ԱՄՆ Գերագույն դատարանը չի քննի Հայոց ցեղասպանության ժառանգներին փոխհատուցելու մասին որոշումը
ԱՄՆ Գերագույն դատարանը հունիսի 10-ին հայտարարել է, որ չի քննելու իններորդ շրջանային դատարանի որոշումը, որով չեղյալ է համարվել Հայոց ցեղասպանության ժառանգներին փոխհատուցելու մասին օրենքը: Այս մասին տեղեկացնում է Ամերիկայի Հայ դատի գրասենյակը:
Գործը քննելուց հրաժարվելու մասին Գերագույն դատարանի որոշումը թույլ է տալիս պաշտպանել ստորին ատյանի դատարանի որոշումը, որի շնորհիվ բավականին արդյունավետ արգելափակվել են ԱՄՆ քաղաքացիների կողմից փոխհատուցում ստանալու վերաբերյալ հայտերը:
Հայցվորների փաստաբանները, ինչպես նաև Ամերիկայի հայկական կազմակերպությունները մտահոգություն են հայտնել Գերագույն դատարանի վճռի կապակցությամբ:
Հիշեցնենք, որ 2012թ փետրվարին 12 դաշնային դատավորներ միաձայն որոշել են, որ փոխհատուցման վճարման մասին Քալիֆոռնիայի օրենքը հակասահմանադրական է:

Верховный суд США не будет рассматривать решение о выплате компенсаций потомкам жертв Геноцида армян
Верховный суд США не будет рассматривать решение о выплате компенсаций потомкам жертв Геноцида армян. Об этом сообщает офис Ай Дата США (ANCA).
Решение Верховного суда об отказе в рассмотрении дела позволяет поддержать решение суда низшей инстанции, благодаря которому довольно эффективно были заблокированы заявки граждан США на получение компенсаций.
Адвокаты истцов, а также армянские организации Америки выразили обеспокоенность в связи с вердиктом Верховного суда.
Напомним, в феврале 2012 года 12 федеральных судей единогласно признали антиконституционным закон штата Калифорния о выплате компенсаций.