Բակո Սահակյան. Առաջին Հանրապետության դասերը միշտ պետք է ուղեկցեն մեզ և գալիք սերունդներին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ. «Սիրելի հայրենակիցներ,
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ, տոն, որը միավորում է մեր ողջ ժողովրդին և խորհրդանշում նրա ազատատենչ ոգին, անկախ ու ինքնիշխան պետականություն կերտելու դարավոր ձգտումը:
Ստեղծվելով պատմական բարդ ու դժվարին պայմաններում` Հայաստանի Առաջին Հանրապետությանը վիճակված էր գոյատևել մի կարճ ժամանակահատված: Այդուհանդերձ, այն կարողացավ իր կարևոր դերակատարությունն ունենալ հազարամյակների քաղաքակրթություն ու մշակույթ ունեցող հայ ժողովրդի պատմության մեջ` յուրօրինակ կամուրջ հանդիսանալով նրա անցյալի, ներկայի ու ապագայի միջեւ:
Առաջին Հանրապետության դասերը միշտ պետք է ուղեկցեն մեզ և գալիք սերունդներին, որպեսզի աչքի լույսի պես պահենք ու պահպանենք մեր ազգային արժեքներն ու ավանդույթները, գնահատենք ու բազմապատկենք ձեռքբերումներն ու հաղթանակները, այն ամենը, ինչին մեր ժողովուրդը հասել է բազմադարյա պատմության ընթացքում, հասել է իր տոկունության ու իմաստնության, տաղանդի ու սխրագործության, Հայրենիքի հանդեպ ունեցած անսահման սիրո ու նվիրվածության շնորհիվ:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ մեր հերոսական ժողովրդին, Հայաստանի, Արցախի ու Սփյուռքի մեր բոլոր հայրենակիցներին և մաղթում նոր հաջողություններ ու հաղթանակներ` հայոց անկախ պետականության ամրապնդման ու զորացման ճանապարհին»:

Artsakh Republic President Bako Sahakyan issued a congratulatory address on the Day of the First Armenian Republic. The address reads as follows:
Dear Compatriots!
On behalf of the authorities of the Artsakh Republic and personally myself, I congratulate you cordially on the First Armenian Republic Day, a holiday that unites our entire people and symbolizes its freedom-loving spirit and the centuries long aspirations to build an independent and sovereign state.
Being born in harsh and difficult historical conditions, the First Armenian Republic survived only for a short period of time. However, it had a very important role in the millennia long history, culture and civilization of the Armenian people serving as a peculiar bridge between its past, present and future.
The current generation and the ones to come should remember the lessons of the First Republic to preserve and cherish our national values and traditions, assess and multiply achievements and victories, everything our nation has achieved throughout its thousand year long history, has achieved due to its firmness and wisdom, talent and feat, endless love and devotion towards the Motherland.
I once again congratulate our heroic people, all our compatriots in Armenia, Artsakh and the Diaspora and wish them success on the way of further strengthening the independent Armenian statehood.