Ադրբեջանը կրկին սրում է իրավիճակը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ ղարաբաղյան խնդիրն ունի կարգավորման երկու տարբերակ՝ ռազմական կամ խաղաղ. «Մենք երկու տարբերակին էլ պատրաստ ենք և երբեք չենք բացառում խնդրի կարգավորման ռազմական ճանապարհը»:
Այն, որ Ադրբեջանում հոկտեմբերին սպասվող նախագահական ընտրություններին ընդառաջ Ադրբեջանի նախագահի հռետորաբանությունը կտրուկ կոշտանալու էր՝ սպասելի էր: Սակայն մյուս կողմից տարօրինակ իրավիճակ է ստեղծվում, քանզի ընդամենը օր առաջ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն, տարբեր ձևաչափերով հանդիպումների ժամանակ, ընդգծում էր իր երկրի նվիրվածությունը խնդրի խաղաղ կարգավորմանը:
Վերջին ժամանակներս, Ադրբեջանը ԱԳ նախարարի մակարդակով առիթ է ունեցել հայտարարելու, թե պատրաստ է Խաղաղության մեծ համաձայնագրի մշակման աշխատանքների մեկնարկին՝ «մոռացության տալով» բանակցությունների առաջին փուլի՝ հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցման բանակցություններում դրսևորած իր մոտեցումը: Դեռ 2011 թվականին, Կազանում կայացած հանդիպման ժամանակ թվում էր, թե կողմերը մոտ են Հիմնարար սկզբունքների փաստաթղթի հարցում համաձայնությանը, երբ Ադրբեջանը բոլորի համար անսպասելի հանդես եկավ 10 նոր առաջարկներով՝ տապալելով հանդիպումը:
Չնայած այն հանգամանքին, որ և՛ համանախագահ երկրների ղեկավարները, և՛ միջազգային շահագրգիռ կառույցներն իրենց հայտարարություններում մշտապես շեշտում են ԼՂ հինախնդրի կարգավորման խաղաղ ճանապարհը և կոչ անում կողմերին զերծ մնալ այնպիսի քայլերից կամ հռետորաբանությունից, ինչը կարող է սրել տարածաշրջանում առանց այդ էլ լարված իրավիճակը, Ադրբեջանի նախագահը բավականին կտրուկ հայտարարություն է անում, շեշտելով, որ իրենք «երբեք չենք բացառում խնդրի կարգավորման ռազմական ճանապարհը»:

Президент Азербайджана игнорирует призывы международного сообщества. Т. Абрамян о жесткой риторике И. Алиева в канун выборов
14:13 28/05/2013
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в своем недавнем заявлении указал на два пути урегулирования карабахского конфликта –военный и мирный. « Либо военный путь, либо мирный путь. Мы готовы к обоим вариантам. Мы никогда не исключали военный путь».
Комментируя в интервью Panorama.am вышеуказанное заявление, эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян заявил: «То, что риторика президента Азербайджана в преддверии предстоящих в октябре президентских выборов в стране станет еще более жесткой, не было непрогнозируемым. Однако с другой стороны складывается странная ситуация, так как лишь спустя день глава МИД Азербайджана на прошедших в разных форматах встречах подчеркивал приверженность мирному урегулированию конфликта.
В последнее время Азербайджан на уровне министра иностранных дел имел случай заявлять, что готов к началу работ по разработке большого мирного соглашения, забывая о своем подходе, проявленном на первом раунде переговоров, нацеленных на согласование базовых принципов. Еще в 2011 году на прошедшей в Казани встрече казалось, что стороны близки к достижению согласия в вопросе принятия документа по базовым принципам, однако Азербайджан неожиданно для всех выступил с 10 новыми предложениями, провалив встречу.
Несмотря на то, что и лидеры стран-сопредседателей, и международные структуры, заинтересованные в решении конфликта, в своих заявлениях всегда подчеркивают мирный путь урегулирования карабахского конфликта и призывают стороны воздерживаться от таких действий или риторики, которые могут обострить и без того напряженную ситуацию в регионе, президент Азербайджана делает довольно резкое заявление, подчеркивая, что они „никогда не исключали военный путь урегулирования конфликта”».