Ռազմական ինստիտուտի պետի հրաժարականի դիմումը կքննարկվի ծառայողական քննությունից հետո
Պաշտպանության նախարարության Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում տեղի ունեցած ողբերգական դեպքի մանրամասները ճշտելու համար ծառայողական քննություն է իրականացվում, ինչից հետո կքննարկվի ինստիտուտի ղեկավարի հրաժարականի դիմումը: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց ՊՆ խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով, Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Մարտին Կարապետյանը զբաղեցրած պաշտոնից ազատվելու դիմում էր ներկայացրել Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին դեպքից անմիջապես հետո:
«Մարդը այդքան բարոյականություն է ունեցել ինքնակամ աշխատանքից ազատման դիմում է ներկայացրել, որը կքննարկվի ծառայողական քննությունից հետո»,- նշեց Հովհաննիսյանը:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում հունիսի 1-ին դժբախտ դեպք է տեղի ունեցել. ժամը 21:40-ի սահմաններում հեռախոսագիր է ստացվել այն մասին, որ նույն օրը, ժամը 21:05-ի սահմաններում պահակակետի հերթափոխի ժամանակ, 3-րդ կուրսի կուրսանտ, պահակային Արմեն Վլադիկի Մելքումյանն իրեն ամրակցված ինքնաձիգով կրակոց է արձակել պահակադիր, նույն կուրսի կուրսանտ Սիփան Գագիկի Մովսիսյանի ուղղությամբ՝ վերջինիս պատճառելով հրազենային վիրավորում:
Նույն օրը «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն «հեմոռագիկ տրավմատիկ շոկ, կրծքավանդակի աջ կեսի թափանցող միջանցիկ հրազենային վիրավորում, հեմոթորոքս» ախտորոշմամբ ընդունված Ս. Մովսիսյանը ժամը 22:20-ի սահմաններում մահացել է:
Փաստի առթիվ ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայությունում ՀՀ քր. օր-ի 104 հոդ. 1-ին մասով (Սպանություն) հարուցվել է քրեական գործ, կատարվել են քննչական անհետաձգելի գործողություններ, նշանակվել Ս.Մովսիսյանի դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն:
Ըստ աղբյուրի, քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ հերթափոխի ժամանակ Ա.Մելքումյանի և Ս.Մովսիսյանի միջև առաջացած վիճաբանության ընթացքում հնչել են փոխադարձ հայհոյանքներ, իսկ Ս.Մովսիսյանի կողմից չկրակողի հասցեին հնչեցված հայհոյանքից անմիջապես հետո, Ա.Մելքումյանը մենահատ կրակոց է արձակել նրա ուղղությամբ և պատճառել հրազենային մարմնական վնասվածք: Արմեն Վլադիկի Մելքումյանը ձերբակալված է, քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է:
Կատարվածի կապակցությամբ Պնախարար Սեյրան Օհանյանը օպերատիվ խորհրդակցություն էր հրավիրել ՊՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ, որի ժամանակ հայտարարել էր, որ նման ոչ մի դեպք չպետք է անպատիժ մնա:
Նախորդող հրապարակում. Ռազմական ինստիտուտում սպանություն է տեղի ունեցել. Պնախարարը շտապ խորհրդակցություն է հրավիրել

В связи с инцидентом в Военном институте им. Вазгена Саркисяна начальник заведения подал в отставку. Ведется расследование
11:17 03/06/2013
С целью выяснения обстоятельств трагического инцидента, произошедшего 1 июня в Военном институте МО РА имени Вазгена Саркисяна, проводится служебное расследование, после чего будет обсуждаться вопрос об отставке начальника института. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил пресс-секретарь Минобороны Арцрун Ованнисян.
По его словам, начальник Военного института имени Вазгена Саркисяна, генерал-лейтенант Мартин Карапетян сразу после инцидента подал министру обороны Сейрану Оганяну заявление об освобождении от должности.
Отметим, инцидент в Военном институте имени Вазгена Саркисяна в Ереване произошел 1 июня. Примерно в 21:40 поступила телефонограмма с сообщением о том, что в тот же день, в районе 21:05 по местному времени, во время смены караула, курсант 3-го курса, часовой Армен Владикович Мелкумян произвел выстрел из автомата в сторону разводящего, курсанта того же курса Сипана Гагиковича Мовсисяна, причинив ему огнестрельное ранение.
Пострадавший А. Мовсисян, доставленный в тот же день в медицинский центр «Св. Григория Просветителя»  с проникающим, сквозным пулевым ранением правой части грудной клетки, а также диагнозом «геморрагический травматический шок, гемоторакс», скончался в районе 22:20.
По факту в следственной службе Министерства обороны Армении возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч.1 ст. 104 (убийство) Уголовного кодекса Армении, проведены неотложные следственные мероприятия, назначена судебно-медицинская экспертиза трупа.
Согласно данным, полученным в ходе предварительного следствия, во время ссоры, вспыхнувшей при смене караула, курсанты обменялись оскорблениями, а выстрел прозвучал в ответ на одно из таких оскорбительных высказываний.
Армен Мелкумян задержан. Предварительное следствие в рамках уголовного дела продолжается.
В связи с произошедшим министр обороны Сейран Оганян созвал оперативное совещание с участием высокопоставленных должностных лиц Минобороны Армении, в ходе которого заявил, что ни одно из подобных инцидентов не должно оставаться безнаказанным.