ԱԺ նախագահը Քուվեյթի գործընկերոջը խնդրել է ֆինանսավորել Մաստարայի ջրամբարի կառուցման ծրագիրը
Քուվեյթի Պետության Ազգային հիմնադրամը հնարավոր է ֆինանսավորի Մաստարայի ջրամբարի կառուցման ծրագիրը: Այսօր Ազգային ժողովում Հայաստան ժամանած Ֆուվեյթի պետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալի Ֆահդ Ալ-Ռաշիդի հետ համատեղ ճեպազրույցում Հայաստանի ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարեց, որ իրենց հանդիպման ժամանակ ինքը խնդրել է քուվեյթցի հյուրին, որպեսզի ջրամբարի կառուցման մեջ 27 մլն դոլար ներդրում կատարեն:
«Այսօր Քուվեյթի հետ քաղաքական համագործակցությունը գտնվում է բարձր հիմքերի վրա և մենք որպես խորհրդարանների նախագահներ ամեն ինչ պետք է անենք, որպեսզի մեր տնտեսական համագործակցությունը ևս ակտիվանա ու զարգանա: Մենք գիտենք, որ Քուվեյթը կապիտալ արտահանող երկիր է և ունի ներդրումային մեծ ծրագրեր, որ իրականացնում է տարբեր երկրներում: Ես խնդրել եմ պարոն նախագահին` հնարավորինս աջակցել այդ ծրագրի ֆինանսավորման հարցում», -հայտարարեց ԱԺ նախագահը:
Անդրադառնալով Սիրիայի խնդրին Քուվեյթի ԱԺ նախագահ Ալի Ֆահդ Ալ-Ռաշիդն ասաց, որ իրենք կողմ են հակամարտության խաղաղ ճանապարհով լուծմանը: «Դեմ ենք ռազմական ճանապարհով հարցի լուծմանը և ցանկանում ենք, որ խնդիրն իսկապես լուծում ստանա», -հայտարարեց քուվեյթցի պաշտոնյան:
Սիրիական հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, Աբրահամյանի խոսքով, կողմ է նաև Հայաստանը: Նա հիշեցրեց, որ սիրիական հակամարտության հետևանքով Հայաստան ներգաղթած սիրիահայերին առաջին օգնողներից մեկը Քուվեյթի պետությունն էր, որը տրամադրեց 100 հազար ԱՄՆ դոլար:
Քուվեյթի Ազգային ժողովի նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը ԱԺ-ում ճեպազրույցից հետո այցելեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:

Спикер НС Армении попросил кувейтского коллегу о финансировании программы строительства Мастаринского водохранилища
Национальный фонд Государства Кувейта, возможно, финансирует программу строительства Мастаринского водохранилища. Об этом в ходе совместного с прибывшим в Армению председателем Национального Собрания Государства Кувейт Али Фахд аль-Рашидом брифинге заявил председатель Национального Собрания Армении Овик Абраамян, добавив, что на встрече он попросил кувейтского гостя инвестировать сумму в размере 27 млн долларов на строительство водохранилища.
«Сегодня политическое сотрудничество с Кувейтом находится на высоком уровне, и мы как главы парламентов, должны сделать все для того, чтобы наше экономическое сотрудничество также активизировалось и развивалось. Мы знаем, что Кувейт является страной, экспортирующей капитал и имеющей масштабные инвестиционные программы, реализуемые в различных странах. Я обратился к Али Фахд аль-Рашиду с просьбой по мере возможностей содействовать в вопросе финансирования этой проблемы»,– отметил спикер парламента.
Касаясь сирийской проблемы, глава кувейтского парламента подчеркнул, что они выступают за решение конфликта мирным путем, «Мы выступаем против силового пути решения конфликта и хотим, чтобы проблема действительно получила свое решение»,– добавил он.
За мирное урегулирование сирийской проблемы, по словам Овика Абрамяна, выступает и Армения. Одним из первых государств, оказавших помощь иммигровавшим в результате конфликта в Армению сирийским армянам было Государство Кувейт, предоставившее им сумму в размере 100 тыс. долларов.
Добавим, что в рамках визита делегация, возглавляемая председателем Национального Собрания Государства Кувейт, посетит мемориал в память жертв Геноцида армян «Цицернакаберд» и музей-институт Геноцида армян.