Հաստատվեց գազի նոր սակագինը. 1 խմ-ի համար սպառողը պետք է վճարի 156 դրամ
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի այսօրվա նիստում հաստատվեց գազի նոր սակագինը: Այսպիսով, հանձնաժողովը որոշեց ամսական մինչև 10 հազար խորանարդ մետր սպառում ունեցող սպառողներին վաճառվող յուրաքանչյուր հազար խորանարդ մետր բնական գազի սակագինը սահմանել 156.000 դրամ՝ ներառյալ ավելացված արժեքի հարկը: Նշենք, որ գազի գինը սահմանին լինելու է 270 դոլար, բայց կառավարությունը 30%-ը սուբսիդավորելու է:
Հիշեցնենք, որ «ՀայՌուսգազարդ» ընկերությունն ու «Տրանսգազ» ՍՊԸ-ն մայիսի 14-ին դիմել են ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով` առաջարկելով վերանայել բնական գազի գործող սակագինը։ Ամսական մինչև 10 հազար խորանարդ մետր գազ օգտագործող սպառողների համար առաջարկվել էր սակագինը 132 հազար դրամից (ներառյալ ԱԱՀ–ն) հասցնել 221 հազար դրամի։
Նշնենք, որ սուբսիդավորումից հետո, հուլիսի 7-ից բնակչության համար գազը կթանկանա 1 խմ-ի հաշվով 18%-ով:

The Public Services Regulatory Commission met today, confirming new price for gas. The price for consumers of up to 10,000 cubic meters a month was set at AMD 156,000 for every 1,000 cubic meters including VAT. On the border, the gas price will be $270 but the Armenian government will subsidize 30% of the gas price.
Earlier, ArmRosgazprom CJSC and Transgas LLC made a request to the Public Services Regulatory Commission to reconsider natural gas prices as well as prices for the services of gas supply operator (ArmRosgazprom CJSC), gas distribution (ArmRosgazprom CJSC) and gas transportation (Transgas LLC and ArmRosgazprom CJSC).
Subsidized by the government, from July 1, 2013 the gas price will increase by 18% per cubic meter for the population.