Ա.Պետրոսյանի հորդորը բոլորին` օգնենք կարկտահարությունից տուժած գյուղացիներին. ստեղծվել է հիմնադրամ
Մայիսի 12-ին Արմավիր մարզի 46 համայնքներում և երկու օր առաջ ևս 4 համայնքներում աննախադեպ ուժեղ կարկտահարության հետևանքով տուժել է շուրջ 12 հազար ընտանիք` 60 հազար մարդ, իսկ մոտավոր հաշվարկներով ընդհանուր վնասը կազմել է շուրջ 25 մլրդ դրամ: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Ալեքսան Պետրոսյանը, ով նաև նորաստեղծ «Բնական աղետներից տուժված գյուղացիներին օգնության» հիմնադրամի նախագահն է` հավելելով, որ, ցավոք, պետությունը ֆինանսական նման հնարավորություններ չունի, որպեսզի վնասը վերականգնվի.
«Այսօր կարկտահարությունից տուժած մարդկանց ֆինանսական վիճակը շատ ծանր է, որովհետև օգնությունը կառավարության կողմից արվել է հիմնականում հետագայում ծախսեր չանելու ուղղությամբ, սակայն այսօր գյուղացու ապրելու և վնասները վերականգնելու ուղղությամբ` ոչ»,- նշեց պատգամավորը, ում գնահատմամբ վնասներն իսկապես շատ ահռելի են`« Այն աստիճան, որ բնական այս աղետի հետևանքները հեշտությամբ կարելի է որակել իբրև դժբախտություն»:
Նրա խոսքով հիմնադրամի հիմնական ու ամենագլխավոր նպատակը ֆինանսական օգնությունն է այն բոլոր ընտանիքներին, ովքեր տուժել են կարկտահարությունից: Հիմնադրամի գործունեության ժամկետը մինչ օգոստոսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածն է. այս ընթացքում, հորդորեց Ա.Պետրոսյանը, բոլոր ցանկացողները` և բարերարները, և կազմակերպություններն ու կուսակցությունները, և պետական ու մասնավոր հիմնարկությունները, ինչպես նաև անհատները կարող են իրենց աջակցությունը ցուցաբերել աղետի առջև հայտնված արմավիրցիներին.
«Կարծում եմ երկու ամիսը բավարար ժամանակ է, որպեսզի գումար հավաքագրվի ու բաշխվի ժողովրդի միջև: Հավաքագրված ամբողջ գումարն էլ, հավաստիացնում եմ, հավասարապես կբաշխվի այդ 12 հազար ընտանիքների միջև, իսկ հիմնադրամի գործունեությունն էլ կլինի թափանցիկ` մինչև օգոստոսի 1-ը մենք պարբերաբար կհանդիպենք, ինչպես նաև կգործի «Թեժ գիծ»»,- տեղեկացրեց պատգամավորը ու տեղեկացրեց, որ հիմնադրամի ստեղծման գաղափարը ողջունել է ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը և ԱԺ իր բոլոր գործընկերները, ովքեր պատրաստակամություն են հայտնել օգնել գյուղացիներին.
