումից հետո վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը պատասխանել է լրագրողների մի քանի հարցերին:
Հարց ու պատասխանը ներկայացնում ենք ստորև
-Հայտնի խորհրդակցության ժամանակ Սերժ Սարգսյանը Ձեզ հորդորել էր մեծ ձկներին գլխից բռնել, գործընթացն ի՞նչ փուլում է:
-Մեր անկախ պետականության տարիների վերլուծությունը եթե իրականացնենք, ապա կտեսնեք, որ վերջին տարիներին այդ առումով լրջագույն քայլեր են կատարվում: Մենք սկսել ենք մեզանից, մեր կուսակցության անդամ, բարձր պաշտոն զբաղեցրած մարդուց, և բացահայտվել են այդ չարաշահումները, և այսօր նա ազատազրկվել է: Կան այլ բարձրաստիճան ապաշտոնատար անձինք, այդ բոլոր տեղեկությունները հրապարակային են, և այդ գործընթացը, նախագահի հանձնարարականը մենք կատարելու ենք:
-Դուք ասում եք՝ տեղի ունեցավ մտքի հեղափոխութուն, արդյո՞ք դա Գալուստ Գրիգորիչի ելույթն էր:
-Ես կարծում եմ, որ եթե մենք խոսում ենք մտածողության հեղափոխության մասին, ապա դուք պետք է առաջնորդվեք հետևյալ սկզբունքով, որ դուք ինքներդ պետք է կարողանաք այս դահլիճում հայտնաբերել ձեզ համար այն կարևոր փոփոխությունը, որը տեղի է ունենում և ուշադրություն չդարձնել երկրորդային խնդիրներին: Եթե դուք այդպես անեք, կտեսնեք, որ իսկապես լրջագույն քաղաքական երկխոսություն ծավալվեց Ազգային ժողովում, որը միտված էր դեպի ապագան: Դրա վրա պետք է կենտրոնանալ: Այն որ ազգային ժողովում հնչելու են տարբեր տիպի մեղադրանքներ, և այդ մեղադրանքներին տրվելու են համարժեք պատասխաններ--, դա պառլամենտների բնականոն գործունեության մեթոդն է: Դա շարունակվելու է:
-Հնարավո՞ր է , որ գազի գնի թանկացման ու սոցիալական այս լարվածության պայմաններում իշխանությունները հանգիստ չվայելեն առաջիկա տարիները:
-Դուք պետք է վայելեք այս 4-5 տարիները, ժողովուրդը պետք է վայելի, իսկ իշխանությունները զբաղված են տքնաջան աշխատանքով, նվիրական, տքնաջան աշխատանքով: Եթե իշխանության մեջ կան մարդիկ, որոնք այդպիսին չեն, մենք նրանցից պետք է ձերբազատվենք:
-Մենք տեսնում ենք, որ տարբեր երկրների կառավարությունների ղեկավարները, օրինակ, հեծանիվով են գնում աշխատանքի, չե՞ք պատրաստվում հետևել նրանց օրինակին՝ ծախսերը խնայելու համար:
-Համաշխարհային փորձը շատ բազմազան է: Մարդիկ կան, ոտքով են գնում աշխատանքի, մարդիկ կան, հեծանիվով են գնում, ոմանք՝ ուղղաթիռներով, ոմանք նախընտրում են այլ տրանսպորտային միջոցներ: Թույլ տվեք, որ ես իմ փոխադրման ձևերը ինքս որոշեմ:
-Գազի գնի 30 տոկոսը կառավարությունը որտեղի՞ց է սուբսիդավորվելու:
-Երեսուն տոկոս գազի գնի նվազեցումը, որի մասին ես պաշտոնական նամակ եմ ուղարկել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահին, գտնվում է մեր բանակցային գործընթացի մեջ: Եվ դա կարևորագույն կետերից մեկն է մեր բանակցությունների, որ մենք վարում ենք մեր ռուսաստանցի գործընկերների հետ: Այն պահին, երբ որ մենք համաձայնության կգանք նրանց հետ, թե ինչպես ենք մենք այդ 30 տոկոսը կոմպենսացնելու, մենք ձեզ տեղյակ կպահենք: Այս պահի դրությամբ քննարկվում ենք մի քանի տարբերակներ:
-Կասե՞ք տարբերակները որոնք են:
Ոչ, ասել եմ չէ՞ մի քանի անգամ, եթե բանակցությունները դեռ չեն ավարտվել, իրավունք չունենք այդ բանակցությունները դարձնել հանրության քննարկման առարկա: Դա բանակցությունների կանոնն է:

Приказ президента «брать крупную рыбу» выполняется. Премьер-министр Армении Т. Саркисян «отчитался» СМИ
17:40 23/05/2013
Сегодня после утверждения парламентом Армении правительственной программы на 2013-2017гг. премьер-министр РА Тигран Саркисян ответил на вопросы журналистов.
