Շ. Քոչարյան. Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ոչ մի առնչություն չունի Լեռնային Ղարաբաղի հետ
ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը «Նովոստի-Արմենիա» լրատվական գործակալության հետ զրույցում մեկնաբանել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման մադրիդյան սկզբունքների վերաբերյալ Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հայտարարությունները:
Նշենք, որ Է. Մամեդյարովը հայտարարել է, թե ադրբեջանցիները նույնպես ունեն ինքնորոշման իրավունք:
«Համոզվելու համար, որ մադրիդյան փաստաթղթի բովանդակության ադրբեջանական մեկնաբանությունը չի համապատասխանում իրականությանը, բավական է պարոն Մամեդյարովի ներկայացրած մեկնաբանությունը համեմատել մադրիդյան առաջարկությունների վերաբերյալ 2009թ.-ին Լաքվիալում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ներկայացվածի հետ: Պարոն Մամեդյարովը կարծես թե մոռացել է «մի մանրուք»՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավաբանորեն պարտադիր կամարտահայտությանը համապատասխան:
Մադրիդյան փաստաթղթի այդ դրույթն անտեսելու կամ խեղաթյուրված մեկնաբանելու փորձերը բանակցային գործընթացի գլխավոր խոչընդոտներից են: Ոչ ոք չի պատրաստվում հերքել, որ Ադրբեջանի ժողովուրդը, ինչպես և բոլոր ժողովուրդները, ունի ինքնորոշման իրավունք: Հավանաբար, պարոն նախարարին շահեկան չէ հիշելը, որ Ադրբեջանի ժողովուրդն իր այդ իրավունքն իրացրել է հանրաքվեով՝ 1991թ.-ի դեկտեմբերին, Լեռնային Ղարաբաղում անցկացված անկախության հանրաքվեից հետո:
Ե՛վ Ադրբեջանը, և՛ Լեռնային Ղարաբաղը անցկացրել են վերոնշյալ հանրաքվեները լիովին միանման իրավական դաշտում: Արդյունքում նախկին Ադրբեջանի ԽՍՀ-ի տարածքում ձևավորվել են երկու իրավահավասար սուբյեկտներ՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն և Ադրբեջանի Հանրապետություն: Հետևաբար, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ոչ մի առնչություն չունի Լեռնային Ղարաբաղի հետ, ընդ որում, համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության՝ տարածքային ամբողջականությունը չի կարող հակադրվել ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքին»,- ասել է Շավարշ Քոչարյանը:

Территориальная целостность Азербайджана никакого отношения к Нагорному Карабаху не имеет. Заявление замглавы МИД Армении
13:49 25/05/2013
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян в интервью информагентству «Новости-Армения» прокомментировал заявления главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова относительно мадридских принципов урегулирования карабахского конфликта.
Отметим, что Мамедъяров свою интерпретацию сути мадридских принципов, а также заявил, что азербайджанцы также имеют право на самоопределение.
«Чтобы убедиться в том, что азербайджанская трактовка сути мадридского документа не соответствует действительности, достаточно сравнить то, что представил господин Мамедъяров с обнародованными в 2009 году в Аквиле руководителями стран сопредседателей Минской группы ОБСЕ основными элементами мадридских предложений.
Господин Мамедъяров как бы подзабыл «самую малость»: окончательный статус Нагорного Карабаха согласно юридически обязывающему волеизъявлению народа Нагорного Карабаха. Попытки проигнорировать или
искаженно интерпретировать это положение мадридского документа являются одним из главных препятствий в переговорном процессе.
Никто не собирается отрицать, что народ Азербайджана, как и все народы, имеет право на самоопределение. Видимо, господину министру не выгодно вспоминать, что народ Азербайджана реализовал это право референдумом в декабре 1991 года, вслед за референдумом о независимости, проведенным в Нагорном Карабахе.
И Азербайджан, и Нагорный Карабах провели вышеупомянутые референдумы в совершенно идентичном правовом поле. В итоге на территории бывшей Азербайджанской ССР образовались два равноправных субъекта - Нагорно-Карабахская Республика и Азербайджанская Республика. И поэтому территориальная целостность Азербайджана никакого отношения к Нагорному Карабаху не имеет, уж не говоря о том, что согласно Уставу ООН, принцип территориальной целостности не может быть противопоставлен праву народов на самоопределение».