Իրանցի պաշտոնյան Ադրբեջանում դատապարտվել է 3.5 տարվա ազատազրկման. Բաքվում Իրանի դեսպանի արձագանքը
«Ադրբեջանական որոշ ԶԼՄ-ներ ԻԻՀ քաղաքացի Միքայիլ Քազեմիի ձերբակալման փաստի առնչությամբ անհիմն մեկնաբանություններ են անում»:
Այդ մասին նշված է Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպանության պաշտոնական կայքում թողարկված հաղորդագրության մեջ:
Իրանի դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշվում է. «Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպան Մոհսեն Փաք Այինը, ի պատասխան ԻԻՀ քաղաքացի Միքայիլ Քազեմիի ձերբակալման փաստի առնչությամբ ադրբեջանական որոշ ԶԼՄ-ների կողմից տարածած անհիմն մեկնաբանություններին, պարզաբանել է, որ Քազեմին Արդաբիլ նահանգի նահանգապետարանի կողմից կազմակերպվող ցուցահանդեսների անվտանգության աշխատակիցներից է, ով ութ ամիս առաջ որպես պատվիրակության անդամ Բիլե Սավար անցակետով մեկնել է Ադրբեջան»:
Դեսպան Փաք Այինի խոսքով՝ Միքայիլ Քազեմին՝ որպես անվտանգության աշխատակից, զենք է ունեցել, որը սահմանն անցնելիս, հանձնել Իրանի սահմանապահ ծառայության աշխատակիցներին, սակայն, փամփշտակալը մոռացել է հանձնել: Ադրբեջանի Բիլե Սավարի մաքսատան անվտանգության աշխատակիցները, առգրավելով այն, ձերբակալել են Միքայիլ Քազեմիին:
«ԻԻՀ դեսպանությունը վերոնշյալի մասին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին նոտա է հղել՝ պահանջելով ազատ արձակել Քազեմիին: Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության պաշտոնյաներից մեկը նույնիսկ պաշտոնապես հայտարարել է, որ Քազեմին ազատ կարձակվի, սակայն, անհայտ պատճառներով դա տեղի չի ունեցել: Եվ ահա հանկարծ տեղեկանում ենք, որ Միքայիլ Քազեմին Ադրբեջանի դատարաններից մեկի կողմից դատապարտվել է 3.5 տարվա ազատազրկման»,-նշել է Իրանի դեսպանը:
Նկատենք, որ ապրիլի 30-ին Իրանի անվտանգության ուժերի կողմից Թավրիզում ձերբակալելված Ադրբեջանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Նիզամիի անվան գրականության ինստիտուտի գիտաշխատող Խալեդե Խալեդն ու նրա օգնականը օրերս ազատ են արձակվել և վերադարձել Ադրբեջան:

Iranian official sentenced to 3.5 years in prison by Azerbaijani court: Commentary by Iranian ambassador
12:00 07/06/2013
“Some Azerbaijani media make ungrounded comments in connection with the arrest of Iranian citizen Mikayil Kazimi,” says a statement on the official website of the Iranian embassy in Baku.
The Iranian embassy’s statement said, in part, “Iranian ambassador to Azerbaijan Mohsen Pak Ayeen, in response to ungrounded comments by some Azerbaijani media in connection with the arrest of Mikayil Kazimi, clarified that Kazimi is a security officer of exhibitions organized by Ardabil administration, and left for Azerbaijan eight months ago as a member of the delegation.”
According to Mohsen Pak Ayeen, Mikayil Kazimi is a security officer and has the right to carry weapons. When he arrived in Azerbaijan, he handed over his weapon to the Iranian side but forgot the ammunition belt in his pocket. He was therefore detained by Azerbaijani customs officials.
“The Iranian embassy issued a note to the Azerbaijani MFA, demanding to release Kazimi. One of Azerbaijani Frontier Service officials officially announced that Kazimi will be released but it did not take place, for unknown reasons. Then we learnt that Kazimi was sentenced to 3.5 years in prison by an Azerbaijani court,” said the Iranian envoy.
We should mention that Junior Research Fellow of the Azerbaijan National Academy of Sciences Institute of Literature, Khalida Khalid and her assistant, who were arrested by Iranian security forces in Tabriz on April 30, have been released lately and have returned to Azerbaijan.