Գլխավոր դատախազությունը` Գորիսում տեղի ունեցած սպանության մասին
Հունիսի 2-ին Ոստիկանության Գորիսի քննչական բաժանմունքում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով` 2013թ. հունիսի 1-ին՝ ժամը 23:00-ի սահմաններում Գորիս քաղաքի Դավիթ Բեկ 1 հասցեում գտնվող, Սյունիքի մարզպետ Ս. Խաչատրյանին պատկանող, առանձնատան դիմաց տեղի ունեցած վիճաբանության ընթացքում արձակված կրակոցների հետևանքով Ավետիք Էմիլի Բուդաղյանի մահանալու և ևս 2 անձանց մարմնական հրազենային վնասվածքներ ստանալու փաստի առթիվ: Այդ մասին Panorama.am-ը տեղեկանում է գլխավոր դատախազությունից:
Ըստ աղբյուրի, նախաքննության ընթացքում պարզված համարելով, որ տեղի ունեցած փոխհրաձգության մասնակիցներից Արտակ Էմիլի Բուդաղյանը հանդիսանում է պաշտպանության բնագավառի պետական լիազոր մարմնում ծառայություն իրականացնող անձ, 02.06.2013թ. որոշում է կայացվել քրեական գործն ըստ քննչական ենթակայության ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայություն ուղարկելու մասին, նույն օրը գործը վարույթ է ընդունվել ՀՀ ՊՆ ՔԾ ՀԿԳ քննչական բաժնում:
Տեղեկացնում են նաև, որ նախաքննության ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել են մեծ քանակի զենք, որոշումներ են կայացվել դատաբժշկական, դատաձգաբանական փորձաքննություններ նշանակելու մասին, կատարվել են խուզարկություններ և այլ անհետաձգելի քննչական գործողություններ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով հանցագործություններ կատարելու կասկածանքով 2013 թվականի հունիսի 2-ին և 3-ին ձերբակալվել են Գորիս քաղաքի բնակիչներ` Զարզանդ Արտաշեսի Նիկողոսյանը և Տիգրան Սուրիկի Խաչատրյանը:
Նշենք, որ առաջինը Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի թիկնապահն է, իսկ մյուսը` որդին:
Դեպքին նախորդող և հաջորդող իրադարձությունների առընչությամբ այլ անձանց, գործողություններին` անկախ նրանց պաշտոնից կամ զբաղեցրած դիրքից, դեպքին առնչվող կամ այլ հանցավոր հնարավոր գործողություններին ներգրավվածության պարագայում կտրվի համապատասխան իրավական գնահատական, ինչի մասին պարբերաբար կտեղեկացվի հանրությանը: Նախաքննությունը շարունակվում է:
Նաև վստահեցնում են, որ ՀՀ զինվորական դատախազությունը, ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության և այլ համապատասխան ստորաբաժանումների հետ համատեղ, ձեռնարկել և ձեռնարկելու են բոլոր հնարավոր միջոցները հանցագործություն կատարած յուրաքանչյուր անձի համարժեք քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:

2 июня в следственном отделении полиции города Горис было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного п.6 ч.2 ст.104 и п.1 ст.235 УК Армении по факту гибели Аветика Эмилевича Будагяна в результате стрельбы, произошедшей во время ссоры 1 июня в районе 23:00, у расположенного по адресу город Горис, ул. Д. Бека, 1 и принадлежащего губернатору Сюникской области Сурену Хачатряну особняка, а также причинения двум гражданам огнестрельных телесных повреждений. Об этом Panorama.am сообщили в Генеральной прокуратуре.
Согласно источнику, с учетом прояснившегося в ходе предварительного расследования факта касательно того, что один из участников перестрелки – Артак Эмилевич Будагян – является лицом, осуществляющим службу в уполномоченном государственном органе в области обороны, 02.06.2013 г. было принято решение направить уголовное дело в Следственную службу Минобороны Армении. В тот же день дело было принято к производству в следственном отделе Управления по расследованию особо важных дел Главного следственного управления Минобороны РА.
Отмечается, что в ходе предварительного следствия были обнаружено и изъято большое количество оружия. Было принято решение о назначении судебно-медицинской, судебно-баллистической экспертиз. Были проведены обыски и другие неотложные следственные действия.
2 и 3 июня 2013 года по подозрению в совершении преступлений, предусмотренных п.6 ч.2 ст.104 и ч.1 ст.235 УК Армении, были задержаны жители города Горис Зарзанд Арташесович Никогосян и Тигран Сурикович Хачатрян.
Отметим, что Зарзанд Арташесович Никогосян является телохранителем губернатора, а второй – Тигран Сурикович Хачатрян – его сыном.
В случае причастности иных лиц к действиям в связи с предшествующими инциденту и последующими событиями, вне зависимости от их должности или занимаемого положения, а также к другим возможным преступным действиям, будет дана соответствующая правовая оценка, о чем общественности будет периодически предоставляться информация. Предварительное следствие продолжается.
Также сообщается, что военная прокуратура совместно со следственной службой Минобороны Армении и соответствующими подразделениями, предпринимались и предпринимаются все возможные меры в направлении привлечения каждого лица, совершившего преступление, к уголовной ответственности.