Մինսկի խումբը քննարկում է մինչև տարեվերջ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում կազմակերպելու հարցը
10:43 25/05/2013
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները տարածաշրջան կատարած այցի արդյունքներով հայտարարությամբ են հանդես եկել: Կազմակերպության պաշտոնական կայքէջում զետեղված հայտարարության տեքստի համաձայն, Մինսկի խմբի համանախագահներ Յան Քելին (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովը (ՌԴ) և Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը մայիսի 23-24 տարածաշրջան կատարած այցի շրջանակներում հանդիպել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ:
Հայմանախագահներն անդրադարձել են նախագահների հետ վերջին հանդիպումից հետո տեղի ունեցած զարգացումներին, վերահաստատել հավատարմությունը բանակցային խաղաղ գործընթացին և կարծիքներ փոխանակել մինչ տարեվերջ նախագահների մասնակցությամբ հանդիպում անցկացնելու վերաբերյալ:
Համանախագահները պատրաստակամություն են հայտնել ուսումնասիրել մտքերն հակամարտության կարգավորման հարցում առաջ շարժվելու համար և վերահաստատել են անհրաժեշտությունը զերծ մնալ այնպիսի քայլերից ու հռետորաբանությունից, որոնք կարող են մեծացնել լարվածությունն ու վնասել բանակցություններին:
Համանախագահները գալիք շաբաթների ընթացքում մտադիր են հանդիպել երկու երկրների ԱԳ նախարարների հետ ուսումնասիրելու հակամարտության կարգավորման երկուստեք ընդունելի մոտեցումները:

По итогам визита в регион сопредседатели МГ ОБСЕ выступили с заявлением
По итогам визита в регион сопредседатели Минской группы ОБСЕ Ян Келли (США), Жак Фор (Франция) и Игорь Попов (Россия) выступили с заявлением. Согласно заявлению, размещенному на официальном сайте организации, в рамках состоявшегося 23-24 мая визита в регион сопредседатели, а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик встретились с  президентом Армении Сержем Саргсяном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Сопредседатели коснулись развитий, произошедших после последней встречи с президентами, подтвердили приверженность процессу урегулирования конфликта мирным переговорным путем, а также обменялись мнениями относительно проведения в конце года встречи с участием президентов.
Посредники выразили готовность рассмотреть мнения относительно продвижения в вопросе урегулирования конфликта и подтвердили необходимость воздерживаться от действий и риторики, способных усилить напряженность и нанести ущерб переговорам.
В течение ближайших недель сопредседатели намерены встретиться с министрами иностранных дел двух стран с целью изучить взаимоприемлемые подходы к урегулированию конфликта.