Օմբուդսմենը հրաժարվում է դրամաշնորհներից, քանի որ դրանք սահմանափակում են իրեն
Օմբուդսմենը պետք է անկախ լինի ոչ միայն պետական մարմիններից, ոչ միայն հասարակական որոշակի ազդեցություններից, այլ պետք է անկախ լինի նաև այլ երկրներից, այլ պետությունների դեսպանատներից և նրանց միջազգային կազմակերպություններից: Այսօր Ազգային ժողովում 2012-ի բյուջեի կատարողականը ներկայացնելիս հայտարարեց Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը` պատասխանելով ԱԺ անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի հարցին, թե ինչո՞ւ է Կարեն Անդրեասյանը հրաժարվում միջազգային դրամաշնորհներից:
Օմբուդսմենի խոսքով, երբ միջազգային կազմակերպությունները դրամաշնորհներ են տրամադրում, դրանով նաև սահմանափակում են իր գործունեությունը:
«Այդ սահամափակումները միգուցե չեն եղել բովանդակային, բայց եղել են վարչական տեսխնիկական, որոնք ազդել են որոշակիորեն իմ աշխատանքի արդյունավետության վրա: Օրինակ, դրամաշնորհի պարագայում կա այսպիսի պայմանագրային կետ` հայտարարությունը երբ անում ես, պետք է այն նախապես համաձայնեցնել որևէ դոնորի հետ: Ես իմ հայտարարությունները որևէ մեկի հետ երկրի ներսում չեմ ճշտում` ոչ բովանդակային, ոչ տեխնիկական առումով: Առավել ևս անհարմար է, որ օմբուդսմենը իր հայտարարությունները փորձի գոնե նախօրոք ցույց տալ որևէ մարմնի», -հայտարարեց Կարեն Անդրեասյանը` նշելով, որ այդ անհարմարությունների պատճառով էլ ինքը հրաժարվել է դրամաշնորհներից:
«Դրա համար ես իմ բյուջեի միջոցները այսուհետ միշտ խնդրելու եմ մեր պետությունից», -հավելեց նա:
Օմբուդսմենը հույս ունի, որ Հայաստանի տնտեսական զարգացումը հնարավորություն կտա, որպեսզի այս տարվա բյուջեից Պաշտպանի գրասենյակին հատկացվի 65 մլն դրամ հավելյալ գումար, ինչպես խոստացել են:

Омбудсмен Армении отказывается от грантов, поскольку они ограничивают его деятельность
Омбудсмен должен быть независим не только от органов государственной власти, общественного влияния, но и от других стран, посольств государств, международных организаций. Об этом, представляя в Национальном Собрании отчет об исполнении государственного бюджета на 2012 год, заявил защитник прав человека Карен Андреасян, отвечая на вопрос независимого депутата Эдмона Марукяна о том, почему он отказывается от международных грантов.
По словам Карена Андреасяна, предоставляя гранты, международные организации ограничивают его деятельность.
«Эти ограничения возможно не были содержательными, но были и административно технические, которые повлияли на эффективность моей деятельности. К примеру, в случае с грантами существует договорный пункт: при озвучивании заявления нужно заранее согласовать его с каким-либо донором. Я не уточняю свои заявления с кем-либо в стране – ни в техническом, ни в содержательном плане. Особенно неудобно, чтобы омбудсмен пытался хотя бы заранее показывать свои заявления представителям органов государственной власти»,– заявил Карен Андреасян, добавив, что из-за этих неудобств он отказался от грантов.
«Поэтому я всегда будут просить от нашего государства средства для своего бюджета»,–резюмировал омбудсмен.