Հայաստանը մոտ 50 անգամ ավելի ոչխար է արտահանել Իրան
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալներով` 2013 թ. առաջին եռամսյակում Հայաստանից արտահանվել է մոտ 19 հազ. գլուխ ոչխար: Նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ՝ ոչխարների արտահանումն ավելացել է մոտ 50 անգամ:
Panorama.am-ը ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունից փորձեց պարզել, թե ինչով է պայմանավորված արտահանման ծավալների կտրուկ աճը:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության անասնաբուծության և անասնաբուժության վարչության պետ Աշոտ Հովհաննիսյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ 2013թ-ի առաջին եռամսյակում հանրապետությունից ոչխարների արտահանման բարձր ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ պայմանավորված է 2012 թվականին հանրապետությունից ոչխարների արտահանման ցածր ցուցանիշով:
Ներկայացնելով որոշ վիճակագրական տվյալներ, Ա.Հովհաննիսյանը հայտնեց, որ 2009 թվականին հանրապետությունից արտահանվել է 146.7 հազար գլուխ ոչխար, 2010 թ.-ին` 181.1 հազար, 2011 թ.-ին շուրջ 141 հազար, իսկ 2012 թվականին` ընդամենը 61 հազար գլուխ: Ընդ որում, 2012 թվականին ոչխարների արտահանումը հիմնականում իրականացվել է տարվա վերջին ամիսներին: Ա.Հովհաննիսյանի խոսքերով` նախորդ տարի ոչխարների արտահանման ցածր ծավալները պայմանավորված էին դոլարի նկատմամբ Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային արժույթի արժեզրկմամբ:
Նշենք, որ երևանյան մի քանի խանութներում ու շուկաներում մեր հարցումները ցույց տվեցին, որ վերջին ամիսներին, մսամթերքի գինն աճել է: ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն` մսամթերքի ապրանքախմբում 2013թ. մայիսին 2012թ. մայիսի համեմատ գրանցվել է 4.1% գնաճ: Ինչ վերաբերում է ոչխարի մսին, ապա այն, ըստ ԱՎԾ-ի, թանկացել է 1.7%-ով: Երևանյան շուկաներում մսավաճառները կարծում են, որ ոչխարի ու գառան մսի թանկացումը կապված է հենց արտահանման ծավալների մեծացման հետ:
Ա. Հովհաննիսյանն էլ նշեց, որ մսեղիքի գները հանրապետության ներքին շուկայում չեն աճել: Ավելին, խոզի մսի գները նվազել են շուրջ 30 %-ով (նախորդ տարում խոզի մսի 1 կգ-ի մանրածախ գինը տատանվում էր 3.5-4 հազար դրամի սահմաններում, մինչդեռ այս տարի այն կազմում է 2.3-2.7 հազար դրամ):
Ինչ վերաբերում է գառան մսի գներին, ապա վարչության պետի խոսքերով, դրա գներն ունեն սեզոնային բնույթ և պայմանավորված են գառների ծնի ժամանակահատվածով, քանի որ մեր հանրապետությունում գառների զանգվածային ծինը տեղի է ունենում դեկտեմբեր-մարտ ամիսներին և մսի համար իրացվում է հիմնականում 5-6 ամսականից սկսած: «Ուստի մայիս-հունիս ամիսներին մսի համար կարելի է իրացնել առավելապես դեկտեմբեր ամսին ծնված գառներին, որոնց տեսակարար կշիռը կազմում է մսի համար իրացվող գառների ընդամենը 20 %-ը: Դա է պատճառը, որ ներկայումս 1 կգ գառան մսի շուկայական գինը կազմում է 3-3.2 հազար դրամ»,- ասաց նա:
Հարցին` եթե արտահանման միտումները շարունակվեն նաև առաջիկայում, արդյոք դա չի բերի ավելի մեծ գնաճի Հայաստանում, Ա.Հովհաննիսյանը նշեց, որ թեև ընթացիկ տարում ակնկալվում է, որ գառների արտահանման ծավալները կկազմեն 100-150 հազար գլուխ, այնուամենայնիվ դրանից ոչխարի մսի գները չեն աճի: Ավելին, ընթացիկ տարում, նախորդ տարվա համեմատությամբ ոչխարների գլխաքանակն ավելացել է ավելի քան 80 հազար գլխով (ինչին նպաստել է ոչխարների արտահանման գործոնը), ինչը հիմք է հանդիսանում պնդելու, որ աշնան ամիսներին տեղի կունենա ոչխարի մսի գնանկում 8-10 %-ի սահմաններում:
Նշենք նաև, որ Հայաստանից ոչխար է արտահանվում հիմնականում Իրանի Իսլամական Հանրապետություն: Փոքր ծավալներով արտահանվում է նաև Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Իրաք, Քուվեյթ և Վրաստան:

В начале 2013 г. экспорт овец из Армении в Иран увеличился в 50 раз. Комментирует глава управления Минсельхоза РА
Согласно данным Комитета государственных доходов при правительстве Армении, в первом квартале 2013 года из Армении было экспортировано 19 тыс. голов овец. По сравнению с данными за первый квартал прошлого года, объемы экспорта овец выросли примерно в 50 раз.
