«Թուրքական գարունը» սկսվել է. քրդերն ու ալևիները մի ուղղությամբ են շարժվում. Փորձագիտական գնահատականներ Իրանից
Շուրջ մեկ շաբաթ է, ինչ Թուրքիայի տարբեր քաղաքներում տեղի են ունենում լայնամասշտաբ բողոքի ցույցեր: Արևմտյան ԶԼՄ-ների հաղորդմամբ՝ այս օրերի ընթացքում շուրջ 2000 մարդ է ձերբակալվել, ոստիկանների հետ բախումների ժամանակ տասնյակ մարդիկ են վիրավորվել, իսկ երեք հոգի արդեն զոհվել է:
Թուրքիայում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ պաշտոնական Թեհրանը չեզոք դիրքորոշում է որդեգրել՝ համարելով, որ դա այդ երկրի ներքին խնդիրն է: Անկարայում տեղի ունեցած բողոքի ցույցերից մեկի ընթացքում, երբ ձերբակալվեց Իրանի մի քաղաքացի, փորձ արվեց ներկայացնել, թե Իրանը միջամտում է բողոքի ցույցերին, սակայն, ԻԻՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սեյյեդ Աբբաս Արաղչին «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, հերքելով այդ տեղեկատվությունը, նշեց, որ Իրանը չի միջամտում Թուրքիայում տեղի ունեցող խռովություններին, որ դրանք Թուրքիայի ներքին խնդիրն են:
Ինչևէ, իրանական մամուլում ակտիվորեն լուսաբանվում է Թուրքիայում տեղի ունեցող զարգացումները, տարածաշրջանային հարցերով զբաղվող իրանցի փորձագետներն ու վերլուծաբանները ներկայացնում են իրենց տեսակետները:
Եվ ահա, նրանցից մեկը՝ Թուրքիայի հարցերով իրանցի փորձագետ Հասան Հանիզադեն, իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով Թուրքիայում տեղի ունեցող բողոքի ցույցերի սկսման շարժառիթներին, նշում է, որ Էրդողանի կառավարության վարած քաղաքականության հանդեպ ժողովրդի դժգոհությունը, Սիրիայի հանդեպ Անկարայի դիրքորոշումը, Թուրքիայի որոշ ռազմակայաններ Սիրիայի սալաֆիական խմբավորումներին տրամադրելը, ահաբեկչական խմբերին քիմիական զենքով ապահովելը հարուցել է հասարակության զայրույթը, ինչն էլ լայնածավալ բողոքի ցույցերի առիթ հանդիսացավ:
Իրանցի վերլուծաբանը, անդրադառնալով բողոքի ցույցերին քրդերի հնարավոր ներգրավվածությանը, նշել է. «Էրդողանը Թուրքիայի քրդերին խաբել է: Վերջերս քրդերի առաջնորդների և Էրդողանի կառավարության միջև տեղի ունեցած բանակցությունների ժամանակ Էրդողանը նրանց խոստումներ է տվել, սակայն մինչ օրս դրանք չի կատարել: «ՊԿԿ»-ի անդամների մեծ մասը զենքերը հանձնելուց հետո հասկացել է, որ Էրդողանը իրենց խաբել է, ուստի Թուրքիայի տարբեր քաղաքներում տեղի ունեցող բողոքի ցույցերում քրդերի ներկայությունը արդեն իսկ նկատելի է»:
Հասան Հանիզադեի խոսքով՝ քրդերն ու ալևիները, որոնց թիվը հասնում է 30 միլիոնի (Թուրքիայի բնակչությունը շուրջ 72 միլիոն է) ընթանում են նույն ճանապարհով, մեծ հնարավորություններ ունեն փոփոխության ենթարկելու Էրդողանի քաղաքականության որոշ ուղղություններ:
Իրանցի վերլուծաբանը, անդրառնալով Թուրքիայում տեղի ունեցող զարգացումների հետագա ընթացքին, նշում է. «Թուրքական գարունը սկսվել է. Մարդիկ այդքան թանկ վճարելուց հետո պատրաստ չեն հրաժարվել իրենց պահանջներից: Թուրքիայի կառավարության կողմից ցուցարարների հանդեպ կատարված ոչ իսլամական և անմարդկային գործողությունները վկայում են, որ Էրդողանը ոչ մի կարևորություն չի տալիս հասարակական կարծիքին: Իհարկե, Էրդողանի կառավարություն պետք է հրաժարական տար, սակայն, նրա կառավարության քաղաքագիտական գրականության մեջ հրաժարական բառը գոյություն չունի: Էրդողանը մտածում է միայն իր իշխանության ամրապնդման մասին»:

«Турецкая весна» началась: курды и алевиты движутся по одному и тому же пути. Комментируют иранские эксперты
Уже на протяжении недели в различных городах Турции не стихают крупномасштабные акции протеста. По информации западных СМИ, в течение этих дней были задержаны 2000 людей, в ходе столкновений с полицейскими ранены десятки граждан, еще трое погибли.
Официальный Тегеран принял на вооружение нейтральную позицию в связи с событиями в Турции, считая, что это внутренняя проблема страны. В ходе одной из акций протеста в Анкаре, когда был задержан гражданин Ирана, была предпринята попытка представить события так, будто Иран вмешивается в акции протеста, однако официальный представитель МИД ИРИ Сейед Аббас Аракчи в интервью иранскому информагентству «ФАРС» опроверг эту информацию, отметив, что Иран не вмешивается в происходящие в Турции волнения и это внутренние проблемы страны.
Тем не менее, в иранской прессе тема турецких событий активно освещается, иранские эксперты и аналитики, занимающиеся региональными вопросами, выражают свое мнение.
Один из них, иранский эксперт по вопросам Турции Гасан Ганизаде, касаясь в интервью иранскому информагентству «ФАРС» мотивов начала акций протеста в Турции, отметил, что недовольство народа политикой, которую ведет возглавляемое Эрдоганом правительство, позиция, которую заняла Анкара в отношении Сирии, а также предоставление ряда военных баз Турции сирийским салафитским формированиям, обеспечение террористических группировок химическим оружием вызвало общественный гнев, что стало причиной крупномасштабных акций протеста.
Касаясь возможной вовлеченности курдов в акции протеста, иранский аналитик отметил: «Эрдоган обманул проживающих в Турции курдов. Недавно на прошедших между курдскими лидерами и правительством Эрдогана переговорах турецкий премьер дал им обещания, однако до сих пор не выполнил их. После сдачи оружия большая часть членов Рабочей партии Курдистана поняла, что Эрдоган обманул их, следовательно, участие курдов в акциях протеста, происходящих в разных городах Турции, уже заметно».
По словам Гасана Ганизаде, курды и алевиты, число которых достигает 30 млн (численность населения Турции составляет около 72 млн человек), идут по одному и тому же пути и имеют серьезные возможности изменить ряд направлений в политике Эрдогана.
Прогнозируя дальнейший ход событий в Турции, иранский аналитик отмечает: «Турецкая весна началась. Заплатив столь высокую цену, люди не готовы отказываться от своих требований. Не характерные исламу и бесчеловечные действия турецкого правительства в отношении демонстрантов свидетельствуют о том, что Эрдоган не придает важности общественному мнению. Несомненно, правительство Эрдогана должно было подать в отставку, однако в политологической литературе правительства, возглавляемого им, термин «отставка» отсутствует. Эрдоган думает лишь об укреплении своей власти».