ԱԺ նախագահը Քուվեյթի գործընկերոջը խնդրել է ֆինանսավորել Մաստարայի ջրամբարի կառուցման ծրագիրը
Քուվեյթի Պետության Ազգային հիմնադրամը հնարավոր է ֆինանսավորի Մաստարայի ջրամբարի կառուցման ծրագիրը: Այսօր Ազգային ժողովում Հայաստան ժամանած Ֆուվեյթի պետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալի Ֆահդ Ալ-Ռաշիդի հետ համատեղ ճեպազրույցում Հայաստանի ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարեց, որ իրենց հանդիպման ժամանակ ինքը խնդրել է քուվեյթցի հյուրին, որպեսզի ջրամբարի կառուցման մեջ 27 մլն դոլար ներդրում կատարեն:
«Այսօր Քուվեյթի հետ քաղաքական համագործակցությունը գտնվում է բարձր հիմքերի վրա և մենք որպես խորհրդարանների նախագահներ ամեն ինչ պետք է անենք, որպեսզի մեր տնտեսական համագործակցությունը ևս ակտիվանա ու զարգանա: Մենք գիտենք, որ Քուվեյթը կապիտալ արտահանող երկիր է և ունի ներդրումային մեծ ծրագրեր, որ իրականացնում է տարբեր երկրներում: Ես խնդրել եմ պարոն նախագահին` հնարավորինս աջակցել այդ ծրագրի ֆինանսավորման հարցում», -հայտարարեց ԱԺ նախագահը:
Անդրադառնալով Սիրիայի խնդրին Քուվեյթի ԱԺ նախագահ Ալի Ֆահդ Ալ-Ռաշիդն ասաց, որ իրենք կողմ են հակամարտության խաղաղ ճանապարհով լուծմանը: «Դեմ ենք ռազմական ճանապարհով հարցի լուծմանը և ցանկանում ենք, որ խնդիրն իսկապես լուծում ստանա», -հայտարարեց քուվեյթցի պաշտոնյան:
Սիրիական հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, Աբրահամյանի խոսքով, կողմ է նաև Հայաստանը: Նա հիշեցրեց, որ սիրիական հակամարտության հետևանքով Հայաստան ներգաղթած սիրիահայերին առաջին օգնողներից մեկը Քուվեյթի պետությունն էր, որը տրամադրեց 100 հազար ԱՄՆ դոլար:
Քուվեյթի Ազգային ժողովի նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը ԱԺ-ում ճեպազրույցից հետո այցելեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:

Hovik Abrahamyan asks Kuwaiti counterpart to invest in construction of Mastara reservoir
The Kuwait National Foundation is likely to finance the construction program of Mastara reservoir. Armenian National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan said during a press briefing in parliament with visiting Kuwaiti National Assembly Speaker Ali Fahad Al-Rashed that he had asked his Kuwaiti counterpart to invest $27 million in the reservoir construction.
“Political dialogue with Kuwait is on a high level and we as parliament speakers should do everything possible to enhance our economic cooperation. I asked the Kuwaiti NA Speaker to assist in financing the program as far as possible,” Hovik Abrahamyan said.
Ali Fahad Al-Rashed spoke of Syria conflict. “We are against a military solution to the Syria crisis. We really want the conflict to be settled,” he said.
Hovik Abrahamyan, for his part, said that Armenia is also for peaceful settlement of the Syria conflict. He reminded that Kuwait was one of the first states to help Syrian-Armenians that fled Syria for Armenia, providing $100,000 aid to them.