Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի հայտարարության շուրջ Panorama.am-ի հարցերին պատասխանում է քաղաքական հարցերով փորձագետ Տիգրան Աբրահամյանը:
- Էլմար Մամեդյարովը Վաշինգտոնում հայտարարել է, որ Ադրբեջանը հարուստ է ոչ միայն նավթով, այլև հանդուրժողականության ավանդույթներով: Ծիծաղելի կարելի է համարել այս հայտարարությունը, բայց մասնագիտական մոտեցումը ասում է` նախ լսենք փորձագետին: Ի՞նչ կասեք այս հայտարարության մասին:
-Մենք շատ էինք լսել հայտարարություններ Ադրբեջանի այս կամ այն հարստության մասին, բայց, որ Ադրբեջանը նոր հարստություն է ձեռքբերել և դարձել է «հանդուրժողականության բնօրրան», սա արդեն նորություն է և ավելին՝ սենսացիա: Դուրս է գալիս, որ կամ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը տեղյակ չէ իր իսկ նախագահի կամ գործընկերների հայտարարություններից, կամ էլ՝ նա դիտավորյալ ապակողմնորոշում է միջազգային հանրությանը: Պարզաբանեմ թե ինչու. եթե Ադրբեջանն այդքան հանդուրժողականության գաղափարներին հավատարիմ երկիր է, ինչպե՞ս է պատահում, որ այդ երկրի նախագահը գրեթե ամենօր ատելության քարոզչություն է տարածում հայ ժողովրդի հանդեպ, սպառնում զինված հակամարտություն սկսել: Ինչպե՞ս կարող է հանդուրժողական երկրի նախագահը ի լուր աշխարհի հայտարարել, որ Ադրբեջանի համար մեկ թշնամին հանդիսանում են հայերը: Ինչպե՞ս կարող է հանդուրժողական և քաղաքակիրթ երկրի նախագահի աշխատակազմի վարչության պետը հայտարարել, որ Հայաստանը տարածաշրջանում չարորակ ուռուցք է և խանգարում է Հարավային Կովկասի զարգացմանը: Ինչպե՞ս կարող էր հանդուրժողական երկրի նախագահը հերոսացնել քնած հայ սպային կացնահարած ոճրագործ ՌամիլՍաֆարովին և այդկերպ խրախուսել ատելության սերմանումը հայերի հանդեպ: Հանդուժողակա՞ն է արդյոք այն երկիրը, որում փաստագրված վանդալիզմ իրականացվեց Նախիջևանի հայկական խաչքարների և այլ քրիստոնեական հուշարձանների հանդեպ: Հանդուրժողակա՞ն է արդյոք այն երկիրը, որում հայերի մասին դրական հիշողությունները գրքին հանձնած գրողի գրքերը այրում են, իսկ այդ գրողի ականջը կտրողին իշխող կուսակցության ղեկավարներից մեկի շուրթերով խոստանում խոշոր դրամական պարգև:
Նման «հանդուրժողական» երևույթների ցուցակն անվերջ է և ես կարող եմ թվարկել բազում այլ նմանօրինակներ թվարկել: Աբսուրդ է, որ նման երևույթներով հանդերձ Ադրբեջանը իրեն հանդուրժողականության ավանդույթներով հարուստ է համարում: Թերևս նման «հանդուրժողականության» արդյունքում էր նաև, որ երբեմնի կեսմիլիոնանոց Ադրբեջանի հայ համայնքից այսօր որևէ հետք չի մնացել: Հենց այդ պատճառով էլ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը 90-ականների սկզբին ոտքի կանգնեց ու որոշեց տեր կանգնել իր ինքնորոշման օրինական իրավունքին:
-Խոսելով Ադրբեջանի` հայերիս նկատմամբ ավելի քան փաստարկված ու ցավով փաստարկված անհարդուժողականության մասին, մենք քանի տարի առաջ մոռանում էինք անհանդուրժողականության դրսևորումները այլազգիների նկատմամբ: Այնինչ` պետք է դրանց մասին էլ խոսել, որ ամբողջականան «հանդուրժող» Ադրբեջանի պատկերը:
-Երբ 90-ականներին Բաքվում, Սումգայիթում և Ադրբեջանի այլ քաղաքներում սկսվեցին հայերի կոտորածները և բռնի տեղահանումները, այդ տարիներին արձանագրվել են Ադրբեջանի այլ ազգային փոքրամասնությունների՝ ռուսների, հրեաների, թալիշների և այլոց հանդեպ բռնությունների բազմաթիվ դեպքեր, որոնց արդյունքում նրանցից շատ շատերը հեռացան այդ երկրից: Ինչ վերաբերվում է այսօրվան, ապա չնյայած Ադրբեջանը վառ գույներով է ներկայացնում ազգային կամ կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքների պահպանման հարցը, իրականում պատկերը նույնքան մտահոգիչ է, քան նախկինում: Միայն թալիշ ժողովրդի տպագիր օրգանի՝ «Թալիշիսադո» թերթի գլխավոր խմբագրի ձերբակալության փաստը, ցույց է տալիս, թե ինչպիսի «հանդուրժողական» վերաբերմունք է տիրում ազգային փոքրամասնությունների հանդեպ:

Эксперта рассмешили абсурдные заявления Э. Мамедъярова о «толерантности» Азербайджана
Корреспондент Panorama.am провел беседу с экспертом по политическим вопросам Тиграном Абрамяном относительно недавнего заявления министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова.