«Պատրաստակամություն են հայտնել օգնելու վարչապետն ու կառավարության անդամները, Կենտրոնական բանկն իր բոլոր կառույցներով ու ԿԲ նախագահը, նաև ՀՀ Ոստիկանությունն է խոստացել 11 մլն դրամ փոխանցել հիմնադրամին…. Որպեսզի հարցի լրջությունը հստակ պատկերցնենք նշեմ, որ սա եզակի դեպքն է, երբ պետական մարմիններն ու մասնավորը միասին միավորում են իրենց օգնությունը մարդկանց օգնելու համար. ես նման բան չեմ հիշում»,- շեշտեց բանախոսը:
Այս պահին դժվար է ասել, թե որքան գումար կա արդեն նախնական հիմնադրամում, քանի որ առաջիկա երկու օրն էլ բանկերը չեն աշխատելու` հանգստյան օրեր են, բայց որ մեր հայրենակիցները անտարբեր չեն մնա, Ա.Պետրոսյանը ուղղակի վստահ է:
«Ես ասել եմ ու նորից եմ կրկնում` տուժած մարդիկ ոչ մուրացկան են և ոչ էլ չաշխատող, հակառակը` նրանք շատ աշխատասեր են ու հայրենասեր, որովհետև հողի վրա աշխատելն ու բարիք ստեղծելը նախևառաջ հայրենասիրության դրսևորում է: Այդ իսկ պատճառով ես դիմում եմ բոլորին` միասին օգնենք աղետի գոտու վերածված Արմավիրին»,- նշեց նա ու հավելեց նաև, որ գումարը գյուղացիներին հասցնելու գործընթացին մասնակից է դարձնելու բոլոր լրատվամիջոցներին, որպեսզի նրանք ևս ներկա լինեն այդ 12 հազար ընտանիքներին հավաքագրված գումարի արդարացի սկզբունքներով բաժանմանը:
Ի դեպ, Ա.Պետրոսյանը նկատեց նաև, որ այս ամենի հետևանքով կանխատեսելի է նաև գյուղմթերքի գնաճ, քանի որ անհնար է, որ 11 հազար տուժած հեկտարներն իրենց բացասական ազդեցությունը չթողնեն ամբողջ հանրապետության կտրվածքով:

В результате беспрецедентно сильного града 12 мая в 46 общинах Армавирской области Армении и двумя днями ранее еще в 4 общинах той же области пострадали порядка 12 тыс. семей – 60 тыс. человек, а общий ущерб, по приблизительным подсчетам, составил порядка 25 млрд. драмов. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил член парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Алексан Петросян, который является также председателем новосозданного Фонда содействия пострадавшим от стихии жителям села.
По его словам, к сожалению, государство не владеет подобными финансовыми средствами, чтобы полностью возместить ущерб.
«Сегодня пострадавшие от града жители находятся в тяжелом финансовом положении, так как основная поддержка правительства была в направлении предотвращения дальнейших расходов», – сказал Алексан Петросян, по оценке которого причинен огромный ущерб. «Последствия обрушившейся стихии можно охарактеризовать как трагедию», – подчеркнул он.
Алексан Петросян отметил также, что основная цель фонда заключается в оказании финансовой помощи пострадавшим от града семьям. Фонд будет действовать до 1 августа. Он призвал всех желающих – как людей, занимающих благотворительностью, так и организации и партии, государственные и частные компании, а также частных лиц – до этого времени оказать содействие жителям Армавира, которые столкнулись с бедствием.
«Мне кажется, что 2 месяца – достаточный срок для сбора необходимой суммы. Я уверяю, что все собранные средства будут разделены между 12 тыс. семьями, а деятельность фонда будет прозрачной, до 1 августа мы будем время от времени встречаться, а также будет действовать телефон Горячей линии», – сообщил депутат, добавив, что идею создания фонда поприветствовали председатель Национального Собрания Армении Овик Абраамян и все его коллеги по НС.
«Готовность оказать помощь выразили премьер-министр и члены правительства, Центробанк, глава Центробанка. Помимо этого, полиция пообещала выделить фонду 11 млн драмов. Для того, чтобы вы четко представили серьезность вопроса, отмечу, что это уникальный случай, когда органы государственной власти и частный сектор объединяются с целью помочь людям. Я другого подобного случая не помню»,–заявил он.
На данный момент сложно сказать, какая сумма уже есть в предварительном фонде, поскольку банки не будут работать в ближайшие два дня, но то, что наши соотечественники не останутся равнодушны – в этом А. Петросян просто уверен.
«Я обращаюсь ко всем с призывом вместе помочь превратившейся в зону бедствия Армавирской области», – отметил он, заверив, что в процессе оказания финансовой поддержки жителям Армавира примут участие и представители всех СМИ, чтобы они присутствовали при распределении полученной суммы между 12 тыс. семьями.
В результате беспрецедентно сильного града, по словам А. Петросяна, можно прогнозировать и рост цен на сельскохозяйственные продукты.