Գագիկ Մակարյան. «Շուրջ 12 նախարարներ պետք է փոխվեն, հակառակ դեպքում ոչ մի ծրագիր էլ կյանքի չի կոչվի»
14:53 31/05/2013
«Այն ծրագիրը, որը ներկայացրել է ՀՀ կառավարությունը, ներկայիս նախարարներով չի կարող իրականություն դառնալ»: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
«Շուրջ 12 նախարարներ պետք է անվերապահորեն փոխվեն, կարելի է կառավարության կազմում թողնել ընդամենը 4-5 նախարարի: Անուններ չեմ ուզում հրապարակել»,- նշեց նա` հավելելով, որ Կառավարության ծրագիրը շատ ավելի մոդեռն է, հետաքրքիր է և առաջադեմ, մինչդեռ նախարարներն իրենց մտածելակերպով և պրոֆեսիոնալիզմով չեն կարող այդ առաջադեմ ծրագիրն իրականություն դարձնել:
Գ.Մակարյանի խոսքերով`բացի նախարարներից, կառավարությունը պետք է վերանայի իր ներքին կառուցվածքը, ինչպես նաև նախարարությունների կանոնադրությունը: «Միայն այդ դեպքում կարելի է հույս ունենալ, որ այդ ծրագիրն իսկապես կիրականացվի»,- նշեց նա` հավելելով, որ կառավարությունում նաև 4-5 ռեֆորմիստներ են պետք, ովքեր վարչապետի կողքին լինելով կկարողանան այդ մարտահրավերները հաղթահարել և այդ ամբիցիոզ ծրագիրը կյանքի կոչել:
Հարցին, իսկ ավելի լավ չէ վարչապետին փոխել, քան նախարարներին, Գ.Մակարյանը նշեց, որ կարելի է նաև դրա մասին էլ մտածել, սակայն հիմա կա ծրագիր և պետք է ժամանակ վարչապետին: «Դրանից հետո կերևա, թե ով է խանգարողը, որտեղ է սխալը, որտեղից պետք է սկսել»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է կառավարության նոր կազմում փոփոխության ենթարկված մի քանի նախարարներին, Գ. Մակարյանն ասաց, որ դրանք էական փոփոխություններ չեն և այդ անձերը ևս փոփոխության կարիք ունեն:

Глава союза работодателей Армении Гагик Макарян предлагает сменить на посту 12 министров
«Программа, представленная правительством, не может быть реализована при нынешних министрах»,– об этом заявил на встрече с журналистами председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян.
«Около 12 министров должны быть сменены на посту, можно оставить в составе правительства лишь 4-5 из них. Не хотелось бы оглашать имен»,– заявил Г. Макарян, добавив, что программа правительства является гораздо более модерновой, интересной и передовой, между тем как министры своими взглядами и профессионализмом не могут претворить эту программу в жизнь.
По словам Гагика Макаряна, кроме министров, правительство должно пересмотреть и внутреннюю структуру, а также устав министерств. «Лишь в этом случае можно надеяться на то, что эта программа действительно будет реализована», – подчеркнул он, добавив, что правительству нужны также 4-5 реформистов, которые, будучи рядом с премьером, смогут преодолеть эти вызовы и реализовать эту амбициозную программу.
В ответ на вопрос о том, не лучше ли сменить премьер-министра, нежели министров, Г. Макарян отметил, что можно подумать и об этом, однако сейчас у нас есть программа и премьеру нужно время. «После этого и выяснится, кто мешает реализации программы, где ошибка и с чего нужно начинать»,- добавил он.