– Во время известного заседания правительства (имеется в виду совещание в правительстве 15 сентября 2012г. – Примеч. ред.) президент Серж Саргсян призвал вас браться за «крупную рыбу», на каком этапе находится данный процесс?
– Если мы проведем анализ периода нашей независимой государственности, то увидим, что за последние годы в этом плане были предприняты реальные шаги. Мы начали с самих себя, с занимавших высокие посты членов нашей партии и раскрыли эти злоупотребления. Вся эта информация является публичной, процесс идет, распоряжения президента мы выполним.
– Вы заявили, что в Армении произошла ментальная революция. Действительно ли это связано с выступлением Галуста Григорича (имеется в виду выступление руководителя парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Галуста Саакяна в ходе обсуждения программы правительства на 2013-2017гг. и его дебаты с оппозиционным депутатом от АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) Вааном Ованнисяном – Примеч. ред.)?
– Думаю, что если мы говорим о революции в мышлении, то вы должны руководствоваться следующим принципом: вы сами должны найти в этом зале то важное изменение, которое происходит, и не обращать внимания на второстепенные проблемы. Если вы так поступите, то увидите, что в Национальном Собрании действительно развернулся серьезный политический диалог, который был направлен на будущее. Нужно сконцентрироваться на этом. То, что в парламенте звучат различные обвинения и на эти обвинения даются соразмерные ответы – это естественный метод функционирования всех парламентов. Так будет продолжаться и впредь.
– Возможно, что в условиях нынешнего социального напряжения и подорожания цен на газ власти не смогут насладиться жизнью в ближайшие годы?
– Это вы должны наслаждаться в эти ближайшие 4-5 лет, народ должен наслаждаться, а власти заняты усердной работой, преданной, усердной работой. Если в кругу власти есть люди, которые не соответствуют этим критериям, то мы должны избавиться от них.
– В разных странах главы кабминов зачастую передвигаются на велосипедах. Не собираетесь ли Вы последовать их примеру в целях сокращения расходов?
– Мировой опыт очень разнообразен. Есть люди, которые на работу идут пешком, некоторые на велосипедах, некоторые на самолетах, остальные предпочитают другой вид транспорта. Позвольте мне самому выбирать свое средство передвижения.
– Из каких источников правительство собирается субсидировать на 30% тариф на газ?
– Тема снижения на 30% тарифа на газ, о котором я написал письмо председателю Комиссии по регулированию общественных услуг, находится в процессе обсуждения. Это является важнейшим предметом переговорного процесса, который мы ведем с нашими российскими коллегами. Как только мы придем к соглашению с ними по вопросу компенсации по поводу этих 30%, мы вам сообщим. На данный момент мы обсуждаем несколько вариантов.
– Можете уточнить, о каких вариантах идет речь?
– Нет, не могу. Мы не имеем права делать эти переговоры предметом публичных обсуждений. Это порядок ведения любого переговорного процесса.
«Дуэль» Галуста Саакяна и Ваана Ованнисяна с трибуны парламента Армении… Кто в итоге сорвал овации?