Զբոսաշրջիկները զանգվածաբար լքում են Թուրքիան, չեղյալ հայտարարում ամրագրումները
Թուրքական «Հյուրրիյեթ» օրաթերթի համաձայն` Թուրքիայում Գեզի զբոսայգու պահպանման համար շարունակվող զանգվածային բողոքի ցույցերը հարվածի տակ են առել զբոսաշրջության ոլորտը: Քաղաքացիական անհնազանդության ակտերի և բախումների պատճառով մեծ թվով զբոսաշրջիկներ, հատկապես Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում գտնվող հյուրանոցներից հեռացել են:
Թուրքիայի հյուրանոցային բիզնեսի, ձեռներեցների և ներդրողների ասոցացիայի նախագահ Թիմուր Բայընդըրն ասել է, որ արդեն մեկ շաբաթ շարունակվող զանգվածային անկարգությունները զբոսաշրջիկների շրջանում մեծ անհանգստություն են առաջացրել:
«Զբոսաշրջիկները զանգավածաբար լքում են հյուրանոցները: Խոշոր հյուրանոցներում այցելուների 30 տոկոսը չեղյալ է հայտարարել ամրագրումները»,-ասել է նա:
Թուրքիայի հյուրանոցային բիզնեսով զբաղվողների ֆեդերացիայի նախագահ Օսման Այըքն էլ նշել է, որ Գեզի զբոսայգու դեպքերը կարող են բացասական ազդեցություն ունենալ նաև Անթալիայի զբոսաշրջության վրա:
Ըստ աղբյուրի` Թուրքիայում հետաձգվել են մի շարք այնպիսի մշակութային խոշոր միջոցառումներ, ինչպիսիք են Ստամբուլի 41-րդ Երաժշտական փառատոնը և «Ankara Shopping Fest»-ը:

Туристы массово покидают Турцию, требуя аннулировать забронированные номера
Продолжающиеся в Турции массовые акции протеста за сохранение парка Гези могут нанести удар по сфере туризма, пишет турецкая газета Hurriyet. Из-за актов гражданского неповиновения и столкновений большое число туристов, в особенности поселившихся в гостиницах на площади Таксим, расположенной в центре Стамбула, покидают страну.
Президент Туристической ассоциации отельеров, управленцев и инвесторов (TUROB) Тимур Байындыр отметил, что продолжающиеся уже неделю массовые беспорядки вызвали обеспокоенность среди туристов.
«Туристы массовым образом покидают гостиницы. В крупных отелях 30% посетителей потребовали признать бронирования аннулированными»,– заявил Байындыр.
Председатель Союза владельцев отелей в Средиземноморском районе Осман Айык отметил, что события в парке Гези могут негативно повлиять на поток туристов в Анталию.
Согласно информации, в Турции были перенесены и некоторые крупные культурные мероприятия, такие как 41-й Международный музыкальный фестиваль в Стамбуле, а также фестиваль «Ankara Shopping Fest».