Պայմանագիր ունե՞ք երկնքի հետ. Կարկտահարության մասին զավեշտալի քննարկում ԱԺ-ում
Մայիսի 12-ին Արմավիրի մարզի 46 համայնքներին պատուհասած կարկուտի հետևանքով 20-25 մլրդ դրամի վնաս է հասցվել: Այդ մասին այսօր Ազգային ժողովում գյուղատնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի կազմակերպած լսումներում հայտարարեց գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Նրա խոսքով, կարկտահարությունների առումով մեր երկիրը ռիսկային է և տարեկան կարկուտից միջինը տուժում է 200 համայնք: Ինչ վերաբերում է խաղողի այգիներին, ապա գյուղնախարարի խոսքով, մայիսյան վերջին կարկուտը հզոր էր ու դրա հետևանքով 100 տոկոսով վնասված խաղողի այգիները դեռ 2 տարի բերք չեն տա: «Թող մարդիկ գնան ամեն օր իրենց այգիներում գործ անեն, աշխատեն, այնպես անեն, որ դրանք աշխատեն: Իսկ հաջորդ տարի խաղողի այգիները կաշխատեն 50 տոկոսով», -հայտարարեց նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Հանձնաժողովի կազմակերպած լսումներին ներկա էին ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, Արմավիրի մարզպետը, ինչպես նաև ընդդիմադիր ու կոալիցիոն խմբակցությունների պատգամավորներ, այլ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ:
Մասնավորապես, Արտակարգ իրավիճակների նախարարության «Մթնոլորտային երևույթների վրա ակտիվ ներգործության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Ռոբերտ Հովսեփյանը իր հերթին տեղեկացրեց, որ ԱԻՆ ենթակայության տակ ներկայումս կա 154 հակակարկտային կայան 4 մարզի 50 համայնքում, որոնք կարողանում են պաշտպանել 13 հազար հա տարածք։
Գյուղատնտեսությունից լավ հասկացող ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Լյովա Խաչատրյանը, ԱԻՆ պաշտոնյայից հետաքրքրվեց. «Պայմանագիր ունե՞ք երկնքի հետ. կարկուտն ի՞նչ իմանա՝ ձեր մարզը որտեղի՞ց է սկսվում ու որտեղ ավարտվում: Ո՞վ է պատասխան տալու այդ կայանների չաշխատելու համար, մենք չէ՞ որ փող ենք վճարում»: Այնուհետև երբ Հովսեփյանը փորձում էր ընդհատել հարցին պատասխանելու համար, Խաչատրյանը նրան դիմելով, ասաց. «Պարոն Հովսեփյան, մի ընդհատեք, երբ ես խոսում եմ, ձեր աչքերից չի երևում, որ դուք հասկացել եք իմ հարցը»:
Այնուհետև արտակարգ իրավիճակների նախարարության պաշտոնյային հարց ուղղեց Նիկոլ Փաշինյանը. «Դուք որևէ ուսումնասիրություն կատարե՞լ եք՝ մարդկային գործոնը որքանով է ազդել կարկուտի հզորացմանը, քանի որ այդ դեպքում միգուցե քրեական գործ պետք է այս հարցով հարուցել: Ձեր նախարարը կրքոտ ձևով ասում էր, որ հնարավոր է անձրևաբեր ամպը վերածվի կարկուտի: Ես այնպիսի մի շրջանից եմ, որտեղ կարկուտներն հաճախակի են, բայց կես ժամանոց կարկուտ դեռ չէի տեսել»:
Հովսեփյանի պատասխան այսպիսին էր. «Մեր հանրապետության տարածք նա մտել է արդեն որպես խոշոր կարկտային ամպ: Թուրքիայի մոտով նա մտել է մեր հանրապետության տարածք, նա արդեն լրիվ կազմավորված է մտել, կատաստրոֆիկ ամպի մեջ եղել է 2.5 սանտիմետրանոց կարկուտ և թափվել է մեր հանրապետության վրա»:

«Вы заключили договор с небесами?» Обсуждение по устранению последствий града в парламенте Армении
В результате сильного града 12 мая текущего года 46 общинам Армавирской области Армении был причинен ущерб в размере 20-25 млрд. драмов. Об этом сегодня в Национальном Собрании (НС) Армении в ходе слушаний, организованных постоянной комиссией по вопросам сельского хозяйства, заявил глава Минсельхоза республики Серго Карапетян.
По его словам, Армения является страной, где всегда существует высокий риск выпадения града, и ежегодно от града страдают в среднем 200 общин. Что же касается виноградников, глава Минсельхоза РА отметил, что выпавший в мае град был сильным, и виноградники, которым стихия причинила 100-процентный ущерб, еще 2 года не будут давать урожай.
На слушаниях присутствовали также председатель НС Армении Овик Абраамян, глава Армавирской области республики Ашот Каграманян, а также депутаты оппозиционных и коалиционных фракций, представители различных ведомств.
В частности, директор ГНКО «Служба активного воздействия на атмосферные явления» (САВАЯ) МЧС Армении Роберт Овсепян сообщил, что в настоящее время в распоряжении МЧС находятся 154 антиградовые станции, размещенные в 50 общинах 4 областей Армении. Данные антиградовые станции защищают территорию общей площадью порядка 13 тыс. га.
Депутат парламентской фракции партии «Процветающая Армения» (ППА) Лева Хачатрян поинтересовался у Роберта Овсепяна: «Вы заключили договор с небесами? Как град сможет определить, где начинается, а где заканчивается ваша область? Кто несет ответственность за работу этих станций?» Когда же Роберт Овсепян попытался перебить его для того, чтобы озвучить ответ, Л. Хачатрян сказал: «Г-н Овсепян, не перебивайте, по вашим глазам не видно, что вы поняли мой вопрос».
Затем к Роберту Овсепяну с вопросом обратился депутат оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Никол Пашинян: «Вы проводили какие-либо исследования, чтобы выяснить, как повлиял на усиление мощности града человеческий фактор? Возможно, в таком случае нужно возбудить уголовное дело. Ваш министр страстно говорил, что грозовое облако может превратиться в град. Я сам из такого района, где град выпадает часто, но я ни разу не видел, чтобы град длился 30 минут».
«Это крупное градовое облако пришло в республику с территории Турции», – сказал директор ГНКО «Служба активного воздействия на атмосферные явления»
Премьер и члены правительства Армении выделят пострадавшим от града жителям Армавира средства из личных доходов
Правительство Армении утвердило программу мероприятий по устранению последствий сильного града в Армавирской области