Корреспондент Panorama.am попытался выяснить в Министерстве сельского хозяйства, чем обусловлено резкое увеличение объемов экспорта.
Начальник зооветеринарного управления Министерства сельского хозяйства Ашот Ованнисян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что зафиксированные в первом квартале 2013 года высокие показатели объемов экспорта овец из Армении обусловлены низкими показателями объемов экспорта овец из республики в 2012 году.
Представляя некоторые статистические данные, представитель министерства сообщил, что в 2009 году из Армении было экспортировано 146.7 тыс голов овец, в 2010 году – 181.1тыс., в 2011 году – около 141 тыс., а в 2012 году – лишь 61 тыс. причем, в 2012 году экспорт овец в основном осуществлялся в конце года. Как отметил Ашот Ованнисян, низкие объемы экспорта овец в прошлом году были обусловлены резким удорожанием курса доллара США по отношению к иранской валюте.
Отметим, что опросы, проведенные корреспондентом сайта Panorama.am в ряде магазинов и рынков Еревана, показали, что в последние несколько месяцев выросли цены на мясопродукты. Согласно данным Национальной статистической службы Армении, в мае 2013 года, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, был зафиксирован 4.1-процентный рост цен на мясопродукты. Что касается цен на баранину, то они, в соответствии с данными Национальной статистической службы Армении, выросли на 1.7%.
На ереванских рынках продавцы мяса считают, что подорожание цен на баранину и ягнятину связано именно с увеличением объемов экспорта.
Ашот Ованнисян в свою очередь отметил, что цены на мясопродукты на внутреннем рынке республики не выросли. Более того, цены на свинину снизились примерно на 30% ( в минувшем году розничная цена на килограмм свинины колебалась в пределах 3.5-4 тыс драмов, между тем в этом году она колеблется в пределах 2.3-2.7 тыс драмов).
Что касается цен на ягнятину, то, по словам начальника управления, эти цены носят сезонный характер. В Армении период массового ягнения приходится на декабрь-март, а убой ягнят производят в возрасте 5-6 месяцев.
«Следовательно, в мае-июне производят убой ягнят, родившихся преимущественно в декабре, удельный вес которых составляет лишь 20% от общего количества ягнят, реализуемых на мясо. В этом и состоит причина того, что на сегодняшний день рыночная цена на килограмм баранины составляет 3-3.2 тыс драмов»,– отметил он.
Отвечая на вопрос о том, не приведут ли тенденции к росту экспорта к более высокой инфляции в Армении, Ашот Ованнисян отметил, что хотя в текущем году ожидается, что объемы экспорта баранины составят 100-150 тыс голов, тем не менее, это не приведет к росту цен на баранину. Более того, в текущем году по сравнению с минувшим, поголовье овец увеличилось на свыше 80 тыс голов (чему способствовал также фактор экспорта овец), а это является основанием для того, чтобы утверждать о спаде цен на 8-10% осенью.
Отметим, что овцы из Армении главным образом экспортируются в Иран. В более низких объемах осуществляется экспорт овец и в Объединенные Арабские Эмираты, Ирак, Кувейт и Грузию.