70-ամյա կնոջը հոգեբուժարան տեղափոխելը օրինական  է եղել. Ոստիկանապետը` «Իդեալի» դեմ բողոքող կնոջ մասին
15:16 28/05/2013
70-ամյա կնոջը հոգեբուժարան տեղափոխելը օրինական է եղել. Ոստիկանապետը` «Իդեալի» դեմ բողոքող կնոջ մասին
Հոգեբուժարան տեղափոխված 70-ամյա Ամալյա Նազարեթյանի հարցը անձամբ ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի ուշադրության կենտրոնում է և ամեն ինչ իր հսկողության տակ է պահվում: Այս մասին Հայաստանի առաջին Հանրապետության հռչակման կապակցությամբ Սարդարապատում տեղի ունեցած միջոցառման ժամանակ պատասխանելով լրագրողների հարցերին հայտարարել է ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը, փոխանցում է «Haynews»-ը:
Ավելի վաղ «Հայկական ժամանակը» անդրադարձել էր այս թեմային ու գրել, որ արդեն մոտ 10 օր է` Երևանի Կոմիտաս 56 հասցեի 115 բնակարանի բնակիչ, մոտ 70-ամյա Ամալյա Նազարեթյանը գտնվում է Ավանի հոգեբուժական կլինիկայում: «ՀԺ»-ն ահազանգ է ստացել շենքի բնակիչներից մեկից, որ իրենց հարևանուհուն՝ ինտելիգենտ, նախկինում ուսուցչուհի, բռնի ուժով տեղափոխել են հոգեբուժարան: Զանգահարած երիտասարդ կինը խոսելու ընթացքում ծայրահեղ հուզված էր և օգնություն էր աղերսում: Բանն այն է, որ Նազարեթյանի բնակարանը զբաղեցնում է նույն շենքի առաջին հարկում գտնվող «Իդեալ» խանութի երկրորդ հարկը: Եվ ահա, ըստ հարևանուհու, խանութի տերերը որոշել են շինարարական փոփոխություններ կատարել առաջին և երկրորդ հարկերի միջև:
Ամալյա Նազարեթյանը որպես բնակիչ՝ դեմ է եղել: Բավական երկար ժամանակ նրա և խանութի ներկայացուցիչների միջև լարված հարաբերություններ են եղել, քանի որ Նազարեթյանը խնդրով պարբերաբար դիմել է ոստիկանություն: և ահա, օրերից մի օր այս հարևանուհուն է մոտեցել թաղային ոստիկանը՝ ձեռքին մի թուղթ և հորդորել ստորագրել այդ թղթի տակ առ այն, որ Ամալյա Նազարեթյանը հոգեկան խնդիրներ ունի: Հարևանուհին հրաժարվել է ստորագրել, քանի որ այդ կինը հոգեկան խնդիրներ չի ունեցել: Ըստ նրա տեղեկությունների, հարևաններից որևէ մեկը չի ստորագրել թղթի տակ: Իսկ արդեն մի քանի օր անց նրանք ականատես են եղել, թե ինչպես է մի մեծ մեքենա կանգնել շենքի բակի տաղավարի մոտ, վեճի ձայներ են լսվել, Ամալյա Նազարեթյանը տարածքում գտնվող շենքի հավաքարարուհուն խնդրել է ասել, որ ինքը հոգեկան հիվանդ չէ, ապա նրան բռնի ուժով դրել են մեքենան ու տարել: Ավելի ուշ հարևանները պարզել են, որ նրան տեղափոխել են հոգեբուժարան: Դա տեղի է ունեցել մեկ հոգեբույժի և չորս ոստիկանի մասնակցությամբ: Թերթը նշել էր, որ խանութը Երևանի նախկին ոստիկանապետ Ներսես Նազարյանի անվան հետ է կապվում:
Այսօր ոստիկանապետը լրագրողներին ասել է, որ Ամալյա Նազարեթյանը Ավանի հոգեբուժարան է տեղափոխվել բժիշկների միջնորդությամբ:
Հարցին` իրականում «Իդեալ» խանութի հե՞տ էին խնդիրներ առաջացել, թե՞… Վլադիմիր Գասպարյանն արձագանքել է. «Գիտեք՝ ինչ կա. երբ ես կարծում եմ կամ ինձ թվում է՝ ես խաչակնքվում եմ: Այս պարագայում իմ կողմից` որպես ոստիկանապետի, կարծիքներ հայտնելը կամ ենթադրություններ անելը ոչ պրոֆեսիոնալ կլինի»:
Դիտարկմանը` ասում են, թե որոշ ոստիկաններ ներգրավված են այս գործում, ոստիկանապետը բացառեց` նշելով, որ ոստիկանները ներգրավված լինել չեն կարող, եթե դատարանի որոշում չկա: Իսկ եթե դատարանի որոշում կա, ապա ոստիկաններն ընդամենը կատարում են իրենց ծառայողական պարտականությունները. «Ի սկզբանե ասում եմ՝ ոստիկանական ոչինչ այդտեղ չկար, որովհետև արդեն ուսումնասիրություններ ունենք ու հասկանում ենք՝ ինչն ինչումն է: Պարզապես, ներկա պահին չենք կարող տիկնոջ հետ խոսել, հիվանդանոց գնալ, ոչ աշխատանքային օրեր են, կարծում եմ՝ վաղն ավելի առարկայական կխոսենք` փաստաթղթերով ու այն երևույթներով, ինչ-որ կա, ամեն ինչ օրինական է, ոնց որ: Նման ոստիկանության պարագայում այս երկրում չի կարող ինչ-որ մեկը լծակ ունենալ»:
Լրագրողը հետաքրքրվել է` ամեն դեպքում հնարավո՞ր է, որ Երևանի նախկին ոստիկանապետ Ներսես Նազարյանը պաշտոնանկությունից հետո համակարգում դեռ որոշակի լծակներ պահպանում է, ինչին ոստիկանապետը պատասխանել է. «Անհամեստ լինեմ և ասեմ` իմ պայմաններում նման լծակներ չեն աշխատում: Բացառում եմ՝ էն էլ ոնց»:
Նազարյանին վերաբերող հաջորդ հարցին ի պատասխան՝ Վլադիմիր Գասպարյանը լրագրողներին հորդորել է հանգիստ թողնել այդ «տղային», որպեսզի մի քիչ հանգստանա. «Դուք չեք հոգնե՞լ: Թողեք այդ տղային հանգիստ: Տասը տարի աշխատել է, թող մի քիչ հանգստանա: Ես անկանխատեսելի անձնավորություն եմ, բայց՝ արդար»:

Глава Полиции Армении лично занялся скандалом вокруг магазина «Идеал» и доставленной в психбольницу 70-летней жительницы Еревана
