Իրանցի պաշտոնյան Ադրբեջանում դատապարտվել է 3.5 տարվա ազատազրկման. Բաքվում Իրանի դեսպանի արձագանքը
«Ադրբեջանական որոշ ԶԼՄ-ներ ԻԻՀ քաղաքացի Միքայիլ Քազեմիի ձերբակալման փաստի առնչությամբ անհիմն մեկնաբանություններ են անում»:
Այդ մասին նշված է Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպանության պաշտոնական կայքում թողարկված հաղորդագրության մեջ:
Իրանի դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշվում է. «Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպան Մոհսեն Փաք Այինը, ի պատասխան ԻԻՀ քաղաքացի Միքայիլ Քազեմիի ձերբակալման փաստի առնչությամբ ադրբեջանական որոշ ԶԼՄ-ների կողմից տարածած անհիմն մեկնաբանություններին, պարզաբանել է, որ Քազեմին Արդաբիլ նահանգի նահանգապետարանի կողմից կազմակերպվող ցուցահանդեսների անվտանգության աշխատակիցներից է, ով ութ ամիս առաջ որպես պատվիրակության անդամ Բիլե Սավար անցակետով մեկնել է Ադրբեջան»:
Դեսպան Փաք Այինի խոսքով՝ Միքայիլ Քազեմին՝ որպես անվտանգության աշխատակից, զենք է ունեցել, որը սահմանն անցնելիս, հանձնել Իրանի սահմանապահ ծառայության աշխատակիցներին, սակայն, փամփշտակալը մոռացել է հանձնել: Ադրբեջանի Բիլե Սավարի մաքսատան անվտանգության աշխատակիցները, առգրավելով այն, ձերբակալել են Միքայիլ Քազեմիին:
«ԻԻՀ դեսպանությունը վերոնշյալի մասին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին նոտա է հղել՝ պահանջելով ազատ արձակել Քազեմիին: Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության պաշտոնյաներից մեկը նույնիսկ պաշտոնապես հայտարարել է, որ Քազեմին ազատ կարձակվի, սակայն, անհայտ պատճառներով դա տեղի չի ունեցել: Եվ ահա հանկարծ տեղեկանում ենք, որ Միքայիլ Քազեմին Ադրբեջանի դատարաններից մեկի կողմից դատապարտվել է 3.5 տարվա ազատազրկման»,-նշել է Իրանի դեսպանը:
Նկատենք, որ ապրիլի 30-ին Իրանի անվտանգության ուժերի կողմից Թավրիզում ձերբակալելված Ադրբեջանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Նիզամիի անվան գրականության ինստիտուտի գիտաշխատող Խալեդե Խալեդն ու նրա օգնականը օրերս ազատ են արձակվել և վերադարձել Ադրբեջան:

В Азербайджане иранского чиновника приговорили к 3.5 годам лишения свободы. Комментарий посла ИРИ
«Некоторые азербайджанские СМИ выступают с необоснованными комментариями по факту ареста гражданина Ирана Микаила Казыми». Об этом говорится в сообщении, размещенном на официальном сайте посольства Ирана в Азербайджане.
В распространенном иранским посольством сообщении, в частности, говорится: «Посол Ирана в Азербайджане Мохсен Пак Айин в ответ на необоснованные комментарии, распространенные некоторыми азербайджанскими СМИ по факту ареста гражданина Микаила Казыми, пояснил, что последний был одним из сотрудников безопасности на организуемых областной администрацией провинции Ардебиль выставках и восемь месяцев назад в качестве члена делегации отбыл в Азербайджан через КПП в Билясуваре».
По словам иранского дипломата, Микаил Казыми, как сотрудник безопасности, имел при себе оружие, которое при пересечении границы сдал сотрудникам пограничной службы Ирана, однако забыл сдать обойму. Сотрудники таможенного контрольно-пропускного пункта в Билясуваре, изъяв ее, арестовали Микаила Казыми.
«Посольство ИРИ направило ноту МИД Азербайджана в связи с вышеуказанным фактом, требуя освободить Казыми. Один из чиновников пограничной службы Азербайджана даже официально заявил, что Казыми будет отпущен, однако, по неизвестным причинам этого не произошло. И вдруг внезапно мы узнаем, что суд в Азербайджане приговорил Казыми к 3.5 годам лишения свободы»,– отметил иранский посол.
Отметим, что арестованные 30 апреля силами безопасности Ирана научный сотрудник Института литературы имени Низами Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), ученый востоковед Халида Халид и ее помощник на днях были освобождены и вернулись в Азербайджан.
В Иране никого безосновательно не задерживают. Заявление посла ИРИ в Азербайджане об аресте азербайджанского ученого в Тебризе