-Эльмар Мамедъяров в Вашингтоне заявил, что Азербайджан богат не только энергетическими ресурсами, но и традициями толерантности. Как Вы прокомментируете это заявление?
-Мы часто слышали заявления о тех или иных ресурсах, которыми богат Азербайджан, но заявление о том, что у этой страны появилось новое богатство, и она стала „оплотом толерантности”, уже является новостью и даже более того – сенсацией. Выходит, либо глава МИД Азербайджана не в курсе заявлений президента своей же страны или своих коллег, либо он преднамеренно дезориентирует международное сообщество. Поясним причины. Если Азербайджан так предан идеям толерантности, то как так выходит, что президент этой страны почти ежедневно распространяет заявления, разжигающие ненависть к армянам, угрожает начать вооруженный конфликт?! Как может президент толерантной страны на весь мир заявлять, что врагом номер один для азербайджанцев являются армяне?! Как может глава отдела в администрации президента толерантной и цивилизованной страны заявлять, что Армения - раковая опухоль Южного Кавказа?! Как может президент толерантной страны героизировать преступника Рамиля Сафарова, зарубившего топором спящего армянского офицера и таким образом поощрять разжигание ненависти к армянам?! Толерантна ли страна, в которой были осуществлены подтвержденные акты вандализма в отношении армянских хачкаров и других христианских памятников Нахичевана?! Толерантна ли страна, в которой сжигают книги писателя, изложившего в своей книге положительные воспоминания об армянах, а один из руководителей правящей партии обещает крупное денежное вознаграждение тому, кто отрежет ухо этого писателя.
Перечень таких «толерантных» явлений можно перечислять бесконечно, но я могу лишь перечислить множество других примеров. Абсурдом является то, что наряду с такими явлениями Азербайджан считает себя страной, богатой традициями толерантности. Быть может, именно в результате такой «толерантности», от некогда полумиллионной армянской общины Азербайджана не осталось и следа. Именно по этой причине народ Нагорного Карабаха в начале 90-х решил восстать и отстоять свое законное право на самоопределение.
-Говоря о более чем аргументированной интолерантности Азербайджана к армянам, мы несколько лет назад забывали о проявлениях интолерантности к другим нациям. Между тем, нужно говорить и о них, чтобы образ этой «толерантной» страны стал целостным.
-Когда в 90-х годах в Баку, Сумгаите, а также других городах Азербайджана начались погромы армян и насильственное выселение, в эти годы было зафиксировано множество случаев насилия в отношении других нацменьшинств Азербайджана – русских, евреев, талышей и др., в результате чего многие покинули эту страну. Что касается сегодняшнего дня, то несмотря на то, что Азербайджан представляет вопрос о сохранении прав национальных или религиозных меньшинств в ярких тонах, в действительности картина вызывает ту же обеспокоенность, что и раньше. Лишь факт ареста главного редактора единственного печатного органа на талышском языке – «Толыши Садо» («Голос Талыша»)– показывает, какое «толерантное» отношение к нацменьшинствам царит в этой стране.