Բակո Սահակյան. Առաջին Հանրապետության դասերը միշտ պետք է ուղեկցեն մեզ և գալիք սերունդներին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ. «Սիրելի հայրենակիցներ,
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ, տոն, որը միավորում է մեր ողջ ժողովրդին և խորհրդանշում նրա ազատատենչ ոգին, անկախ ու ինքնիշխան պետականություն կերտելու դարավոր ձգտումը:
Ստեղծվելով պատմական բարդ ու դժվարին պայմաններում` Հայաստանի Առաջին Հանրապետությանը վիճակված էր գոյատևել մի կարճ ժամանակահատված: Այդուհանդերձ, այն կարողացավ իր կարևոր դերակատարությունն ունենալ հազարամյակների քաղաքակրթություն ու մշակույթ ունեցող հայ ժողովրդի պատմության մեջ` յուրօրինակ կամուրջ հանդիսանալով նրա անցյալի, ներկայի ու ապագայի միջեւ:
Առաջին Հանրապետության դասերը միշտ պետք է ուղեկցեն մեզ և գալիք սերունդներին, որպեսզի աչքի լույսի պես պահենք ու պահպանենք մեր ազգային արժեքներն ու ավանդույթները, գնահատենք ու բազմապատկենք ձեռքբերումներն ու հաղթանակները, այն ամենը, ինչին մեր ժողովուրդը հասել է բազմադարյա պատմության ընթացքում, հասել է իր տոկունության ու իմաստնության, տաղանդի ու սխրագործության, Հայրենիքի հանդեպ ունեցած անսահման սիրո ու նվիրվածության շնորհիվ:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ մեր հերոսական ժողովրդին, Հայաստանի, Արցախի ու Սփյուռքի մեր բոլոր հայրենակիցներին և մաղթում նոր հաջողություններ ու հաղթանակներ` հայոց անկախ պետականության ամրապնդման ու զորացման ճանապարհին»:

«Первая Армянская Республика стала мостом между прошлым, настоящим и будущим армянского народа». Послание президента НКР
Президент НКР Бако Саакян направил поздравительное послание по случаю Дня Первой Армянской Республики. Как передает пресс-служба главы государства, в послании говорится:
От имени властей Республики Арцах и от себя лично поздравляю вас с Днем Первой Армянской Республики. Это праздник, который объединяет весь наш народ и символизирует его свободолюбивый дух, вековое стремление к созданию независимой и суверенной государственности.
Будучи рожденной в сложных и тяжелых исторических условиях, Первой Армянской Республике было суждено просуществовать короткий период времени. Тем не менее, она сыграла важную роль в истории армянского народа, цивилизация и культура которого насчитывает тысячелетия, став своеобразным мостом между его прошлым, настоящим и будущим.
Мы и будущие поколения никогда не должны забывать уроки Первой Армянской Республики, чтобы как зеницу ока хранить и беречь наши национальные ценности и традиции, ценить и приумножать достижения и победы, все то, чего наш народ достиг на протяжении своей многовековой истории, достиг благодаря стойкости и мудрости, таланту и подвигам, безграничной любви и преданности к Родине.
Вновь поздравляю наш героический народ, наших соотечественников в Армении, Арцахе, Диаспоре и желаю новых успехов и побед на пути дальнейшего укрепления и усиления независимой армянской государственности».