ՕԵԿ-ն առաջարկում է բուհերում ուսման վարձավճարի վերին շեմ սահմանել
Ազգային ժողովի «Օրինաց երկիր» խմբակցությունն այսօրվանից խորհրդարանում շրջանառության մեջ է դնում «Բարձրագույն և հետբուհական կրթության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որով կրթության և գիտության նախարարությանն առաջարկում են, սահմանել ուսանողական վարձավճարի վերին շեմ: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց ԱԺ «Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ Հովհաննես Մարգարյանը:
ՕԵԿ-ականները սա առաջարկում են կիրառել բոլոր ուսումնական հաստատություններում՝ անկախ նրանից մասնավոր է, թե պետական ու բոլոր մասնագիտությունների գծով:
«Նույն մասնագիտությունը տարբեր բուհերում ստանալու համար տարբեր գներ են: Պետությունը պետք է դերակատարում ունենա այս հարցում և նկատի ունենալով մարդկանց սոցիալական վիճակը, նկատի ունենալով նվազագույն աշխատավարձի ներկայիս չափը, ուսման վարձավճարի մաքսիմում շեմ սահմանի, որ ենթադրենք տեխնիկական կրթության համար վարձավճարի մաքսիմում չափը լինի իքս...և այդպես շարունակ», -մեզ հետ զրույցում ասաց Մարգարյանը:
Նրա խոսքով, այս նախագծի ընդունման պարագայում քաղաքացին արդեն հստակ կիմանա, թե ասենք տվյալ մասնագիտությունն ստանալն ինչքան կարժենա ու անկանխատեսելի չի լինի: Մարգարյանն ասաց, որ այս փոփոխությունն իրենք առաջարկում են կիրառել 2013-2014 ուսումնական տարում, որն սկսելու է սեպտեմբերի 1-ից: Սակայն քանի որ առջևում արձակուրդներ են, և նախաձեռնությունը դեռ պետք է քննարկումների փուլ անցնի, ապա հնարավոր է ժամկետների մի փոքր ուշ լինեն: Այդ փոփոխությանը Մարգարյանը համաձայն է՝ միայն թե իրենց առաջարկությունն ընդունվի կառավարության կողմից:

Фракция «Оринац еркир» предлагает установить максимальный порог платы за обучение студентов
С сегодняшнего дня фракция «Оринац еркир» вводит на рассмотрение парламента проект закона о внесении дополнений в закон РА «О высшем и поствузовском образовании», в котором содержится предложение к министерству образования и науки Армении установить максимальный порог платы за обучение студентов. Об этом Panorama.am сообщил депутат фракции «Оринац еркир» Ованнес Маргарян.
Члены фракции предлагают применить это предложение во всех учебных заведениях, вне зависимости от того, частное оно или государственное, и по всем специальностям.
«Для получения одной и той же специальности в разных вузах действуют разные цены. Государство должно играть роль в этом вопросе и, учитывая социальное положение людей, нынешний размер минимальной заработной платы, установить максимальный порог платы за обучение»,– продолжил Маргарян.
По словам депутата, в случае принятия этого проекта закона граждане уже четко будут знать цены на обучение по той или иной специальности. Данное изменение, как подчеркнул Ованнес Маргарян, они предлагают применить в 2013-2014 учебном году, который начнется с сентября. Однако поскольку вскоре в вузах начинаются каникулы, а инициативу необходимо будет обсудить, возможно, запоздание в сроках. По словам парламентария, они согласны с этим изменением, лишь бы их предложение было принято правительством.