Մինսկի խումբը քննարկում է մինչև տարեվերջ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում կազմակերպելու հարցը
10:43 25/05/2013
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները տարածաշրջան կատարած այցի արդյունքներով հայտարարությամբ են հանդես եկել: Կազմակերպության պաշտոնական կայքէջում զետեղված հայտարարության տեքստի համաձայն, Մինսկի խմբի համանախագահներ Յան Քելին (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովը (ՌԴ) և Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը մայիսի 23-24 տարածաշրջան կատարած այցի շրջանակներում հանդիպել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ:
Հայմանախագահներն անդրադարձել են նախագահների հետ վերջին հանդիպումից հետո տեղի ունեցած զարգացումներին, վերահաստատել հավատարմությունը բանակցային խաղաղ գործընթացին և կարծիքներ փոխանակել մինչ տարեվերջ նախագահների մասնակցությամբ հանդիպում անցկացնելու վերաբերյալ:
Համանախագահները պատրաստակամություն են հայտնել ուսումնասիրել մտքերն հակամարտության կարգավորման հարցում առաջ շարժվելու համար և վերահաստատել են անհրաժեշտությունը զերծ մնալ այնպիսի քայլերից ու հռետորաբանությունից, որոնք կարող են մեծացնել լարվածությունն ու վնասել բանակցություններին:
Համանախագահները գալիք շաբաթների ընթացքում մտադիր են հանդիպել երկու երկրների ԱԳ նախարարների հետ ուսումնասիրելու հակամարտության կարգավորման երկուստեք ընդունելի մոտեցումները:

The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, Jacques Faure of France, and Ian Kelly of the United States of America) and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, traveled to the region May 23-24 to continue their efforts to help the sides find a peaceful resolution to the Nagorno-Karabakh conflict, they said in a statement published on the official OSCE website.
They met with Azerbaijani President Aliyev in Baku on 23 May, and Armenian President Sargsian in Yerevan on 24 May.
The Presidents and the Co-Chairs discussed developments since their last meetings, reiterated their commitment to the peace process, and exchanged views on the need for a summit later this year.
The Co-Chairs expressed their readiness to explore ideas for moving the process forward, and reiterated the need to avoid actions or rhetoric that could raise tensions or damage the negotiations. They will meet with the Foreign Ministers in the coming weeks to explore mutually-acceptable approaches to resolving the conflict.