Լ. Ալավերդյան. Սոցիալական լարվածությունն առաջին հարվածը հասցնում է երեխաներին
Հայաստանում տարեցտարի երեխաներն ավելի խոցելի են դառնում` կապված սոցիալական, քաղաքական, ֆինանսական ճգնաժամերի հետ: Այս մասին է վկայում նաև վիճակագրությունը: Ասուլիսում նման դիտարկում արեց Մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը:
«Սոցիալական լարվածությունն առաջին հարվածը հասցնում է երեխաներին»,- ընդգծեց նա` հավելելով, որ գյուղական շրջաներում բնակվող երեխաների վիճակը տարեցտարի էլ ավելի շատ է վատանում:
Լ. Ալավերդյանն ահազանգում է, որ սոցիալական ծանր պայմանները նպաստում են, որ երեխաները հայտնվեն փողոցում` գումար հավաքելու համար, հագուստ չունենալու պատճառով դպրոց չեն հաճախում:
«Աղքատության մշակույթը մեր մեջ մտնում է երեխաների աղքատության դրսևորմամբ»,- շեշտեց նա:
Ըստ Մարդու իրավունքների առաջին պաշտպանի, սոցիալական ծանր վիճակը անհարաժեշտություն է ծնում, որ սոցիալական ծանր պայմաններում բնակվող երեխաներին առավել շատ ուշադրություն դարձնենք:
Նա դրական որակեց այն հանգամանքը, որ հայկական ընտանիքում շարունակվում է պահպանվել երեխաների պաշտամունքը, չնայած դա հաճախ վնասակար ազդեցություն է ունենում երեխաների դաստիարակության վրա:

First Armenian Ombudsperson: We should pay more attention to socially vulnerable children
Statistics shows that Armenian children become more vulnerable due to the social, political and financial crisis, first Armenian Ombudsperson Larisa Alaverdyan told today’s news conference.
“Children are most affected by social tension,” she said, adding that children living in rural areas face worsening situation.
Due to tough living conditions, many children become beggars or do not go to school because of not having appropriate clothing, Ms Alaverdyan said.
The first Armenian Ombudsperson called for paying more attention to problems faced by socially vulnerable children.
June 1 is International Children’s Day. It is the day of mobilization of social opinion for child protection, observance of rights of children for life, education and leisure, for protection from physical and psychological violence, exploitation of child labor, as necessary conditions for construction of humane and fair society.