16:45 28/05/2013
За ситуацией вокруг доставленной в психиатрическую больницу 70-летней жительницей Еревана Амалии Назаретян следит и контролирует дело лично начальник Полиции Армении Владимир Гаспарян. Как передает «Haynews», об этом заявил сам глава Полиции РА на брифинге после праздничного парада по случаю Дня первой Республики в Мемориальном комплексе Сардарапатской битвы.
Напомним, ранее газета «Айкакан жаманак» опубликовала материал, который после перепечатки также электронными изданиями и пользователями социальных сетей вызвал серьезный общественный резонанс. Согласно статье данного СМИ, 70-летнюю жительницу дома 115 на ереванской улице Комитаса 56 Амалию Назаретян, которая не замужем и не имеет детей, якобы силой доставили в психиатрическую клинику общины Аван. Об этом газете рассказала соседка А. Назаретян, которая заявила, что интеллигентную женщину, в прошлом учительницу силой доставили в психиатрическую клинику за несговорчивость в переговорах с находящимся этажом ниже ее квартиры магазина «Идеал».
«По словам соседки, владельцы магазина решили отремонтировать первый и второй этажи, Амалия Назаретян была против. Довольно длительное время отношения гражданки с представителями магазина были напряженные, так как Назаретян периодически обращалась в полицию. И однажды к обратившейся в редакцию соседке подошел местный полицейский с бумагой в руке и призвал ее подписаться под текстом о том, что у Амалии Назаретян проблемы с психикой. Соседка отказалась ставить подпись, так как у женщины никаких психических проблем не было. По имеющимся у нее данным, никто из соседей не подписал бумагу. А уже через несколько дней они стали свидетелями того, как во дворе остановился автомобиль, послышались спорящие голоса, Амалия Назаретян попросила находящуюся рядом соседку сказать, что она не душевнобольная, затем ее силой посадили в машину и увезли. Позднее соседи выяснили, что ее доставили в психиатрическую клинику, куда поступило решение суда о принудительном лечении Назаретян», – цитировали электронные СМИ публикацию «АЖ», подчеркивая также, что сеть магазинов «Идеал» связывают с именем бывшего начальника полиции Еревана Нерсеса Назаряна.
В связи с этим начальник Полиции РА В. Гаспарян сообщил, что Амалия Назаретян была перевезена в психиатрическую больницу при посредничестве врачей.
На вопрос, на самом ли деле у жительницы возникли проблемы с магазином «Идеал», В. Гаспарян ответил: «Видите ли, когда мне что-то кажется, я крещусь. Так что, в этом случае выражать мнение в качестве главы Полиции или делать предположения будет не профессионально с моей стороны».
В. Гаспарян исключил вариант, согласно которому в это дело якобы замешаны некоторые представители правоохранительных органов. Он отметил, что полицейские могут быть «замешаны» в это дело лишь в том случае, если на то есть решения суда, если же они участвуют в чем-то, значит, на то имеется постановление суда и они всего лишь выполняют свои профессиональные обязанности.
«Мы уже изучили и в общих чертах поняли, в чем дело. Просто на данный момент мы не может поговорить с этой женщиной, посетить больницу, поскольку нерабочие дни. Однако, думаю, завтра у нас будет более предметный разговор. На данный момент, согласно имеющимся документам и фактам, все законно. Во всяком случае, при такой системе полиции в нашей стране ни у кого не может быть каких-либо рычагов воздействия», – отметил В. Гаспарян.
На замечание, возможно ли, что после отстранения от занимаемой должности бывший начальник Управления полиции Еревана Нерсес Назарян все же сохранил определенные рычаги воздействия в структуре правоохранительных органов, глава Полиции РА ответил: «Не буду скромничать и скажу, что при мне такие рычаги действовать не могут. Я это более чем исключаю».
В ответ на очередной вопрос касательно экс-начальника Полиции Еревана, В. Гаспарян посоветовал журналистам оставить в покое Нерсеса Назаряна.
«Вы не устали? Оставьте человека в покое. Он 10 лет работал, пусть теперь передохнет. Я человек непредсказуемый, но справедливый», – добавил В. Гаспарян.