Սերժ Սարգսյան. Ադրբեջանական ֆիասկոն անխուսափելի է
Հայաստանը պետք է արդիականացնի ու դիվերսիֆիկացնի տնտեսությունը, որպեսզի մի քանի տարի հետո ակնկալվող տարածաշրջանային վերադասավորումների ժամանակ ավելի նպաստավոր պայմաններ ստանա: Այսօր Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում նման տեսակետ է հնչեցրել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը` նշելով, որ արդեն մի քանի տարի հետո տարածաշրջանում պատկերը լիովին փոխվելու է:
«3-4 տարուց տարածաշրջանում պատկերը լիովին փոխվելու է: Մենք պետք է պատրաստ լինենք դրան: Փորձագետներն ադրբեջանական անխուսափելի ֆիասկոյին արդեն երկու-երեք տարուց են սպասում: Շարժվելով դասական բռնապետության կանոններով՝ այդ երկրի իշխանությունները զբաղված են միայն սեփական ժողովրդին հայկական թշնամու կերպարի հրամցմամբ, գարշահոտ պատկերացումներ տարածելով մեր մասին: Մինչդեռ հենց Ադրբեջանում դրված հասարակական-քաղաքական և տնտեսական ականներն են սպառնում պայթել և պայթել շատ արագ ու կարծես՝ միաժամանակ: Նավթի ու գազի արդյունահանման քրոնիկ անկման պայմաններում հարևան պետության իշխանությունները շարունակում են կուտակած միջոցները այնպես ծախսել, ինչպես չէին կարող ծրագրել անգամ նրանց հակառակորդները: Միայն այսպահային խրախճանքներ՝ սա է իրականացվող քաղաքականության տրամաբանությունը: Գոյացած գումարները խելահեղ արագությամբ մսխվում են միանգամյա օգտագործման ուղղություններով՝ տեսանելիություն ապահովող հսկայական շինարարական ծրագրերում, սոցիալական ծախսերի ֆինանսավորմամբ, ինչը վաղը ստիպված կրճատելու են, աշխարհի տարբեր ծայրերում հանուն մեկ երեկոյի ծափողջյունների միլիարդներ շաղ տալով: Այսինքն՝ գործեր, որոնք երկու քայլ առաջ հաշվարկողի համար ամեն ինչ պարզ են դարձնում»,- իր խոսքում նշել է երկրի ղեկավարը և անդրադարձել հարևան երկրում առկա իրողություններին.
«Մյուս կողմից գալիս են անթաքույց բռնապետության կամ բռնապետական ռեժիմի հետևանքները: Ընդդիմախոսների բանտարկելը, ազատ մամուլի գոյության մասին գրեթե տեղյակ չլինելը, հարկադրանքը, ահռելի կոռուպցիան կրկնակի ուժգնությամբ են հիշեցվելու այս երկրում նավթադոլարների նվազմանը զուգընթաց: Չեմ կարծում, թե որևէ մեկը դրանում կասկածում է: Եթե երկու տարի առաջ ադրբեջանցի երիտասարդները վախենում ու լռում էին, այսօր արդեն թեկուզ փոքր խմբերով, բայց արդեն քննարկում են, որ խոսք ասելու ժամանակը շուտով գալու է: Իսկ վաղը շատ մոտ է: Այն վաղը, երբ այս երկրում էլ սոցիալական ցանցերը ժողովրդի թշնամի են հռչակվելու: Ես ինչո՞ւ եմ անդրադառնում այս թեմային, որովհետև այդ երկրի իշխանությունները փոխանակ զբաղվեն սեփական պրոբլեմներով, սեփական ժողովրդի բարեկեցության խնդիրներով, սեփական հասարակության կառուցմամբ, կարծես թե լծվել են մեր դարդին դարման լինելու գործին, կարծես փորձում են մեզ խելք սովորեցնել, ինչպես ասացի, գարշահոտ պատկերացումներ տարածել մեր մասին»:
Ամփոփելով ասվածը` հանրապետության ղեկավարը նշել է. «Մենք պիտի շարունակենք մեր տնտեսության արդիականացումը և դիվերսիֆիկացումը մի քանի տարի հետո սպասվող տարածաշրջանային նոր վերադասավորումներում ավելի նպաստավոր պայմաններ ստանալու համար: Եվ մենք այդ ճանապարհին ենք, որտեղ վայրկյան անգամ կանգնել չի կարելի: Չի կարելի հապաղել»:
Տեղեկացնենք, որ Ադրբեջանում նավթի արդյունահանման ծավալները նախորդ տարիներին անընդմեջ նվազում են: Այն իր պիկին հասել է 2010 թվականին` օրական միջինը 1005.85 բարել: Հաջորդող տարիներին արդյունահանման ծավալները 5-ական տոկոսով նվազել են` 2011-ին կազմելով օրական 982.99 բարել, իսկ 2012-ին` 934.01 բարել: Միաժամանակ էներգակիրները շարունակում են մնալ Ադրբեջանի պետական եկամուտների հիմնական աղբյուրը` ապահովելով բյուջեի մուտքերի մոտ 70 տոկոսը:

Serzh Sargsyan: Fiasco of Azerbaijan is inescapable
Armenia should modernize and diversify its economy in order to get better conditions after regional rearrangement in a few years, the Armenian president Serzh Sargsyan said today during the meeting at National Security Council. He also added that the scene in the region will be changed completely in a few years.
“The scene will be changed completely in the region in some 3-4 years. We should be ready for it. The experts wait for the inescapable fiasco of Azerbaijan in some 3-4 years. The authorities of that country use the rules of classical dictatorship; they present to their nation the image of enemy in the name of the Armenians, they label as a frowzy image. Meanwhile, it is the Azerbaijani social- economic mines that are going to blow up very soon and simultaneously. The authorities of the neighboring country continue to spend the gained funds in a way that even their rivals would not be able to spend. The gathered money is spent quickly in constructions which will be uninstalled tomorrow after spending billions. Actions, which are clear for those who can see two steps forward,” the head of the country noted in his speech.
“On the other hand the consequences of the dictatorship and its regime are obvious. Arresting the oppositionists, the huge corruption, absence of freedom of expression will be reminded in this country parallel with the reduction of petrodollars. I don’t think that anyone has doubt about it. If years ago the Azerbaijani youth was afraid and was keeping silence, today they talk about the possibility of talking freely. Tomorrow is too close. The tomorrow, when the social networks will be considered the enemy of the people. Why do I touch upon this subject, the fact is that the authorities of this country try to teach us, as if trying to console us and spreading frowzy information about us instead of minding their own problems, and the problems and welfare of their own people, and formation of their own society.”
Summing up his speech the head of the Republic noted, “We should continue the modernization and diversification of our economy in order to get better conditions after the new rearrangements expected in the region in a few years. And we are on our way to get better conditions. We are on a way on which we shouldn’t stop even for a second. We shouldn’t slow down.”