Այսօր` հունիսի 8-ը օվկիանոսների միջազգային օրն է (World Oceans Day): Տոնը նշելու գաղափարն առաջարկվել է Ռիո դե Ժանեյրոյում 1992 թ-ին անցկացված բարձր մակարդակով միջազգային կոնֆերանսի ժամանակ:
Տոնը նշվում նրանց կողմից, ովքեր նույնիսկ անմիջականորեն չեն առնչվում օվկիանոսների հետ: Այս օրը կենդանաբանական այգիները, ակվարիումներն ու դելֆինարիումները միասնական ջանքեր են գործադրում պաշտպանելու ծովային կենդանիների իրավունքներն ու կայուն բնապահպանական միջավայրը:
2008 թ-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը սահմանեց, որ 2009 թ-ից տոնը նշվելու է պաշտոնապես, հնարավորություն ընձեռելով մարդկությանը համատեղ ջանքերով պահպանել բնություն նու հոգ տանել օվկիանոսների ֆլորայի և ֆաունայի մասին:

Идея отмечать новый праздник —Всемирный день океанов (World Oceans Day) – была предложена на Международной конференции на высшем уровне, которая состоялась в 1992 году в Рио-де-Жанейро.
C этого времени праздник отмечается всеми, кто имеет даже самое отдаленное отношение к Мировому океану. Сегодня сотрудники многих зоопарков, аквариумов, дельфинариев координируют свои усилия для того, чтобы защитить права обитателей морских глубин и стабильную экологическую обстановку.
В 2008 году Генеральная Ассамблея Организации Объединенных Наций постановила, что начиная с 2009 года праздник будет отмечаться официально. Таким образом, человечество получило еще одну возможность силами всех людей сохранить природу в ее лучшем виде, позаботиться о флоре и фауне океана. Забота об океане послужит препятствием к вымиранию многих видов растений и животных.