Իրանի նախագահական ընտրությունների օրերին հնարավոր է, որ երկրի սահմանները փակվեն
Այդ մասին իրանական «շոմալխաբար.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ ՆԳ նախարարի՝ անվտանգության հարցերով տեղակալ Ալի Աբդոլլահին:
Տեղեկատվության համաձայն՝ ԻԻՀ ՆԳ նախարարի տեղակալը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով հունիսի 14-ին Իրանում կայանալիք նախագահական ընտրությունների նախաշեմին ձեռնարկվելիք անվտանգության միջոցառումներին, տեղեկացրել է, որ այդ օրերին հնարավոր է, որ երկրի սահմանները փակվեն:
Փոխնախարար Աբդոլլահին նշել է, որ այդ մասին արտգործնախարարությանը նախօրոք կտեղեկացնեն, որպեսզի հարևան երկրների հետ ձեռնարկվելիք անրաժեշտ քայլերը կանոնակարգեն:
Նշենք, հունիսի 14-ին Իրանում կայանալիք նախագահական ընտրություններին 8 թեկնածու է մասնակցում: Մայիսի 21-ին ԻԻՀ Սահմանադրության պահապանների խորհրդի կայացրած որոշմամբ՝ ԻԻՀ նախկին նախագահ Հաշեմի Ռաֆսանջանին և գործող նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի թիմակիցը՝ Էսֆանդիար Ռահիմ Մաշային լիազորություն չեն ստացել մասնակցելու նախագահական ընտրապայքարին:
Ի տարբերություն Ռաֆսանջանիի և Մաշայիի՝ Սահմանադրության պահապանների խորհրդի որոշմամբ՝ ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին, Թեհրանի քաղաքապետ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը, ԻԻՀ ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Սայիդ Ջալիլին Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի նախկին հրամանատար (ԻՀՊԿ) Մոհսեն Ռեզային, Մեջլիսի նախկին նախագահ Ղոլամ Ալի Հադդադ Ադելը, ԻԻՀ ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդում հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչ Հասան Ռոհանին և ԻԻՀ նախկին նախագահ Մոհամմադ Խաթամիի (1997-2005թթ.) առաջին տեղակալ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆը արժանացել են Խորհրդի հավանությանը:

В преддверии президентских выборов Иран, возможно, закроет границы страны
В преддверии президентских выборов в Иране, возможно, границы республики закроют. Об этом, как передает иранский сайт «шомалхабар.ир», заявил заместитель министра внутренних дел по вопросам безопасности Али Абдуллахи.
Согласно информации, касаясь на встрече с журналистами мер безопасности, которые будут предприняты в преддверии предстоящих 14 июня президентских выборов в Иране, Али Абдуллахи, сообщил, что в эти дни, возможно границы страны будут закрыты.
Замминистра добавил, что они заранее оповестят об этом МИД страны, чтобы регламентировать необходимые меры, которые будут предприняты с соседними странами.
Отметим, что в предстоящих 14 июня президентских выборах в Иране примут участие 8 кандидатов. Согласно решению Совета стражей Конституции Ирана, принятому 21 мая, бывшему президенту ИРИ Хашеми Рафсанджани и члену команды действующего президента Махмуда Ахмадинежада Эсфандияру Рахиму Машаи не предоставлено право участия в борьбе за пост президента страны.
В отличие от Рафсанджани и Машаи, решением Совета стражей Конституции кандидатуры советника духовного лидера ИРИ Али Акбара Велаяти, мэр Тегерана Мохаммада Багера Калибафа, секретаря Высшего совета национальной безопасности ИРИ, кандидата в президенты Саида Джалили, бывшего командира Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Мохсена Резайи, бывшего спикера Меджлиса Ирана Голама Али Хаддад-Аделя, представителя духовного лидера Ирана в Высшем совете национальной безопасности Ирана Гасана Рохани, первого заместителя президента Ирана Мохаммада Хатами (1997-2005гг.) Мохаммада Реза Арефа удостоились одобрения Совета стражей Конституции.
Духовный лидер ИРИ: «Я не знаю, кто будет следующим президентом Ирана
Интрига вокруг борьбы за пост президента Ирана разрешилась: Рафсанджани и Машаи не будут участвовать в агиткампании