«Որպես «ՀայՌուսգազարդ»-ի տնօրեն, դժգոհ եմ գազի  սակագնից, իսկ որպես այս երկրի քաղաքացի` չեմ կարող դժգոհ լինել»
16:12 07/06/2013
«Որպես «ՀայՌուսգազարդ»-ի տնօրեն, դժգոհ եմ գազի սակագնից, իսկ որպես այս երկրի քաղաքացի` չեմ կարող դժգոհ լինել»
«Որպես «ՀայՌուսգազարդ» ընկերության տնօրեն դժգոհ եմ գազի այսօրվա հաստատված սակագնից, իսկ որպես այս երկրի քաղաքացի, որպես սպառող` չեմ կարող դժգոհ լինել»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Վարդան Հարությունյանը:
Նրա խոսքերով` որպես ընկերության տնօրեն դժգոհ է, քանի որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով ներկայացրած հայտում ամբողջությամբ ներառված է եղել այն աշխատանքների ծավալը, որոնք անհրաժեշտ են «ՀայՌուսգազարդ»-ի զարգացման և ընթացիկ շահագործման համար: «Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից կրճատումները կատարվել են այն ուղղություններով, որոնց չիրականացման արդյունքում մեր գազատրանսպորտային և գազաբաշխման համակարգը դրանից չէր տուժի: Իհարկե, լավ կլիներ, որ այդ աշխատանքները ժամանակին կատարվեին: Եթե մենք հնարավորություն ունենայինք մեր ներկայացրած ծավալով ստանալ մեր գումարները, բնական է, որ շահագործումն իրականացվելու էր ավելի բարձր մակարդակով, քան հիմա կարվի»,- ասաց Վ. Հարությունյանը:
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը նշեց, որ հանձնաժողովը հաշվարկելով վերջնական սպառողների համար գազի սակագինը, հիմք է ընդունել վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի պաշտոնական նամակը, ըստ համաձայն` կառավարությունը 30%-ով սուբսիդավորելու է «ՀայՌուսգազարդի» կողմից սահմանին ձեռքբերվող գազի սակագինը: Բացի այդ, ըստ նրա, «ՀայՌուսգազարդ»-ը չի կարողացել հիմնավորել շահագործման պահպանման ծախսերով պայմանավորված շատ ծախսային հոդվածներ, ինչի արդյունքում էլ այդ բոլոր գործոնները հաշվի առնելով հաստատվել է գազի այն սակագինը, որն այսօր ընդունվեց ՀԾԿՀ-ի նիստում:
Վ.Հարությունյանի խոսքերով` գազաբաշխման համակարգում ունեն 50 տարուց ավելի շահագործվող գազատարներ, որոնք պետք է արդիականացնել, մինչդեռ այսօր հաստատված սակագնով «ՀայՌուսագազարդ» ընկերությունը չի կարող նման աշխատանքներ իրականացնել: «Առաջիկա տարիներին, երբ պայմաններն ավելի լավ կլինեն, աշխատավարձերն ավելի բարձր կլինեն և հասարակությունն էլ պատրաստ կլինի, միգուցե հանձնաժողովը նորից վերանայի սակագները, որպեսզի պահպանենք մեր ունեցածը»,- ասաց Վ.Հարությունյանը:
«ՀայՌուսգազարդ»-ի գլխավոր տնօրենը նշեց նաև, որ ընկերությունը ինչպես 2011թ-ին, այնպես էլ 2012թ-ին աշխատել է վնասով: «Նախորդ տարի ավելի մեծ վնասով ենք աշխատել, քանի 2011թ-ին էր»,- նշեց նա:
Նախորդող` Հաստատվեց գազի նոր սակագինը. 1 խմ-ի համար սպառողը պետք է վճարի 156 դրամ
Գազի թանկացման ազդեցությունը գազալցակայաններում վաճառվող գազի վրա կլինի ընդամենը 5% (լրացված)
Էլեկտրաէնեգիան թանկացավ 8 դրամով

Вардан Арутюнян: Как глава ЗАО «АрмРосгазпром», я недоволен утвержденным КРОУ Армении тарифом на газ
«Как глава ЗАО „АрмРосгазпром”, я недоволен утвержденным сегодня Комиссией по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении тарифом на природный газ, а как гражданин этой республики, как потребитель, я не могу быть недоволен», – заявил на сегодняшней пресс-конференции генеральный директор ЗАО «АрмРосгазпром» Вардан Арутюнян.
По его словам, недовольство связано с тем, что в представленную в КРОУ заявку был включен тот объем работ, который был необходим для развития и текущей эксплуатации «АрмРосгазпром»: «Произведенные КРОУ сокращения были осуществлены в тех направлениях, при невыполнении которых наши газотранспортная и распределительная системы не пострадали бы. Разумеется, было бы хорошо, если бы эти работы были выполнены в срок. Если бы у нас была возможность получить финансовые средства в представленных объемах, разумеется, реализация проходила бы на более высоком уровне, чем это будет сделано сейчас», – сказал В.Арутюнян.
Председатель КРОУ Роберт Назарян, в свою очередь, отметил, что Комиссия, устанавливая тариф на газ для конечного потребителя, основывалась на официальном письме премьер-министра Тиграна Саркисяна, согласно которому правительство на 30% будет субсидировать установленный компанией «АрмРосгазпром» тариф на газ. Кроме того, по его словам, компания «АрмРосгазпром» не смогла обосновать многие расходные статьи касательно эксплуатации, в результате с учетом всех этих факторов был утвержден тот тариф на газ, который сегодня был принят на заседании КРОУ.
По словам В. Арутюняна, в газораспредительной системе имеются газопроводы, эксплуатирующиеся более 50 лет, и последние нуждаются в модернизации. Между тем, как он отметил, по утвержденному сегодня тарифу «АрмРосгазпром» не сможет реализовать эти работы. «В ближайшие годы, когда будут более благоприятные условия, зарплаты повысятся и общество будет готово, может быть, КРОУ РА вновь пересмотрит тариф», – сказал В.Арутюнян.
Глава ЗАО «АрмРосгазпром» отметил также, что компания как в 2011 году, так и в 2012 году, работала с убытком. «В прошлом году у нас был больший убыток, чем в 2011 г.», – сказал он.
На сегодняшнем заседании КРОУ Армении был утвержден новый тариф на газ. Комиссия приняла решение для потребителей, использующих до 10 тыс. нормальных куб.м месяц, установить за каждую 1000 нормальных куб.м природного газа тариф в размере 156 тыс. драмов с учетом НДС.